statystyki

Derdziuk: Hasło "ZUS musi upaść" jest nadużywane. Zawsze będzie jakiś ZUS

autor: Dominika Sikora, Grzegorz Osiecki27.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 27.03.2015, 13:09
Zbigniew Derdziuk

Zbigniew Derdziukźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Niepokojąco nadużywane jest hasło: ZUS musi upaść. Gdyby przyjąć taką miarę, to już w 1999 r. ZUS nie miał wystarczających środków. I wtedy powinien zniknąć. Państwo, realizując politykę społeczną, musi mieć instytucję rządową, która będzie wypłacała świadczenia i zbierała składki - mówi w wywiadzie dla DGP Zbigniew Derdziuk od października 2009 r. do końca marca 2015 r. prezes ZUS.

Nie mam nic takiego do powiedzenia. Od samego początku nie unikałem kontaktów z mediami i parę rzeczy, które uważałem za istotne, już wyartykułowałem.Z końcem miesiąca odchodzi Pan z ZUS. Pójdzie Pan śladem Marka Belki, prezesa NBP, który na łamach magazynu DGP powiedział całą prawdę o bankowcach i wyszło z tego: „sorry koledzy, ale nasze sumienia nie są czyste”.

Nie mam nic równie kontrowersyjnego do powiedzenia. Od kiedy zostałem prezesem, nie unikałem kontaktów z mediami i rzeczy, które uważałem za istotne komunikowałem na bieżąco.

Z czystym sumieniem może Pan bronić ZUS jako instytucji, jego racji bytu?

Jestem co do tego przekonany. Taka instytucja jest niezbędna, jako instrument państwa. Powiem więcej, chciałbym by decydenci i ogólnie rzecz biorąc rynek, częściej wsłuchiwali się w eksperckie wypowiedzi przedstawicieli ZUS. I tak w przypadku dziedziczenia składek ZUS, zgłosiłem oficjalne stanowisko, że nie jest to dobre rozwiązanie. Mówiłem, że jest niespójne i będzie drogo kosztowało budżet. Tylko w tym roku będzie to koszt 430 mln zł. W kolejnym ponad 700 mln zł, a w 2017r. - prawie 800 mln zł. Stało się natomiast jak się stało. Ale, żeby nie było wątpliwości - rząd ma pełne prawo do podejmowania takich decyzji.

Czyli nie powie pan prawdy o ZUS?

Cały czas ją mówię. ZUS to instytucja przyjazna i niedroga. Zwłaszcza, jeżeli porównamy koszty jej funkcjonowania w zestawieniu do łącznego budżetu i zadań za które odpowiada. Koszty ZUS na początku 2010 r. wynosiły około 4 mld zł. Wydatki na świadczenia- 150 mld zł. W 2015 r. – koszty świadczeń to już 202 mld zł, a obsługi ZUS- 4,2 mld zł.

Czyli po stronie zysków i strat jest in plus?

Prawda o ZUS jest taka: instytucja sama w sobie jest dobra, tylko zawsze musi pamiętać o tym, by nadążać za oczekiwaniami obywateli.

A nadążą, bo ja bym mówiła o zadyszce?

Nadąża. Dzisiaj mamy blisko 1 mln osób zarejestrowanych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), czyli w takim zusowskim e-urzędzie. Nie ma instytucji publicznej, która jest tak dobrze zinformatyzowana.

A co się nie udało?

Może nie tyle nie udało. Z niepokojem dostrzegam notoryczne nadużywanie hasła: ZUS musi upaść, zbankrutować. Gdyby przyjąć taką miarę, to już w 1999 roku ZUS, a tak właściwie to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, nie miał wystarczających środków. I już wtedy teoretycznie powinien zniknąć. Deficyt systemu ubezpieczeń społecznych to rzecz naturalna i to nie tylko w przypadku Polski, ale większości państw świata. Hasła o bankructwie systemu ubezpieczeń społecznych to element nieświadomości i pewnego niezrozumienia pojęć.

Politycy, którzy mówią o likwidacji ZUS, to ignoranci? Więc trochę futurologii: mamy 2060 r. Czy ZUS dalej działa?

Państwo realizując politykę społeczną musi mieć agendę rządową, która będzie wypłacała świadczenia i zbierała składki. Zakładam, że w 2060 r. za pobór podatków i składek będzie odpowiedzialna jedna instytucja. Dystrybucja świadczeń na pewno będzie w dalszym ciągu odbywać się za pośrednictwem. Ktokolwiek uważa, że będzie inaczej, zakłada powrót do XVIII wieku.

Pytanie, czy to ZUS dalej będzie wypłacać świadczenia?


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • sn(2015-03-27 15:28) Zgłoś naruszenie 00

  Ten ZUS i on dużo złego zrobili ludziom, kierowali ułomnych ,schorowanych ludzi do pracy (info Media).Obniżali em. i renty, aby za nasze jeździć w teren na "narady"(balangi,rozrywki info media), budować sobie pałace biurowe z marmurami. To rzuca cień na tego pana i na rząd ,że tak długo (tyle lat ) to tolerował, takie wyczyny !!!
  No trudno się dziwić ludowi, że ma tak złe zdanie o tym ZUsie. Pan się też do takiego wizerunku dołożył, Szanowny Panie!

  Odpowiedz
 • I(2015-03-27 16:21) Zgłoś naruszenie 00

  WLASNIE OTO JEDEN I NASTĘ[PNI DO WYMIANY A PÓZNIEJ SIE I TAK WYDA GDZIE I ZA CO PRZESZLI DO INNEGO GNIAZDKA RESZTA ZOSTAŁA DRANI PO TEJ CO ODESZŁA ZABIERAJĄC RENTY LUDZIOM GŁÓWNA ORZECZNIK SPRZED 7 LAT EWA WARCHOŁ ZNANA OBŁUDNICZKA W KALOSZE ICH I NA POLE ORAC SWE ZIEMIE BO MY Z LUBLINA MAMY TYLKO CHODNIKI BRUKOWANE I TAM I Z TEGO ZYJEMY ZŁODZIEJE LUBLIN

  Odpowiedz
 • Emeryt(2015-03-27 19:07) Zgłoś naruszenie 00

  Problemem funkcjonowania państwa dla obywateli jest działalność ZUS przeciwko obywatelom. Pracowałem 40 lat, w tym ponad 20 lat w warunkach szczególnych. Po złożeniu wniosku o emeryturę w sądzie musiałem walczyć o swoje prawa tzn. pracodawca uznawał warunki szczególne a ZUS nie. Tak działa nasze prawo. Inne dla szaraka, inne dla ZUS a jeszcze inne dla sądów. Ile musiałem wydać na adwokata żeby wygrać a ile nerwów straciłem to moje. To nie jest kraj dla normalnych ludzi . Już się nie dziwię ze młodzi wyjeżdżają na zachód.

  Odpowiedz
 • I(2015-12-02 16:07) Zgłoś naruszenie 00

  TAK MA PAN RACJĘ ,JEST PAN JEDYNYM CZLOWIEKIEM KTORY ZAWSTYDZIŁ SIE SWEGO PERSONELU ,KIEDY PAN OTRZYMAL PISMO LISTEM GONCZYM ,AALE W ZUS LUBLIN POTRZEBA NAPRAWD,,,,,,,,E FACHOWEJ POMOCY ,NAA SALI OBSŁUGI ,GLOWNEGO ORZECZNIKA PRZEDEWSZYSTKIM ,KTORY ZASLANIA SIE I ROBI GŁUPIEGO JAKBY GO KTOS NIE ZNAL PANIE DZIERDZIUK WYWAL PAN PANA ZMYSLOWSKIEGO Z ZUS LUBLIN

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane