statystyki

Derdziuk: Hasło "ZUS musi upaść" jest nadużywane. Zawsze będzie jakiś ZUS

autor: Dominika Sikora, Grzegorz Osiecki27.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 27.03.2015, 13:09
Zbigniew Derdziuk

Zbigniew Derdziukźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Niepokojąco nadużywane jest hasło: ZUS musi upaść. Gdyby przyjąć taką miarę, to już w 1999 r. ZUS nie miał wystarczających środków. I wtedy powinien zniknąć. Państwo, realizując politykę społeczną, musi mieć instytucję rządową, która będzie wypłacała świadczenia i zbierała składki - mówi w wywiadzie dla DGP Zbigniew Derdziuk od października 2009 r. do końca marca 2015 r. prezes ZUS.

Nie mam nic takiego do powiedzenia. Od samego początku nie unikałem kontaktów z mediami i parę rzeczy, które uważałem za istotne, już wyartykułowałem.Z końcem miesiąca odchodzi Pan z ZUS. Pójdzie Pan śladem Marka Belki, prezesa NBP, który na łamach magazynu DGP powiedział całą prawdę o bankowcach i wyszło z tego: „sorry koledzy, ale nasze sumienia nie są czyste”.

Nie mam nic równie kontrowersyjnego do powiedzenia. Od kiedy zostałem prezesem, nie unikałem kontaktów z mediami i rzeczy, które uważałem za istotne komunikowałem na bieżąco.

Z czystym sumieniem może Pan bronić ZUS jako instytucji, jego racji bytu?

Jestem co do tego przekonany. Taka instytucja jest niezbędna, jako instrument państwa. Powiem więcej, chciałbym by decydenci i ogólnie rzecz biorąc rynek, częściej wsłuchiwali się w eksperckie wypowiedzi przedstawicieli ZUS. I tak w przypadku dziedziczenia składek ZUS, zgłosiłem oficjalne stanowisko, że nie jest to dobre rozwiązanie. Mówiłem, że jest niespójne i będzie drogo kosztowało budżet. Tylko w tym roku będzie to koszt 430 mln zł. W kolejnym ponad 700 mln zł, a w 2017r. - prawie 800 mln zł. Stało się natomiast jak się stało. Ale, żeby nie było wątpliwości - rząd ma pełne prawo do podejmowania takich decyzji.

Czyli nie powie pan prawdy o ZUS?

Cały czas ją mówię. ZUS to instytucja przyjazna i niedroga. Zwłaszcza, jeżeli porównamy koszty jej funkcjonowania w zestawieniu do łącznego budżetu i zadań za które odpowiada. Koszty ZUS na początku 2010 r. wynosiły około 4 mld zł. Wydatki na świadczenia- 150 mld zł. W 2015 r. – koszty świadczeń to już 202 mld zł, a obsługi ZUS- 4,2 mld zł.

Czyli po stronie zysków i strat jest in plus?

Prawda o ZUS jest taka: instytucja sama w sobie jest dobra, tylko zawsze musi pamiętać o tym, by nadążać za oczekiwaniami obywateli.

A nadążą, bo ja bym mówiła o zadyszce?

Nadąża. Dzisiaj mamy blisko 1 mln osób zarejestrowanych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), czyli w takim zusowskim e-urzędzie. Nie ma instytucji publicznej, która jest tak dobrze zinformatyzowana.

A co się nie udało?

Może nie tyle nie udało. Z niepokojem dostrzegam notoryczne nadużywanie hasła: ZUS musi upaść, zbankrutować. Gdyby przyjąć taką miarę, to już w 1999 roku ZUS, a tak właściwie to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, nie miał wystarczających środków. I już wtedy teoretycznie powinien zniknąć. Deficyt systemu ubezpieczeń społecznych to rzecz naturalna i to nie tylko w przypadku Polski, ale większości państw świata. Hasła o bankructwie systemu ubezpieczeń społecznych to element nieświadomości i pewnego niezrozumienia pojęć.

Politycy, którzy mówią o likwidacji ZUS, to ignoranci? Więc trochę futurologii: mamy 2060 r. Czy ZUS dalej działa?

Państwo realizując politykę społeczną musi mieć agendę rządową, która będzie wypłacała świadczenia i zbierała składki. Zakładam, że w 2060 r. za pobór podatków i składek będzie odpowiedzialna jedna instytucja. Dystrybucja świadczeń na pewno będzie w dalszym ciągu odbywać się za pośrednictwem. Ktokolwiek uważa, że będzie inaczej, zakłada powrót do XVIII wieku.

Pytanie, czy to ZUS dalej będzie wypłacać świadczenia?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • sn(2015-03-27 15:28) Zgłoś naruszenie 00

  Ten ZUS i on dużo złego zrobili ludziom, kierowali ułomnych ,schorowanych ludzi do pracy (info Media).Obniżali em. i renty, aby za nasze jeździć w teren na "narady"(balangi,rozrywki info media), budować sobie pałace biurowe z marmurami. To rzuca cień na tego pana i na rząd ,że tak długo (tyle lat ) to tolerował, takie wyczyny !!!
  No trudno się dziwić ludowi, że ma tak złe zdanie o tym ZUsie. Pan się też do takiego wizerunku dołożył, Szanowny Panie!

  Odpowiedz
 • I(2015-03-27 16:21) Zgłoś naruszenie 00

  WLASNIE OTO JEDEN I NASTĘ[PNI DO WYMIANY A PÓZNIEJ SIE I TAK WYDA GDZIE I ZA CO PRZESZLI DO INNEGO GNIAZDKA RESZTA ZOSTAŁA DRANI PO TEJ CO ODESZŁA ZABIERAJĄC RENTY LUDZIOM GŁÓWNA ORZECZNIK SPRZED 7 LAT EWA WARCHOŁ ZNANA OBŁUDNICZKA W KALOSZE ICH I NA POLE ORAC SWE ZIEMIE BO MY Z LUBLINA MAMY TYLKO CHODNIKI BRUKOWANE I TAM I Z TEGO ZYJEMY ZŁODZIEJE LUBLIN

  Odpowiedz
 • Emeryt(2015-03-27 19:07) Zgłoś naruszenie 00

  Problemem funkcjonowania państwa dla obywateli jest działalność ZUS przeciwko obywatelom. Pracowałem 40 lat, w tym ponad 20 lat w warunkach szczególnych. Po złożeniu wniosku o emeryturę w sądzie musiałem walczyć o swoje prawa tzn. pracodawca uznawał warunki szczególne a ZUS nie. Tak działa nasze prawo. Inne dla szaraka, inne dla ZUS a jeszcze inne dla sądów. Ile musiałem wydać na adwokata żeby wygrać a ile nerwów straciłem to moje. To nie jest kraj dla normalnych ludzi . Już się nie dziwię ze młodzi wyjeżdżają na zachód.

  Odpowiedz
 • I(2015-12-02 16:07) Zgłoś naruszenie 00

  TAK MA PAN RACJĘ ,JEST PAN JEDYNYM CZLOWIEKIEM KTORY ZAWSTYDZIŁ SIE SWEGO PERSONELU ,KIEDY PAN OTRZYMAL PISMO LISTEM GONCZYM ,AALE W ZUS LUBLIN POTRZEBA NAPRAWD,,,,,,,,E FACHOWEJ POMOCY ,NAA SALI OBSŁUGI ,GLOWNEGO ORZECZNIKA PRZEDEWSZYSTKIM ,KTORY ZASLANIA SIE I ROBI GŁUPIEGO JAKBY GO KTOS NIE ZNAL PANIE DZIERDZIUK WYWAL PAN PANA ZMYSLOWSKIEGO Z ZUS LUBLIN

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane