Na żądanie trzeba zwrócić materiały szkoleniowe

autor: Renata Kulpa12.03.2015, 09:23; Aktualizacja: 12.03.2015, 10:10
Praca, szkolenie

Praca, szkolenieźródło: ShutterStock

Do kogo należą materiały szkoleniowe (np. płyty, książki) po ukończeniu zewnętrznego seminarium, które zostało opłacone przez pracodawcę? Nie była podpisywana żadna umowa lojalnościowa oraz żadne dodatkowe aneksy do umowy w związku z tym szkoleniem. Czy po ustaniu umowy o pracę pracodawca ma prawo żądać zwrotu materiałów ze szkolenia?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe pracodawca obowiązany jest udzielić urlopu szkoleniowego lub zwolnić z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny do dotarcia na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Są to dwa świadczenia, które mają charakter obowiązkowy. Ustawodawca nie przewidział żadnych innych świadczeń dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe, które miałyby taki charakter (art. 1031kodeksu pracy i nast.). Oznacza to, że pracodawca nie musi nawet pokryć kosztów samego szkolenia, kursu czy studiów, które pracownik miałby podjąć z jego inicjatywy.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane