Dobiega końca pierwsza edycja Programu Dobra Kariera organizowanego przez Instytut Staszica pod patronatem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Mamy też pierwsze relacje laureatów Programu.

Polskie i profesjonalne
- Spodobało mi się, że swoje oferty wystawiały duże polskie firmy, które cieszą się dobrą reputacją na rynku pracy i dają gwarancje stabilnego zatrudnienia – uzasadnia swój wybór stażystka w Alior Banku, Patrycja Sokołowska.
Polski trop podkreśla też stażystka w PZU, Kinga Augustyniak, która odbywając praktyki w jednej z czołowych polskich firm, nie spodziewała się tak przyjaznej atmosfery i otwartości na młode jednostki oraz ich pomysły. Otrzymałam w PZU, który jest jednym z polskich championów, doskonały mentoring, spotkałam się z niesamowitym wsparciem oraz wyrozumiałością - podkreśla.
- Jeśli chodzi o proces rekrutacyjny – bardzo szybko otrzymałam odzew od firm, a w dalszej kolejności zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne – mówi Patrycja Sokołowska. Podobne odczucia miała większość laureatów, podkreślających profesjonalizm procesu rekrutacyjnego.
Jak wskazuje Sokołowska, powierzone jej zadania w głównej mierze skupiały się na wsparciu realizacji zadań w Departamencie Produktów KI, pracy w tworzeniu regulacji wewnętrznych i zewnętrznych w zakresie obsługi produktów dla klienta detalicznego, a także na udziale w budowaniu innowacyjnej oferty dla klienta detalicznego.
- Praca w centrali banku, który swoim zasięgiem obejmuje cały kraj jest niewątpliwie idealną okazją, aby poznać od środka mechanizmy działające w tak dużych korporacjach i przede wszystkim nauczyć się pracy w zespole, a także współpracy z innymi departamentami w ramach wspólnych projektów i inicjatyw – ocenia laureatka.
- Dzięki Programowi otrzymałam możliwość spędzenia okresu letniego na zdobywaniu swojego pierwszego doświadczenia zawodowego podczas 3-miesięcznych praktyk u lidera polskich ubezpieczeń, spółce PZU, odział w Poznaniu. Poszerzyłam zasoby swojej wiedzy, zdobyłam zdolności określane jako future skills jak m.in innowacyjność czy zarządzanie zmianą. Miałam możliwość brania udziału w licznych projektach oraz szkoleniach w trakcie których nawiązałam liczne kontakty i znajomości – podkreślała z kolei Kinga Augustyniak
Pracodawcy idą na rękę
- Zaoferowano mi przedłużenie stażu, a ja chętnie zostałam w firmie na jeszcze jeden miesiąc. Mimo, że od października wracam na ostatni rok studiów to mogę śmiało stwierdzić, że w związku z wystawioną pozytywną opinią przełożonego i zbudowanej sieci kontaktów, drzwi firmy będą stać dla mnie otworem, gdy już skończę studia – relacjonuje Patrycja Sokołowska.
Podobnie na sprawę zapatruje się Kinga Augustyniak, również studentka ostatniego roku, która podkreśla, iż po zakończeniu praktyk całą uwagę poświęcę swojej dalszej edukacji. Jestem jednak przekonana, że dzięki wytworzonej podczas tego wartościowego czasu skutecznej więzi współpracy, moje rozstanie z tą firmą nie jest ostateczne a w przyszłości nasze drogi jeszcze się zejdą. Z kolei w przypadku Mikołaja Klundera, właśnie upieczonego absolwenta i stażysty w warszawskiej centrali PZU, przyszłość stała się teraźniejszością, gdyż firma zaproponowała mu etat.
- Cieszymy się, że nasz pilotażowy projekt dostarczył wartościowych stażystów „polskim championom”, które tak intensywnie ostatnio rozwijają się na rynku polskim i zagranicznym. Mam nadzieję, iż praca laureatów Dobrej Kariery w tych firmach to też osobista szansa na umiędzynarodowienie ich kariery – mówi prezes Instytutu Staszica, profesor SGH Agnieszka Domańska.
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe