statystyki

Specjalny zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej: Kto pierwszy, ten lepszy

autor: Michalina Topolewska27.02.2015, 07:22; Aktualizacja: 27.02.2015, 07:37
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, oraz małżonkom pozostającym bez pracy ze względu na opiekowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, oraz małżonkom pozostającym bez pracy ze względu na opiekowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny.źródło: ShutterStock

O przyznaniu pomocy dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej nie decyduje kolejność alimentacji wynikająca z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Tak wynika z wyjaśnienia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resort wskazuje w nim, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, oraz małżonkom pozostającym bez pracy ze względu na opiekowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Żaden przepis ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114) nie uzależnia zaś prawa do przyznania pomocy od kolejności alimentacji, określonej w ustawie z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane