statystyki

Opóźniona pensja nie zawsze jest podstawą rozwiązania umowy

autor: BL26.02.2015, 07:28; Aktualizacja: 26.02.2015, 08:20
Jednodniowe opóźnienie spowodowało lub mogło spowodować uszczerbek w interesach pracownika

Jednodniowe opóźnienie spowodowało lub mogło spowodować uszczerbek w interesach pracownikaźródło: ShutterStock

Spóźniliśmy się z wypłatą wynagrodzenia. Z tego powodu pracownik rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym, a dodatkowo żąda odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Zgodnie z art. 55 par. 11kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w par. 1 (bez wypowiedzenia), gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takim przypadku zatrudnionemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

Niejednokrotnie pracownicy zbyt pochopnie sięgają po wskazany przepis, np. rozwiązują umowy nawet wtedy, gdy wynagrodzenie trafia na konto z kilkugodzinnym opóźnieniem. Jednocześnie żądają zapłaty na ich rzecz odszkodowania, odprawy i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest w powyższym zakresie jednolite. W części orzeczeń podkreśla się, że firma, która nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskała środków finansowych na wynagrodzenia (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2000 r., sygn. akt I PKN 516/99). W wielu kolejnych orzeczeniach pogląd ten został złagodzony i jak wskazuje SN, nie można mówić o ciężkim naruszeniu przez pracodawcę obowiązków, jeżeli jest ono niezawinione lub zawinione w niewielkim stopniu. Przy czym sąd prowadzący postępowanie powinien zważyć, czy np. jednodniowe opóźnienie spowodowało lub mogło spowodować uszczerbek w interesach pracownika. Dodatkowo musi ustalić, czy zachowanie powoda miało przymiot ciężkiego.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane