statystyki

Rekrutacja: To kandydat decyduje, czy dołączy fotografię do CV

autor: Mariusz Szulc11.02.2015, 10:33

Przesyłający do naszej instytucji dokumenty w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze, z reguły dołączają do nich swoje zdjęcia. Jeden z kandydatów tego nie zrobił. Czy mogę zażądać, by przysłał fotografię?

Nie. Zarówno przepisy kodeksu pracy, jak i ustawy o służbie cywilnej nie nakładają obowiązku przekazywania pracodawcy przez kandydata do pracy swojego zdjęcia. Natomiast kandydat z własnej woli może udostępnić dodatkowe informacje na swój temat, np. zdjęcie. W takim przypadku wyrażona przez kandydata zgoda na przetwarzanie danych osobowych będzie elementem legalizującym wykorzystanie zdjęcia na potrzeby naboru. Należy jednak podkreślić, że zgodnie ze stanowiskiem GIODO pracodawca nie może sugerować kandydatowi do pracy zakresu innych danych, które z własnej woli kandydat miałby przekazywać. W tej sytuacji bowiem nie można byłoby uznać „zgody” kandydata za przesłankę zezwalającą na pozyskiwanie danych (np. zdjęć) na potrzeby rekrutacji, gdyż w relacjach pracodawca – kandydat do pracy trudno byłoby uznać ją za dobrowolną. Potwierdził to m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 grudnia 2009 r. (sygn. akt I OSK 249/09). Uznał on bowiem, że „Brak równowagi w relacji pracodawca pracownik stawia pod znakiem zapytania dobrowolność w wyrażeniu zgody na pobieranie i przetworzenie danych osobowych (fotografii). Tym samym uznać należy, że przetwarzanie zdjęcia jest możliwe jedynie wtedy, gdy kandydat samodzielnie zadecydował o przekazaniu zdjęcia i nie był nagabywany o to przez przyszłego pracodawcę”.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane