Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie

autor: Bożena Wiktorowska22.01.2015, 07:12; Aktualizacja: 22.01.2015, 08:51
A co na to wszystko resort finansów, który musiałby dopłacać seniorom?

A co na to wszystko resort finansów, który musiałby dopłacać seniorom?źródło: ShutterStock

Nawet 50 proc. Polaków nie zgromadzi na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacać im do świadczeń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (53)

 • Wiem co piszę(2015-02-11 02:52) Zgłoś naruszenie 00

  Czemu nie skorzystano ze wzorców niemieckich, tam też mamy wiek emerytalny 67 lat, ale z tego co wiem można odejść na emeryturę już w wieku 62 lat dostając 50% należnych świadczeń, w wieku 63 lat 60%, w wieku 64 lat 70% itd., przy czym nie można wtedy brać emerytury i pracować. To bardziej sprawiedliwy system, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają już siły pracować w wieku 62 i więcej lat, bo przepracowali wiele lat.

  Odpowiedz
 • ~ Anna(2015-01-22 12:38) Zgłoś naruszenie 00

  Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie
  autor: Bożena Wiktorowska
  Państwo powinno traktować wszystkich jednakowo!!! Żadnych przywilejów .Żadnych odpraw!!! Jednakowy wiek emerytalny ! Państwo powinno zacząć od siebie. Ograniczyć koszty utrzymania siebie , całej administracji , koszty rozbuchanego sejmu i senatu . KRUS !!!??? Pomagać obywatelom i dawać szansę w pracy na własny rachunek a nie niszczyć !!!Egzekwować podatki od wszystkich !!! W tym świętych krów! Żadnego wspierania pasożytów w tym kościoła!!! Najniższa emerytura powinna wystarczyć na minimum utrzymania. Od tego wyliczyć swoje wynagrodzenia , bo powinny one być efektem ich pracy a nie ustalanych dla siebie wynagrodzeń - jak w każdej firmie! Każdy wykryty przekręt powinien skutkować całkowitym wykluczeniem krętacza z zajmowania jakichkolwiek stanowisk , a nie jak dotąd " kopem do góry na inne stanowisko"! Rządy powinni sprawować ludzie kompetentni i zdecydowanie rozliczani , a nie figuranci z nadań partyjnych i ich pociotki . Wiadomo , gdzie tkwią błędy a od 25 lat nic się nie robi !!!

  Odpowiedz
 • ALA(2015-01-22 15:43) Zgłoś naruszenie 00

  Czy zła wieszczka p. Orędziak dązy,propaguje wraz z reformatami z PO i PSL do nędznej tzw. emerytury obywatelskiej , na przykładzie Kanady , gdzie w 2012 r. przeciętna tego typu emerytura z 1 filara wynosiła 301 dol. can. brutto minus 15% podatku ?
  Dlaczego owa autorka nie podjęła tematu podłej , złej reformy emerytur w ZUS od 1999 r.? , Czyżby kolejne rzady przez ostatnie 15 lat i wcześniejsze te reformatorskie , nie potrafiły przewidzieć złych skutków tej pseudoreformy systemu emerytalnego w Polsce ?
  Co jakiś czas odzywają się mędrcy ekonomiczni ,w zalezności od potrzeby politycznej ,jedni mówiąalbo bredzą z Balcerowiczem na czele,(co wykładał ekonomię socjalizmu przez wiele lat,) , o 800 zł brutto , inni o 900 zł brutto.

  Odpowiedz
 • Pomysl(2015-01-22 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  Racja -dlatego należy wydluzyć Im małych.
  A może nie uzbierają ,bo w tym POlityczno zlodziejskim państwie przekonali się ,że nic nie warto zbierać przez ZUS/

  Odpowiedz
 • Polak(2015-01-22 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  Sędziowie , prokuratorzy i inne marionetki dostają emerytury tylko dlatego że ślepo wykonują polecenia rządu tzw Polskiego, dla nich "świętym "jest Kukliński który brał pieniądze Narodu Polskiego a służył innym tak też robi rząd

  Odpowiedz
 • Znawca(2015-01-22 11:37) Zgłoś naruszenie 00

  Pseudo reforma emerytalna Tuskoebusa i OFE Balcerowicza zrobiły z nas niewolników do wieku 67 lat - a potem jałmużna zamiast emerytury.
  Za wyjątkiem uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA.
  Dlatego należy powrócić do starego systemu emerytalnego.

  Odpowiedz
 • Pozdrawiają Miro, Rycho i Zbycho(2015-01-22 15:54) Zgłoś naruszenie 00

  Co to znaczy że Polacy sobie nie uzbierali ??? Polacy połowę pensji oddają na rzecz tego bandyckiego państwa które marnotrawi pieniądze. Budżet dziurawy jak sito. Jak mawiał klasyk to państwo istnieje teoretycznie Ch... D... i Kamieni kupa.

  Odpowiedz
 • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2015-01-22 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  I wtedy EUTANAZJA !!!
  Przypominam, że 150 mld zrabowane z naszych kont w OFE w lutym 2014 nie są zaksięgowane na subkontach w ZUS-ie. NIE MA ICH i nikt nie protestuje. Tak dobrze pospólstwo zostało wychowane, że nawet nie drgnie jak im sznur na szyi wiążą.

  Dalej finansujmy co miesiąc Żydów w kwocie 100 euro miesięcznie na łeb , dajmy za darmo gaz , ropę i 100 milionów euro , utrzymujmy 40-50 letnich emerytalnych byczków płaćmy za stan spoczynku skorumpowanym sędziom i prokuratorom po 10-15 tysi , płaćmy kosmiczne emerytury armii generałów , pułkowników ,

  no i dalej sankcjonujmy legalne złodziejstwo POlegające na płaceniu cwaniakom po 50000 czy 100000 pln na miech a po 6 miesiącach odprawa milionik i za chwilę nowy stołek i nowy milionik .

  Odpowiedz
 • zwyklak 76 lat(2015-01-22 12:12) Zgłoś naruszenie 00

  kTO PRACUJE TYLKO 25 lat ???Ja i moi koledzy pracowaliśmy po 45-50 lat przechodząc na emeryturę w wieku 67-72 lata !!!

  Odpowiedz
 • ddfff(2015-01-22 22:10) Zgłoś naruszenie 00

  chyba błąd w tekście-Rząd ma świadomość,że ten system emerytalny JEST skończony...

  Odpowiedz
 • nunulek(2015-01-22 16:44) Zgłoś naruszenie 00

  ZUS - Zakład Utylizacji Składek.

  Odpowiedz
 • Polszkot(2015-01-23 08:09) Zgłoś naruszenie 00

  No to dalej głosujcie na postsolidarnościowe rządy: po, pis inne takie - to dostaniece emeryturę w kwocie pozwalającewj kupić 2 m sznura.
  Emerytury to dostana tylko pilicjanci i inni mindurowi oraz tz. wymiar sprywiedliwości - poto aby było komu wiąć was za mordę ma wszelki wypadek gdyby zachciało się wam rówmności i sprawiedliwości. A najsmutniejsze to żę historia, do której całą gębą prawie wszyscy się odwołują, niczego was nie nauczyła.
  A w moim nowym domu -SZKOCJA- mgliście i ciepło. Chociaż czasem mnie ciągnie ...

  Odpowiedz
 • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2015-01-22 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  do 22 -Prezydent Komorowski zauważył że : Na emeryturę dodatkowo oszczędzają tylko najbogatsi.
  serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/847745,prezydent-komorowski-na-emeryture-dodatkowo-oszczedzaja-tylko-najbogatsi-trzeba-to-zmienic.html?utm_source=gazetaprawna_pl&utm_medium=nextclick&utm_campaign=bloczki-rc

  na emetyrure nic nie odkladamy, emerytury sa wyplacane na bieżąco z wplat do zus :) jakby pan nie wiedział Panie Hrabio !

  Odpowiedz
 • M.(2015-01-22 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma sensu się rozwodzić nad tym jak mało dostaniemy. System jest dziurawy. Nie ma sensu go łatać, reformować, kombinować. To jak wylewanie wody z tonącej łodzi.
  I im bardziej jesteśmy zmuszeni do "interakcji" z państwem tym więcej naszych pieniędzy to kosztuje. Im więcej pieniędzy państwo ma, tym więcej zmarnuje.

  Nie ma się co dziwić, że ludzie albo masowo emigrują. A ci, którzy chcą w ramach tego aparatu jakoś funkcjonować zakładają działalność i szukają wszelkich możliwych sposobów na uniknięcie płacenia podatków i składek (choć chyba jedyny legalny to zus plus). A w odwecie aparat państwowy "podnosi skuteczność kontroli skarbowych", czyli motywuje swoją armię do grabienia mienia obywateli gdzie tylko się da.

  PS. do wszystkich, którzy praktykują wyliczenia ile wpłacamy, a ile otrzymujemy.
  Emerytura - to nie inwestycja naszych pieniędzy, a ubezpieczenie na wypadek dożycia wieku, w którym nie możesz już pracować. I jej wysokość może być stosunkowo łatwo zmieniona przy pomocy odpowiedniej ustawy, więc perspektywa 40 lat jest śmieszna ;)

  Odpowiedz
 • anpolade(2015-01-22 17:17) Zgłoś naruszenie 00

  A co tam, aby prezesi mieli i rady nadzorcze no i politycy, resztę to pal licho niech zdychają.

  Odpowiedz
 • ~ bezsilność!!!(2015-01-22 12:55) Zgłoś naruszenie 00

  Bożena Wiktorowska -Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie
  System emerytalny to tylko część problemów do uzdrowienia. W Polsce wszystkie systemy funkcjonują na chorych zasadach i wzajemnie na siebie wpływają .Wszyscy to widzą i wiedzą , a poszczególne rządy nic nie robią !!! Ich cel to utrzymanie się przy władzy - dla nich samych .Reszta się nie liczy. Podstawowa patologia tkwi w tym ,że obywatele nie mają wpływu na wybór władz szczególnie na najwyższych decydenckich szczeblach . Wybory to czysta fikcja jak i tak potem rządzą wybrani przez tych samych od lat prezesów partyjnych - i koło się zamyka.

  Odpowiedz
 • do 22 Z(2015-01-22 13:00) Zgłoś naruszenie 00

  Wiesz, dlaczego ? W 2014r jakiś portal, powiedzmy, że abcdef.pl opublikował te głupawe wyliczenia mówiące o stopie zastapienia 1/3. Ukazało się to na stronie zus.abcdef.pl , co było sugestią, że to jest opracowanie ZUS-u. Teraz wszyscy -, portale, prasa, TV powielaja te brednie mówiąc o wyliczeniach ZUS-u, a to nieprawda ! Własciwy autor jest na domenie abcdef.pl a nie zus.pl !!!

  Odpowiedz
 • p.(2015-01-22 17:59) Zgłoś naruszenie 00

  Z czego mają być emerytury jak prowadzi się politykę najniższej ceny, która wymusza szukanie sposobów na zmniejszanie kosztów po stronie wykonania, po stronie wynagrodzeń i po stronie danin do budżetu i do ZUS.
  Niemcy prowadzą politykę jakości i wiedzą, do czego prowadzi polityka najniższej ceny. Taka polityka wymusza szukania innowacji i dbania o dobry poziom szkolnictwa i wykorzystywania potencjału własnych dzieci.
  Polityka najniższej ceny to postawienie na bylejakość przy której dobrze wychodzi trwonienie pieniędzy z kasy publicznej, przy której przegrywamy z konkurencją zagraniczną gdzie droższy pracownik wymusza lepszą organizację pracy i w konsekwencji tańszy produkt. Zanim zaczniemy na siebie naskakiwać zastanówmy się, kto zarządza kopalniami, przemysłem energetycznym, koleją, że innym się opłaca a nam nie, kto stanowi u nas prawo, że banki i fundusze inwestycyjne mogą stosować jakie chcą zagrywki i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności tylko całe ryzyko biznesowe spada na klientów, którym przedstawia się miraże mówiąc im później jak się rypnie, że widziały gały co brały.

  Odpowiedz
 • Robert(2015-01-23 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jeśli ktoś ma zbyt niską emeryturę to przy wyliczaniu ile Skarb Państwa ma mu dopłacić tak żeby otrzymał emeryturę minimalną są uwzględnione pieniądze jakie zebrał na koncie IKE?
  Np. emerytura minimalna to powiedzmy 850 zł.
  Pan X ma 500 zł emerytury ze swoich składek to Pańswto mu dopłaca 250 zł.
  Pan Y ma również 500 zł emerytury ze składek i oszczędności w IKE. Czy pan Y również dostanie 250 zł dopłaty, czy może dopłata zostanie pomniejszona o jakąś kwotę bo ma do dyspozycji środki z IKE?

  Odpowiedz
 • jbt(2015-01-23 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  do poz -48-, a Tobie ile jeszcze zostalo zycia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane