Osoby, które nie są pracownikami urzędów gmin, ale administracji rządowej, będą mogły brać udział w nadawaniu numerów PESEL uchodźcom. Tak przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.), którym wczoraj zajmował się rząd.

Jej podstawowym celem jest doprecyzowanie i uzupełnienie przepisów, m.in. dotyczących uprawnień uchodźców do bezpłatnej opieki medycznej oraz wskazujących, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL.
Nowela ma też umożliwić delegowanie pracowników między urzędami, aby mogli oni wesprzeć te organy, które są teraz najbardziej obciążone wykonywaniem zadań związanych z udzielaniem wsparcia obywatelom Ukrainy. W projekcie znalazły się też przepisy, dzięki którym uchodźcy będący psychologami będą mogli świadczyć usługi na rzecz swoich rodaków. Podobnie będzie w przypadku lekarzy i dentystów, którzy będą mogli wykonywać swój zawód bez konieczności znajomości języka polskiego, jeśli będą zajmować się leczeniem pacjentów z Ukrainy.
W projekcie znalazły się również przepisy mające wspierać ukraińskie środowisko naukowe, w szczególności poprzez ułatwienie podejmowania zatrudnienia w Polsce. Ponadto z funduszu pomocy będzie można finansować koszty ponoszone przez służby w związku z zapewnianiem bezpieczeństwa uchodźcom, a Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła gromadzić, przechowywać i potem dostarczać stronie ukraińskiej produkty lecznicze.
Jest to już trzecia nowelizacja specustawy, a jak zapowiedział wczoraj Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, w ciągu kilku tygodniu pojawi się następna. Będzie ona zawierać rozwiązania dotyczące edukacji.