Aktywa w Pracowniczych Planów Kapitałowych przekroczyły właśnie 9 mld zł - poinformował w poniedziałek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Jak napisał na Twitterze wiceprezes PFR, aktywa w PPK przekroczyły właśnie 9 mld zł. "Ale uwaga. Tylko 49,2 proc. tych środków pochodzi od uczestników. Reszta od firm (37,3 proc.) i państwa (13,5 proc.). Zatem każdy kto wpłacił 100 zł do PPK ma drugie 100 zł extra. " - wyliczył Marczuk. Dodał, że "PPK to najbardziej opłacalny sposób oszczędzania w Polsce".

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska