Z prognozy na prognozę GUS przewiduje coraz wolniejszy spadek liczby ludności. Nie będzie tak dramatycznie, jak oceniano jeszcze dekadę temu.
W prognozie opublikowanej w 2004 r. na lata 2003–2030 GUS przewidywał, że w końcu tego okresu liczba Polaków spadnie do 35,7 mln – z 38,2 mln w 2002 r. W 2007 r. spodziewał się, że w tym czasie będzie nas 36,8 mln, a w prognozie z tego roku, że 37,2 mln. Skąd tak ogromne różnice w statystykach?
– Wynikają one z założeń przyjętych do poszczególnych prognoz – tłumaczy prof. Irena Kotowska z SGH. W szacunkach podanych przed dziesięcioma laty opierano się na wskaźnikach mówiących o bardzo niskiej liczbie urodzeń. Na przykład w 2003 r. współczynnik dzietności wynosił zaledwie 1,222. Oznaczało to, że na 1000 kobiet w wieku rozrodczym (15–49 lat) przypadało tylko 1222 urodzonych dzieci. Potem sytuacja trochę się poprawiła – w 2006 r. wskaźnik dzietności wzrósł do 1,267.
Więcej dzieci, dłuższe życie
Mieliśmy więc nieco więcej maluchów, niż wcześniej przewidywano, a równocześnie spadała liczba zgonów i wydłużała się przeciętna długość życia. – Nie doszacowano tego w pełni, zarówno w prognozie udostępnionej w 2004 r., jak i przygotowanej w 2007 r. – uważa dr Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Wzrost długości życia Polaków jest ewidentny. W ubiegłym roku mężczyźni żyli przeciętnie 73,1 lat (o 3,4 roku dłużej niż w 2000 r.), a kobiety 81,1 lat (o 3,1 roku dłużej niż w 2000). Wpływ na to ma przede wszystkim to, że zdecydowanie zwiększyła się liczba osób, które dbają o swoje zdrowie, więcej ćwiczą, nie popadają w nałogi lub je rzucają. Lepiej się również odżywiamy, a nasza dieta jest bogatsza niż kiedyś w warzywa i owoce. Nasze życie wydłuża się również dzięki postępowi medycyny. Choć mimo pozytywnych zmian nadal niekorzystnie wypadamy na tle czołówki krajów europejskich. Wiek dożywania mężczyzn w Polsce jest bowiem krótszy o blisko 8 lat, a kobiet o 4 lata w porównaniu np. z Wielką Brytanią czy Włochami.
Tegoroczna prognoza bardziej niż poprzednie uwzględnia korzystne zmiany, chociaż na przykład wskaźnik dzietności w ubiegłym roku znowu się obniżył – do 1,256, z 1,299 w roku poprzednim. Przewiduje się jednak ponowny jego wzrost do 1,43 w 2030 r. Między innymi dlatego oczekiwana liczba ludności w tymże roku jest najwyższa na tle wcześniejszych szacunków. – Liczba Polaków w kolejnej prognozie może być nawet trochę wyższa od obecnie przewidywanej przez GUS – twierdzi prof. Kotowska.
Pomaga polityka prorodzinna
Zdaniem profesor z SGH więcej dzieci może się rodzić również w wyniku zmian w polityce rodzinnej. Sporo ich już wprowadzono, powstają też nowe pomysły. Na przykład wydłużono urlopy macierzyńskie i umożliwiono mężczyznom korzystanie z płatnych urlopów rodzicielskich. Dofinansowane jest także tworzenie żłobków i przedszkoli oraz legalne zatrudnianie niań. Poza tym ostatnio premier Ewa Kopacz zapowiedziała wypłacanie 1000 zł miesięcznie z tytułu rocznego urlopu rodzicielskiego osobom dziś nieubezpieczonym (np. bezrobotnym). Mają też zostać wprowadzone wyższe ulgi na dzieci w PIT.
To jednak jeszcze nie wystarcza do wyraźniejszych zmian w demografii. – Z naszych badań wynika, że Polacy planują posiadanie dwójki dzieci – podkreśla prof. Kotowska. Niestety – jak zaznacza – deklaracje rozmijają się z rzeczywistością. – Dlatego musimy dyskutować o tym, dlaczego tak się dzieje, żeby móc wpływać na preferencje obywateli i wprowadzać odpowiednie zmiany, by rodziło się więcej dzieci – twierdzi.
Dodaje również, że prognozy demograficzne mogłyby być precyzyjniejsze, gdyby robiono je częściej, bo uwzględniałyby między innymi aktualne zmiany w zachowaniach prokreacyjnych ludności. Rzeczywiście, między dwiema ostatnimi prognozami demograficznymi GUS minęło aż siedem lat. A jak zauważa prof. Kotowska, ONZ robi prognozę ludności na całym świecie co dwa lata, natomiast Eurostat – biuro statystyczne Unii Europejskiej – co cztery.
Eksperci są zgodni, że mimo wszystko spadek ludności Polski jest nieunikniony. Różnią się tylko w prognozach co do jego skali. – Szacuję, że w 2050 r. ludność Polski wyniesie 34,5–35 mln – zakłada dr Krzysztof Szwarc z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Z kolei GUS prognozuje większy spadek – do 34 mln osób.
Druga strona medalu, czyli emigracja
We wszystkich tych założeniach tkwi jeszcze jeden szkopuł. – Oficjalne prognozy są nic niewarte, ponieważ oparte są na stanach ludności de jure, a nie de facto. Zgodnie z najnowszą prognozą w Polsce żyje dziś 38,5 mln osób. A przecież za granicami naszego kraju przebywa z tej grupy aż 2,2 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln już ponad rok, czyli praktycznie wyjechali na stałe – ocenia dr Szukalski.
Profesor Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego, uważa nawet, że dobrze by było, aby w prognozach ludnościowych dla Polski zauważone zostały najnowsze alarmistyczne dane Eurostatu. Według statystyk unijnych, uwzględniających dane o emigracji, w II kw. w tym roku mieszkało w Polsce już tylko 36,5 mln ludzi. Co ważne, tylko między I a II kwartałem liczba ludności naszego kraju zmniejszyła się o 77 tys. osób.
Oficjalne prognozy są nic niewarte: opierają się na stanie de jure, nie de facto
Komentarze(17)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze1) Iles mln Polakow wyjezdza a GUS tego 'nie zauwaza' w swoich prognozach
2) Ci ktorzy wyjechali to glownie osoby w wieku reprodukcyjnym -to nie jakies losowe 2mln wyjete ze spol. Polski, ale wlasnie te 2mlin ktore moglyby miec dzieci- bez tych osob wskaznik dzietnosci kobiet w Polsce ma wzrosnac?
Czyzby GUS 'przewidywal' ze do 2030 pozostale tu osoby wtenczas 50-60-70 letnie nagle zaczna miec dzieci ?!?
Polska to kraj fikcji, jak pokazuje komentowany artykul
- Fikcyjnego stanu biezacej populacji w kraju
- Fikcyjnych prognoz
- Fikcyjnych 'specjalistow' w GUS - bo juz chyba student ekonometrii rzetelniej podszedlbym do tematu...
Data publikacji: 2014-10-20 08:00
Data aktualizacji: 2014-10-20 08:25:00
Polska wyludnia się w dramatycznym tempie. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce mieszka o 2 mln osób mniej niż podaje GUS.
Jak wynika z opublikowanych przez dziennik „Rzeczpospolita” danych Eurostatu, Polska ma obecnie mniej niż 36,5 mln mieszkańców. Warto zauważyć, że według ekspertów GUS pułap taki mamy osiągnąć dopiero w 2035 roku.
Z czego wynika ta rozbieżność? „Zdaniem ekspertów to informacje Eurostatu są bardziej rzetelne niż statystyki GUS, który uparcie stosuje metodologię tzw. ludności faktycznej. Wbrew swojej nazwie nie uwzględnia ona emigrantów, a z naszego kraju wyjechało w ostatnich latach 1,5-2 mln osób” – wyjaśnia dziennik.
Zdaniem prof. Krystyny Iglickiej „trudno ukryć smutek, gdy ogląda się te dane". Według demograf, „Polska to nie jest kraj przyjazny obywatelom i płacimy za to dramatyczną cenę. Nie dość, że dzieci rodzi się jak na lekarstwo, to jeszcze uciekamy stąd na emigrację”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
lhttp://www.pch24.pl/polska-sie-wyludnia--jest-nas-mniej-niz-podaje-gus,31620,i.html#ixzz3GgGb6g9r
TO JAK JEST DO KUR...Y NĘDZY W KOŃCU ? Bo jedni przeczą drugim ! I rozpier...cha na całego !
Według danych Eurostatu w II kwartale 2014 roku nad Wisłą żyło jedynie 36,49 milionów osób. To o 77 tys. mniej niż w I kwartale. W takim tempie już w 2035 roku będzie nas mniej niż 30 milionów, a około 2050 osiągniemy pułap 25 milionów osób, z czego 70 proc. będzie w wieku emerytalnym!
Emigracja rosnie jak kula sniegowa - jeden emigrant sciaga za granice zone i dzieci. Mlodzi ludzie emigruja, bo wszyscy z ich klasy maturalnej juz sa za granica. Kiedy nie ma komu generowac popytu, pada konuiunktura i jada jeszcze nastepni. Emigranci po kilku latach przestaja przesylac pieniadze, wiec emigruja nastepni. Polska za 15 lat bedzie jedna wielka opuszczona wsia na Scianie Wschodniej.
nie ma widoków na powrót z emigracji, młodych już straciliśmy bezpowrotnie, to wygląda tak, jakby na wojnie stracić te 2,6 - 2,7 miliona ludności w kwiecie wieku.
Ale już wyobrażam sobie alarmistyczne artykuły po przegranych Wyborach...
Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.
Moim skromnym zdaniem jesteśmy Narodem Emigrantów i tyle...Emigracja została wszczepiona młodym w ich podświadomość i tyle.
Młodzi wiedzą swoje i wyemigrują...
Polska wyludnia się w alarmującym tempie. Według najnowszych danych Eurostatu obecnie w naszym kraju żyje poniżej 36,5 mln ludzi. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".
http://fakty.interia.pl/prasa/news-rzeczpospolita-polska-wyludnia-sie-w-dramatycznym-tempie,nId,1538251#iwa_item=4&iwa_img=0&iwa_hash=68614&iwa_block=facts_news_small
1. może rodzić się więcej dzieci ?
2. może wyjeżdżać mniej Młodych na "saksy" ?