27 września: „Kodeks pracy z praktycznym komentarzem do zmian”

„Kodeks pracy z praktycznym komentarzem do zmian” kupisz wraz z wydaniem „Dziennika Gazety Prawnej” już 27 września. W książce są omówione najważniejsze problemy, np. szczepienia pracowników czy praca zdalna. Ponadto w książce przeczytasz o jawności wynagrodzeń, digitalizacji procesów HR oraz o założeniach Polskiego Ładu.

Jak wiadomo, szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne, zgodnie z czym pracodawca nie może zmusić pracownika do zaszczepienia się. Z drugiej strony pracodawca ma obowiązek zapewnić ochronę pracownikom przed działaniem szkodliwych czynników biologicznych. Jak znaleźć złoty środek? Co wolno, a czego nie wolno pracodawcy w kontekście pandemii i szczepień?

W marcu br. Komisja Europejska zaprezentowała projekt dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń. Projekt ma zagwarantować równość wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Z jakimi wyzwaniami wiąże się projekt i co na ten temat wnosi Polski Ład?

Z publikacji dowiesz się również tego, co grozi pracownikowi za wpisy w Internecie naruszające dobre imię pracodawcy. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się pracodawca? Aktywność pracowników w mediach społecznościowych to popularne zjawisko. Jakie zagrożenia są z nim związane?

Dzięki publikacji dowiesz się, jakich przygotowań wymaga praca zdalna z zagranicy, czym się różni telepraca od pracy zdalnej, a także jak budować relacje z pracownikami podczas pracy zdalnej. Wreszcie otrzymasz odpowiedź na nieuzasadnione dotąd wątpliwości dotyczące wykonywania testów trzeźwości przez pracodawców. W książce nie brakuje odniesienia do technologizacji obszaru prawa pracy i HR – jakie innowacyjne rozwiązania są wdrażane w procesach rekrutacji i w jaki sposób chatboty usprawniają proces rekrutacji?

28 września: „Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie”

28 września wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną” kupisz książkę „Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie”. Publikacja ma charakter konkretnych pytań i odpowiedzi.

Umowa o pracę powinna być w formie pisemnej, jednak czy wiesz, że nawet jeśli nie będzie zawarta na piśmie, to nie będzie nieważna? Jakie są rodzaje umów o pracę i co musi się znaleźć w treści umowy? Jakie inne dokumenty są niezbędne podczas zatrudnienia pracownika?

Z publikacji dowiesz się, kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, jak przeprowadzić zwolnienie w czasie pracy zdalnej i jak uniknąć najczęstszych błędów z tym związanych. Pracownik może nie odebrać wypowiedzenia wysłanego pocztą, kurierem czy e-mailem. Jakie jeszcze ograniczenia niesie ze sobą pandemia COVID-19?

29 września: „Czas pracy podczas pracy zdalnej”

Problem pracy zdalnej nie doczekał się jeszcze wyczerpującego omówienia. Te zaległości nadrabia książka „Czas pracy podczas pracy zdalnej”, którą znajdziesz 29 września w sprzedaży razem z egzemplarzem „Dziennika Gazety Prawnej”.

Praca zdalna jest rozpatrywana już nie tylko w odniesieniu do pandemii COVID-19, lecz także długofalowo. Nie wszystkie kwestie są jasne zarówno dla pracodawców i firm, jak i samych pracowników wykonujących swoją pracę na odległość. Z publikacji dowiesz się m.in. o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy, jak uregulowana jest kwestia pokrywania kosztów ściśle związanych z pracą zdalną.

Jak wreszcie unormowany jest czas pracy podczas pracy zdalnej? Jednym z największych problemów pracy zdalnej jest zacieranie się granicy między pracą a życiem prywatnym, dlatego tak ważne jest właściwe zarządzanie czasem pracy, a także egzekwowanie prawa do bycia offline. Jak monitorować czas rozpoczęcia i zakończenia pracy? Co z nadgodzinami, urlopami i nieobecnościami w pracy zdalnej?

Dodatki „Dziennika Gazety Prawnej” dotyczą najbardziej palących problemów, które nie doczekały się dotąd rzetelnego i profesjonalnego komentarza. Skompletuj zestaw trzech książek i bądź na bieżąco z najważniejszymi zagadnieniami z zakresu prawa pracy! Publikacje kupisz w dniach 27-29 września w swoim pobliskim kiosku lub online na sklep.infor.pl.