Budżet państwa do końca 2016 r. będzie finansować leczenie rolników mających gospodarstwa do 6 ha. To oznacza, że przez najbliższe dwa lata nie zmienią się także zasady dopłaty do emerytur rolniczych. Oba te systemy są bowiem ze sobą powiązane.
Rząd na razie tylko ujawnił, że w przyszłym roku dotacja budżetowa do wypłaty emerytur ma wynieść 12,3 mld zł. W 2012 r. kwota dopłat świadczeń z KRUS wyniosła 11,4 mld zł, w 2013 r. – 11,77 mld zł, a 2014 r. – 11,65 mld zł. To oznacza, że w przyszłym roku dotacja ta zwiększy się o 0,65 mld zł. Tym samym budżet musi dopłacić z podatków około 10 mld zł. Tak gigantyczna różnica wynika z tego, że w 2015 r. osoby ubezpieczone w KRUS z tytułu składek wpłacą zaledwie 1,5 mld zł, a więc mniej o 118 mln zł niż w 2014 r.
– To dobitnie pokazuje, że najwyższa pora uporządkować system ubezpieczeniowy. Nie może być tak, że jedna grupa otrzymuje świadczenia kosztem drugiej, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów – uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan.
To nie koniec specjalnego traktowania rolników. Do konsultacji został skierowany projekt ustawy o składkach zdrowotnych płaconych przez osoby ubezpieczone w KRUS. Właściciele gospodarstw rolnych do 6 ha aż do końca 2016 r. będą się leczyć na koszt państwa. To potwierdza, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie ulegną zmianie zasady opłacania składek zdrowotnych, których wysokość miała zależeć od dochodu rolników liczonego na podstawie PIT. Skoro więc już dzisiaj wiadomo, że do końca 2016 r. składki zdrowotne będą płacone na obecnych zasadach, to do tego czasu podatnicy będą także dopłacać do emerytur rolniczych. Nowa składka na to ubezpieczenie miała zależeć także od dochodu.
Etap legislacyjny
Projekty w konsultacjach