statystyki

Nie ludzie i nie technologia decydują o tym, gdzie płacić VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska19.05.2014, 00:00; Aktualizacja: 19.05.2014, 10:00
VAT

VATźródło: GazetaPrawna.pl

Zagraniczna firma, która korzysta w Polsce z personelu i usług technicznych innego podmiotu, może być zmuszona rozliczać się tu z fiskusem – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodziło o polską spółkę Welmory.

Sprawa jest o tyle precedensowa, że do tej pory unijny trybunał nie rozstrzygał, gdzie świadczone są usługi internetowe, mimo że kilkukrotnie już wypowiadał się w sprawie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Słowem, które państwo jest uprawnione do pobierania podatku od towarów i usług.

Chodziło o dwie spółki: jedną z siedzibą w Polsce – Welmory sp. z o.o., i drugą z siedzibą na Cyprze – Wel- mory Ltd. Cypryjska spółka była właścicielem strony internetowej w języku polskim, na której polska spółka oferowała i sprzedawała na aukcjach – na własny rachunek – towary. Klienci mogli brać udział w aukcji, pod warunkiem że wcześniej nabyli od spółki cypryjskiej prawa do składania ofert.

W rezultacie polska spółka pobierała cenę, która zwykle była niższa od wartości rynkowej produktu. Z kolei spółka cypryjska zarabiała na sprzedaży praw do składania ofert.

Do prowadzenia strony internetowej spółka cypryjska angażowała pracowników, którzy nie byli w niej zatrudnieni, i wykorzystywała w tym celu technologię, którą dysponowała Welmory sp. z o.o. Tym samym polska spółka zapewniała usługi, które były niezbędne cypryjskiej do tego, by mogła świadczyć usługi na rzecz polskich odbiorców.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane