statystyki

Nie ludzie i nie technologia decydują o tym, gdzie płacić VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska19.05.2014, 00:00; Aktualizacja: 19.05.2014, 10:00
VAT

VATźródło: GazetaPrawna.pl

Zagraniczna firma, która korzysta w Polsce z personelu i usług technicznych innego podmiotu, może być zmuszona rozliczać się tu z fiskusem – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodziło o polską spółkę Welmory.

Sprawa jest o tyle precedensowa, że do tej pory unijny trybunał nie rozstrzygał, gdzie świadczone są usługi internetowe, mimo że kilkukrotnie już wypowiadał się w sprawie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Słowem, które państwo jest uprawnione do pobierania podatku od towarów i usług.

Chodziło o dwie spółki: jedną z siedzibą w Polsce – Welmory sp. z o.o., i drugą z siedzibą na Cyprze – Wel- mory Ltd. Cypryjska spółka była właścicielem strony internetowej w języku polskim, na której polska spółka oferowała i sprzedawała na aukcjach – na własny rachunek – towary. Klienci mogli brać udział w aukcji, pod warunkiem że wcześniej nabyli od spółki cypryjskiej prawa do składania ofert.

W rezultacie polska spółka pobierała cenę, która zwykle była niższa od wartości rynkowej produktu. Z kolei spółka cypryjska zarabiała na sprzedaży praw do składania ofert.

Do prowadzenia strony internetowej spółka cypryjska angażowała pracowników, którzy nie byli w niej zatrudnieni, i wykorzystywała w tym celu technologię, którą dysponowała Welmory sp. z o.o. Tym samym polska spółka zapewniała usługi, które były niezbędne cypryjskiej do tego, by mogła świadczyć usługi na rzecz polskich odbiorców.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane