Rewolucja spokojnej starości. Gminy mniej dopłacą do opieki nad seniorami

autor: Michalina Topolewska08.04.2014, 06:55; Aktualizacja: 08.04.2014, 09:06
Domy pomocy społecznej

Domy pomocy społecznejźródło: DGP

Emeryt zapłaci własnym majątkiem za opiekę w domu pomocy społecznej. Gminy będą też skuteczniej ścigać krewnych, którzy nie chcą dopłacać do pobytu seniora.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • KRZYSZTOF KORNATOWICZ(2014-04-08 11:54) Zgłoś naruszenie 20

    Oto przemilczane prawdy , których sprostytuowane media nie podają :
    1 - Koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej ( państwowym ) , to około 3 , 3 tyś miesięcznie . Licząc , że w małych pokoikach zaniedbanych państwowych domach pomocy umieszcza się minimum po 2 osoby , koszt z pokoiku to około 6,6 tyś zł miesięcznie .Zapytajcie tych , których ustawodawca zmusza do opieki nad swoimi niesprawnymi intelektualnie i fizycznie , bliskimi - ILE OTRZYMUJĄ OD PAŃSTWA DOTACJI , ZA WYRĘCZANIE POLSKI Z OBOWIĄZKU OPIEKI NAD UBEZPIECZONYMI , CHORYMI , NIESPRAWNYMI STARCAMI ?!!!
    2 - PROCEDURY ZWIĄZANE Z UBEZWŁASNOWOLNIENIEM + UPRAWOMOCNIENIE WYROKU , USTANOWIENIEM OPIEKUNA PRAWNEGO + UPRAWOMOCNIENIE POSTANOWIENIA , POZWOLENIEM NA UMIESZCZENIE W DPS-ie , TO OKOŁO 2 LATA . DO TEGO KOLEJNE 2 LATA NA OCZEKIWANIE NA WOLNE MIEJSCE W " DOBRYM " DOMU OPIEKI , A NIE W UMIERALNI . Razem około 4 lata trwa procedura umieszczenia ubezpieczonego staruszka w zakładzie opieki , do której ubezpieczony staruszek ma prawo , a państwo ma obowiązek go umieścić . Ani prawo , ani obowiązek spełnionymi nie są , i nie ma z tym związanych żadnych konsekwencji w stosunku do mafii politycznej !!!
    3- Państwo polskie w ostatnich kilkunastu latach nie wybudowało żadnych nowych domów opieki społecznej , natomiast w tych kilkunastu latach lawinowo rośnie liczba osób starszych z chorobami Alzheimera , do których obsługi zmusza się rodziny chorych , niszcząc opiekunom spokój i rujnując życie , ponieważ w tym dziadostwie udającym POLSKĘ , nie stać przeciętnego Kowalskiego na opłatę prywatnego Domu Opieki dla swoich seniorów .
    Sprostytuowane media przemilczają ważne kwestie związane z tym ogromnym problemem , który codziennie niszczy milionom opiekunów niesprawnych staruszków spokojny , normalny byt . Tak wyglądają te WOLNE MEDIA , kolaborujące z mafia polityczną . KRZYSZTOF KORNATOWICZ

    Odpowiedz
  • Koko(2014-04-08 11:37) Zgłoś naruszenie 10

    Było by lepiej gdyby omnipotentne i "omnikompetentne" państwo nie bało się za takie rzeczy. Można stworzyć system motywujący sektor usług do otwierania DOS-ów komercyjnych.

    Odpowiedz
  • do polaka(2014-04-08 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Takiemu leniowi, jak ty to na starość tylko w głowie brać i brać - wtedy mowa o solidarności społecznej i podróżach, ale kiedy trzeba pracować, to zamiast solidarności w pracy jest budka z piwem i trawka w parku !

    Odpowiedz
  • Okradany_Ob(2014-04-08 11:25) Zgłoś naruszenie 30

    Niech paNstwo zacznie płacić takie emerytury jak za zachodnią granicą kraju.A nie ciągle przytacza banaluki że nie stać na płacenie nalezności na przyzwoitym poziomie czyli taim zeby bez problemów mozna się było utrzymać. Dlaczego emeryt w domu ma sie utrzymać ze swojej emerytury które wypłaca mu państwo.A w stuacji gdy to państwo ma się opiekować emeryterm z przyczyn zyciowych to brakuje pieniędzy emeryta (emerytury) na jego przezycie w DPS. Jak to cwanie wymyślili złodzieje i chcą okradać teraz juz nie tylko emerytów, ale całe rodziny i pokolenia.

    Odpowiedz
  • no tak(2014-04-08 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Dobre sobie, za 3 tysiące miesięcznie to każda młoda kobieta zrobi mi zakupy, ugotuje ,popierze , posprząta i mojego Zbysia udobrucha, nie muszę karmić DPS -u.

    Odpowiedz
  • macgiwer(2014-04-08 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    do Marka B
    żeby kółko się zamknęło też musisz złożyć papier do DPS ,najlepiej z całą rodziną ,a wtedy niech gmina, alkoholik i nierób w osobie ojca płaci za wasz pobyt.

    Odpowiedz
  • jaś(2014-04-08 10:16) Zgłoś naruszenie 20

    25 lat nowych rządów i okazuje się ,że na pobyt w domu starców ludzie nie mają pieniędzy. Fajnych mamy gospodarzy w tym kraju.

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2014-04-08 10:12) Zgłoś naruszenie 20

    Bezwzględnie powinno sie pozbawiać starych ludzi majątku, możliwości leczenia na wszystkie choroby długotrwałe, oraz zębów. Odmawiać pomocy na każdym kroku. Te podatki i składki co im przez te lata potrącano, to nieporozumienie. Były tak małe, że tylko na młodych starczyło. I mamy teraz wykształcone społeczeństwo. Rozwiązania dotyczące opieki nad starymi, chorymi, wypracowanymi jasno tego dowodzą. Karać ICH za to, że o siebie nie dbali. Kiedyś to byla opieka - humanitarystyczna. A dzieci same do wszystkiego doszły, od niemowlęctwa. CBDU...

    Odpowiedz
  • kontra(2014-04-08 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście ze tak bo wójt czy burmistrz musi mieć dochody na poziomie premiera czy prezydenta a i radni chcieliby mieć diety na poziomie posła czy senatora. Gdzie jakaś gradacja poborów? To jest skandal w państwie ,,demokratyczny'.

    Odpowiedz
  • macgiwer(2014-04-08 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    qwerty; aaakt Dobrze piszecie!!
    Najpierw wyzbyć się nierobów,którzy przez całe życie się opierd...lali i tylko płodzili stada następnych nierobów,których mamuśki pijane od rana stoją pod MOPS-ami CPR-ami - i innymi lekką ręką rozdających "pomoc rzeczową" dla potrzebujących. Sam wielokrotnie widziałem i słyszałem omawianą przez nygusów strategię:
    -tu dziś dają żarcie, -tam dają ciuchy; tam dają paczki; tam dziś darmowa kąpiel ze zmianą brudnych łachów na czyste ubranie. Nieroby tak żyją już od kilku pokoleń kosztem uczciwie pracujących,choć pracuję zarabiam tyle żeby starczyło na opłaty i uczciwe życie nie stać mnie na kurtki skórzane,buty Nike lub Adidas. Menela zaś chodzą lepiej ubrani ode mnie i cały dzień popijają wynalazki na które ich stać.
    Takich degeneratów i nierobów powinniśmy pędzić jak zarazę,bo tylko infekują innych. (mieszkam na warszawskiej Pradze-Północ )

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-04-08 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwne, emerytury sä w granicach tysiąca złotych i musi się utrzymać!!! A gminy to oszukują.

    Odpowiedz
  • polak(2014-04-08 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli tak całe życie zap...dalasz a jak jesteś chory i musisz iść do DPS to musisz płacić, podczas gdy twój rówieśnik ma tyle samo emerytury, zdrowie i sobie podróżuje. Może taki bogaty zdrowy emeryt powinien się dołożyć do schorowanego kolegi na zasadzie solidarności społecznej?

    Odpowiedz
  • MarekB(2014-04-08 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Mój ojciec jest w DPS, przez 10 lat alkoholik, znęcał się nad nami psychicznie, sam też od 18 roku życia był na lekach psychotropowych. Po umieszczeniu w DPS nagle przestał pić (TA JASNE!) i brać leki, może pracować a mimo to mieszka w DPS jak w hotelu. A MOPS ściga tylko mnie (pomimo iż mam rodzeństwo, któremu bardzo dobrze się powodzi!!!) o dopłaty chociaż zarabiam 1100 netto dorywczo!!!. Paranoja! Płacić za kogoś kto zniszczył mi życie i mnie osobiście psychicznie chociaż jest w stanie pracować! Gdyby DPSy były hotelami dla nierobów nie byłoby bezdomnych! Prawo w ogóle nie broni osób w takiej sytuacji jak ja, byle ściągnąć kasę od dzieci! Mam M5, które muszę sprzedać, bo nie stać mnie na utrzymanie i chcę kupić mniejsze, ale niestety MOPR uzna to jako dochód i będzie trzeba wszystko oddać, to gdzie ja mam mieszkać?

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-04-08 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu ten, co ma - będzie dopłacał do lenia i alkoholika, który w życiu do niczego nie doszedł tylko do MOPS lub monopolowego, bo mu się nie chciało lub wolał pić ? No to ja mam inne rozwiązanie. Najpierw leniom i alkoholikom rozdać po kartonie i pod most zdychać, a dopiero potem koszty policzyć i zobaczyć, czy pozostali powinni dopłacać.

    Odpowiedz
  • EWA(2014-04-08 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    1, Nie rozumiem - jeśli państwo wypłaca emeryturę, za którą emeryt ma przeżyć samodzielnie, to dlaczego żyjąc w zbiorowości musi płacić więcej, skoro wiele kosztów rozkłada się na wiele osób???
    2. jeśli podzielę kwotę 896.600.000 na ilość nawet 80.000 , to wychodzi 11.2 tys zł , czyli 933 zł netto, a zatem blisko średniej emerytury netto. O jaki przewał chodzi???

    Odpowiedz
  • realista(2014-04-08 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Kto to słyszał, by koszt w DPS wynosił ok. 3.300 zł/m-c. Wizyta lekarska raz w roku, żarcie jak dla (...), pokój ubogi 3-osobowy. Bez problemu można znaleźć 1-osobowy pokój w prywatnym pensjonacie z wyżywieniem (warunków nie ma co porównywać, przyzwoite obiady codziennie zamiast "mortadeli w sosie", "parówki z ziemniakami" lub kluchów czy inne berbelówy, których normalny człowiek by nie ruszył) i poniżej 2.000 zł/m-c.

    Odpowiedz
  • aaakt(2014-04-08 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    "Jeżeli ktoś ma majątek lub oszczędności, to w pierwszej kolejności powinny one służyć do pokrycia kosztów pobytu w DPS"
    Pewnie! Najlepiej najpierw całe życie nie pracować, przesiedzieć na zasiłku (bo dzieci ma i mu/jej się należy), a potem jeszcze za darmo dostać DPS, rentę socjalną i pomoc z MOPRu i tak to się kręci. a tym co całe życie sapier... na umowach śmieciowych lub brali kredyty np. na mieszkanie. i spłacali je rezygnując z wielu rzeczy dowalić na starość za zapobiegliwość.
    Czyli znowu to samo: tym co pracują, płacą podatki przez całe życie zabrać jeszcze co się da, a tym co pracę mają w ... objąć opieką państwa.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2014-04-08 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Najważniejszy problem to opodatkowanie PDOF .Kwota z emerytury(renty)podlegająca wpłacie do DPS oraz kwoty wpłacane przez krewnych muszą być zwolnione z opodatkowania PDOF.

    Odpowiedz
  • ktostam(2014-04-08 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ad 1. W Polsce średni miesięczny koszt utrzymania pensjonariusza w DPS to ponad 3 tys. zł. W bogatszych krajach więcej. Nigdzie nie ma tak wysokich średnich emerytur, bo żeby takie były, składki musiałyby być drakońsko wysokie.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-04-08 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego emeryt ? Emeryt, rencista, senior, itp. to nie są pojęcie równoważne !

    Odpowiedz