Rewolucja spokojnej starości. Gminy mniej dopłacą do opieki nad seniorami

autor: Michalina Topolewska08.04.2014, 06:55; Aktualizacja: 08.04.2014, 09:06
Domy pomocy społecznej

Domy pomocy społecznejźródło: DGP

Emeryt zapłaci własnym majątkiem za opiekę w domu pomocy społecznej. Gminy będą też skuteczniej ścigać krewnych, którzy nie chcą dopłacać do pobytu seniora.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • Elżbieta(2016-10-17 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Mojej mamie załatwiłam odszkodowanie za więzienia stalinowskie jej matki.Mama w tym czasie trafiła doDPS ,była rencistká .DPS zainkasowa kwotę,a teraz chc zaraz mam ubezwasnowolnic,jej zdrowiesie ani troche nie pogorszyło..Niestety,u nas odszkodowanie to nie wiadomo czemu jest dochód,a majatki wiadomo często z czego -nie!!wdodatku za walke na rzecz panstwa polskiego,takie obrzydliwe danie żeby druga reka zabrać!,jak m.in..z t reprywatyzacją-komu miala sluzyc!!!...

    Odpowiedz
  • Anton(2015-01-18 01:06) Zgłoś naruszenie 20

    No i super, bomba dosłownie.
    Jestem teraz w sytuacji która jest dla mnie tragiczna - jako kawaler miałem kredyt który spłacałem rzetelnie, wziąłem ślub i po roku zaczęły się problemy z MOPSem - czytaj po 28 latach nagle odnalazła się babka od strony ojca (może raczej płodziciela bo kontakt zerwał rok po narodzinach. Żona niestety straciła prace, aktualnie choruje przewlekle i się leczy, ja nadal spłacam kredyt i płace za leczenie żony. Jest ciężko, ale wychodzę mniej więcej na zero. I od za 2 miesiące żona ma płacić za babkę 1380 zł bo o tyle przewyższa kryterium dochodowe.. a ja się pytam z czego, jak ona bezrobotna? Ja mam sie zadłużać? Ja rozumiem, nie zarabiam mało, ale jeśli zsumujemy kredyt który mam + MOPS + leki dla żony (lekarzy pomijam) + dieta jaka musi stosować to zostaje około 200 zł z czego do opłcaenia prąd, czynsz, jedzenie...
    bo przecie kwota minimum jest dla wszystkich taka sama, dla tych co mają kredyt i dla tych co do nie mają, dla tych co mieszkają w tańszych i droższych rejonach...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • glok4(2014-04-23 20:34) Zgłoś naruszenie 51

    pijakami i nierobami państwo się zajmuje a kto rył pracował to mu zabrać majątek- to właśnie taki człowiek zasługuje na pomoc

    Odpowiedz
  • czytelnik(2014-04-22 16:09) Zgłoś naruszenie 50

    W głowie się nie mieści, aby emeryt po 40 latach pracy z w wypracowaną emeryturą musiał być zależny od krewnych aby do niego dopłacali do spokojnej starości.
    Bardzo mnie ciekawi, czy nasze kochane PAŃSTWO uruchamia samo od siebie kontrole w DPS czy środki pensjonariuszy są właściwie wydawane?
    Mamy takie bezrobocie, może by zatrudnić młodych ambitnych po studiach aby non stop kontrolowali wydatkowanie prywatnych pieniędzy. Może by się okazało, że pieniędzy jest dosyć a tylko beznadziejni gospodarze?
    Dlaczego więzień nie dopłaca ze swojego majątku czy z majątku krewnych?

    Odpowiedz
  • KCz(2014-04-10 23:42) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się, że należałoby zrobić rzeczową, szczegółową kontrolę wszystkich kosztów DPS, jak i pensji osób pracujących w DPS, dostawców itd. Zgadzam się z jedną z wypowiedzi, że w normalnym Państwie emerytura powinna wystarczyć na pobyt w DPS - bo póki emeryt nie musi korzystać z DPS za dużo mniejszą kwotę niż podane 3300 zł opłaca mieszkanie, wyżywienie i inne potrzeby codziennego życia. Skąd zatem tak duża kwota?

    Odpowiedz
  • eskulap(2014-04-09 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    70% emerytury lub renty płaci pacjent wymagajacy 24-godzinnej opieki i leczenia w t.zw. ZOL (z-d Opiekunczo-leczniczy) natomiast w t.zw. DPS (bo przestał być domem opieki społecznej juz dawno) pensjonariusz oddaje całą emeryturę, dopłaca rodzina, a gdy ta nie jest w stanie-samorząd lokalny. 70% emerytury to było dawno temu, w PRL.
    Przynajmniej takie zasady obowiazuja juz dobre parę lat w woj. lubelskim.
    (Dlaczego ten artykul zawiera tyle nieścisłości-ktoś nie odrobil lekcji).

    Odpowiedz
  • pol anka(2014-04-08 23:52) Zgłoś naruszenie 00

    przykład do artykułu, jest osoba której dochód wynosi 3200 zł. Chcąc znaleźć opiekę i wsparcie w DPS może przeznaczyć na swój pobyt 70% swoich dochodów tj. ok. 2300 zł. Koszt DPS-u to 3000 zł. Brakujące 700 zł KIEROWNIK Mopsu zamierza ściągnąć z córki osoby, która zarabia 2500 zł, jest osoba samotną. Po zbilansowaniu osoba przebywająca w DPSie ma pełną całodzienną opiekę z noclegiem i wyżywieniem oraz 900 zł kieszonkowego, córka osoby dochód pomniejszony do kwoty 1800 zł. Życzę Ministerstwu, Paniom Posłankom, Panom Posłom wszystkiego najlepszego i spełnienia marzeń

    Odpowiedz
  • Obywatel RP(2014-04-08 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    Koszty utrzymania w DPSie alkoholików powinno ponosić państwo, które czerpało zyski z ich nałogu w postaci podatku akcyzowego, a nie rodziny, które były przez alkoholików niszczone. Tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • Kalina_2(2014-04-08 23:00) Zgłoś naruszenie 00

    Zobaczcie, jak są upodlani niepełnosprawni pensjonariusze domów opieki społecznej. A Ministerstwo pracy za to poniżanie chce odbierać pensjonariuszom majątek, aby opłacić pobyt w takich „placówkach spokojnej starości”:
    http://www.tvn24.pl/mendo-spoleczna-ukatrupie-cie-tak-opiekowala-sie-niepelnosprawnymi,416547,s.html

    Odpowiedz
  • Do prawicowca(2014-04-08 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    komuna już chyba nie ma szans na powrót. Można jednak odpowiednio zagłosować w najbliższych wyborach. Na SLD chociażby.

    Odpowiedz
  • mysz(2014-04-08 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    To ciągłe nawoływanie, do okradania i do eutanazji w różnej postaci, ludzi starych powinno być karane prawnie, tak jak nawoływanie do każdego innego przestępstwa i zbrodni.

    Odpowiedz
  • prawicowiec(2014-04-08 17:25) Zgłoś naruszenie 20

    Dziadkowie Mają płacić alimenty na wnuki,seniorzy mają się sami utrzymywać,komuno wróć,proszę.

    Odpowiedz
  • scepyyk(2014-04-08 17:21) Zgłoś naruszenie 40

    eutanazja!!!.Wspaniały rząd scedował wszystko na samorządy,bez wsparcia.

    Odpowiedz
  • Anna(2014-04-08 16:11) Zgłoś naruszenie 20

    Jaka emeryture mam wyplacana za 35lat pracy to powinno wystarczyc w DOS .Jak zyje sama oplaty i leki zywnosc to nikogo nie opchodzi jak zyje,ale bezdomny ktory nie pracowal musi miec i nikt g; nie rozlicza.Powinno sie przyjmowac do Domu Opieki z taka emerytura jak wyplacaja a nie scigac rodziny. Nasze emerytury wiadomo sa male nie mozna wymagac doplaty bo nby z kat.

    Odpowiedz
  • Pyt ajnik???(2014-04-08 16:09) Zgłoś naruszenie 20

    Kasty polityczne znów kombinują jak coraz lepiej sobie żyć z podatków obywateli, którym na starość za pracę przez całe życie nawet równoważnika w emeryturze czy rencie nawet na najtańszy pokoik, a zwykle nawet i samodzielne łóżko w wieloosobowym pokoju w Państwowym Domu Pomocy Społecznej lub "Spokojnej Starości" nie wystarcza by godnie i spokojnie tam spędzić ostatnie lata życia???

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-04-08 14:38) Zgłoś naruszenie 10

    Za to seniorzy więcej dopłacą do gmin - a de facto do lokalnych sitw ,
    siucht i kamarylek . Czyli złodziei i pasożytów , by nie było wątpliwości .

    Odpowiedz
  • Adam(2014-04-08 14:20) Zgłoś naruszenie 20

    O jej --ile jest tam zatrudnionych pociotków ...cała administracja ,dyrekcja
    normalny zakład pracy nawet ksiądz ma etat ..a jedzonko dla Babci cieniutko .. mając tyle pieniedzy Pani Dyrektor zadecydowala ..a co założymy klimatyzacje ..pomimo ogrzewania CO ..jakby sie bała otworzyc okno ...może by ktos posprawdzał i od tego zaczął gdzie te pieniadze idą czy zasadne ile z tego na jedzenie..a klimatyzacje to Pani dyrektor niech sobie w domku zamontuje za swoje pieniadze.

    Odpowiedz
  • maria(2014-04-08 12:24) Zgłoś naruszenie 40

    I znowu problem w jakim państwie my żyjemy jeśli emerytura nie starcza na pokrycie kosztów DPS. To pracowało się w Polsce ponad 40 lat dostaje się emeryturę a teraz okazuje się że ona nie starczy na dom starców. Teraz staruszkowie muszą iść pod "most". Trzeba ty chco muszą iść z jakichś powodów do domu opieki zawozić na Wiejską razem z emeryturą. Niech się rząd opiekuje jak domy opieki nie chcą przyjmować za takie emerytury.

    Odpowiedz
  • ada(2014-04-08 12:22) Zgłoś naruszenie 60

    Państwo nie wypłaci emerytury, Gmina nie dopłaci do DPS , ludzie będą umierać pod płotem, ale po co naród musi płacić podatki i utrzymywać tak drogich i nieefektywnych urzędników.

    Odpowiedz
  • Kalina_2(2014-04-08 12:20) Zgłoś naruszenie 20

    Ministerstwo Pracy przygotowuje kolejny niekonstytucyjny bubel prawny. Oto uwaga Ministerstwa Sprawiedliwości do tej ustawy:
    „Poważne wątpliwości budzi również - dość lakonicznie zresztą przedstawiona w projekcie - koncepcja „wymuszenia” na świadczeniobiorcy obowiązku sprzedaży posiadanego majątku w ciągu roku od umieszczenia w domu pomocy społecznej, a to w celu uzyskania środków na pokrycie kosztów pobytu w domu pomocy społecznej. Rozwiązanie takie budzi poważne wątpliwości w zakresie zgodności z Konstytucją RP (zasada ochrony własności wyrażona w art. 21) oraz byłoby poważną ingerencją w prawo właściciela do swobodnego dysponowania rzeczą (art. 140 k.c.).”

    Odpowiedz