Taka uwaga została zgłoszona w trakcie konsultacji projektu ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Stanowi on realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 27/13), który uznał, że odebranie świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które zyskały do nich prawo przed 2012 r., było bezprawne. Projekt przewiduje przyznanie im zasiłku dla opiekuna. Ma on być wypłacony też za miesiące, w których takie osoby w ogóle były pozbawione pomocy, a więc za okres od 1 lipca 2013 r.
RCL wskazuje jednak, że mając na uwadze uzasadnienie wyroku trybunału, zaległa pomoc powinna być powiększona o odsetki.
– Brak ustawowej rekompensaty z tego tytułu budzi wątpliwości z punktu widzenia wynikającej z art. 2 konstytucji zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa – podkreśla w swoim stanowisku Maciej Berek, prezes RCL.
Jako dodatkowy argument przemawiający za wprowadzeniem odsetek do wspomnianego projektu wskazuje na inne ustawy będące realizacją wyroków TK. Należy do nich np. ustawa z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 169).
Jednak w przedstawionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowej wersji projektu, która ma trafić pod obrady rządu, odsetki dalej nie są uwzględnione. Resort tłumaczy, że wypłata zaległej pomocy wraz z dodatkową rekompensatą wymagałaby zabezpieczenia na ten cel o 61,6 mln zł więcej. Dlatego konieczne jest przeanalizowanie możliwości budżetu państwa.
Nowy projekt doprecyzowuje zaś kwestie związane z okresem, na który ma być przyznawana bieżąca pomoc. Jednoznacznie określa, że prawo do zasiłku dla opiekuna będzie ustalane bezterminowo, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu zostało wydane na czas określony. Ponadto zmieniony został przepis odnoszący się do przesłanek negatywnych, powodujących, że zasiłek nie będzie przyznany. Zarejestrowanie opiekuna jako bezrobotnego w urzędzie pracy w okresie od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy nie będzie miało wpływu na prawo do zasiłku za te miesiące.
Etap legislacyjny
Projektu skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów
Komentarze (28)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeDziałania władzy sa dowodem jej ignorancji dla orzeczen Trybunału Konstytucyjnego stojącego na straży porządku prawnego w kraju, jak tez sa wyrazem ignorancji dla nadrzędnych zasad , norm i wartości demokratycznego państwa prawa zawartych w Konstytucji RP.
trzeba w końcu zakończyć tą nijakość, lekceważenie obywateli, butę i chamstwo z ich strony.
wszyscy posłowie głosujący za niekonstytucyjną ustawą wraz z premierem i prezydentem który także bezmyślnie a może i też świadomie jak tamci z wiejskiej podpisał ustawę (przecież wszyscy oni wiedzieli o tym że ustawa ma znamiona niezgodnej z Konstytucją RP jeszcze przed głosowaniem) okradli nas opiekunów ON - czyli są złodziejami
polityk to zawodowy kłamca i złodziej - i za to powinno się surowo karać
a na dodatek cały czas coś psują aby później mogli nieskutecznie naprawiać
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ...
Świadczenie pielęgnacyjne wynosiło miesięcznie:
Od 1.05.2004 r. do 31.10.2009 r. -- 420 zł
Od 1.11.2009 r. -- 520 zł
Od 1.07.2013 r. -- 620 zł
I się teraz oferuje opiekunom dorosłych niepełnosprawnych nowy-twór, zasiłek 520 zł "produkt zastępczy", który nie będzie podlegał waloryzacji i wmawia się, że to jest to samo co świadczenie pielęgnacyjne !
W tym projekcie ustawy z 27 lutego jest więcej niezgodności z konstytucją !!! Nawet takie, których nie obejmował wyrok TK z 5 grudnia, a dopiero
obejmie w przyszłości sprawa w TK ---> K 38/13.
ALE CZY USTAWY JUŻ NA STARCIE NIE MOGĄ BYĆ PO PO PROSTU ZGODNE Z KONSTYTUCJĄ ???!!! CZY POTRZEBA AŻ TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO ŻEBY TO WSZYSTKO PÓŹNIEJ NAPRAWIAĆ ??? MARNUJĄC PAŃSTWOWE PIENIĄDZE !!!?
Zgadzam się z tym, gdyż każdy obywatel tego kraju gdy nie zapłaci w wyznaczonym terminie należnego rachunku musi zapłacić odsetki.
Więc opiekunom należą się odsetki, gdyby Rząd nie zrobił ustawy bubla byłoby wszystko dobrze. Niech teraz Rząd zapłaci za swoje błędy.
Emerytury dla "alergików" to był fakt. Wygrali tylko dlatego, że prawo nie działa wstecz.
Zrozum, kołdra (kasa z budżetu) jest jedna. Im więcej rozdawnictwa na emerytury, renty, tym mniej pozostaje dla innych. To system naczyń połączonych.