Trybunał sprawdzi warunki uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego

autor: Michalina Topolewska20.01.2014, 07:19; Aktualizacja: 20.01.2014, 08:44
Podatki

520 zł wynosi miesięcznie specjalny zasiłek opiekuńczy.źródło: ShutterStock

Ograniczenie prawa do wsparcia i wypłaty zasiłków opiekuńczych tylko do tych opiekunów, którzy zrezygnowali z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym krewnym, może naruszać konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (15)

 • Piotr .(2014-07-30 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  Witam a czy już wiadomo kiedy Trybunał Konstytucyjny zajmie się tą sprawą bo uważam że jest ona bardzo ważna na wyjątkowy ważny interes społeczny . Proszę o odpowiedz .

  Odpowiedz
 • wykluczony(2014-04-16 22:23) Zgłoś naruszenie 00

  toopiekun.z st. juch 16.04.2014 to skandal jak są traktowani niepełnosprawni i opiekunowie w naszej gminie nikt ich losem się nie interesują losem .nie spytają czy w te świeta te rodziny będą miały cos na stół postawić.radnibiora diety i nic nie robią !!! ale cóżoni nie wiedzą co to bieda .trzeba się wczuć w osbę opiekuna osoby niepełnosprawnej fizycznie umysłowo. przy takiej pomocy niedługo opiekun psychicznie sobie nie poradzi .??

  Odpowiedz
 • KRYSTYNA(2014-02-13 22:07) Zgłoś naruszenie 00

  Ile ludzi musi zyc za 920zl.miesiecznie tak jak ja z Mama z Mamy rety musimy zyc wszystkie oplaty leki i jedzenie poprostu wegetacja jestem opiekunka Mamy pozabierali zasilki i co tacy ludzie jak ja i moja Mama MAJA ?? ZYC . Niestety mamy taki zad a nie inny Moze Premier by sobie wziol te pieniadze na rok i zyl z tego a wszystkim by dal takie pieniadze JAKA MA PESJE ciekawe co on by zrobil pisze to z kolezanki komputera bo ja niemam niech dadza ludzia te pieniadze te 520zl.jak najszypciej i te splate JAK DLUGO MOZNA LUDZI OKLAMYWAC MIALO BYC W STYCZNIU A JEST JUZ LUTY POZDRAWIAM I PROSZE O SZYBKIE ZALATWIENIE TEGO BO ILE JESZCZE MIESIECY MAJA WSZYSCY CZEKAC

  Odpowiedz
 • sene(2014-01-31 11:19) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem opiekunem zony ktora ma niepelnosprawnosc od dziecka ma rwniez nimoznosc samodzielnej egzystencji a mi zabrano zasilek teraz zyjemy zrenty zony630

  Odpowiedz
 • maria(2014-01-29 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Ja też opiekuje sie synem tylko że dorosłym bo w wieku 21lat uległ wypadkowi teraz ma 30 lat i też mi zabrano świadczenie bo widocznie moje dziecko jest gorszej kategrii choć wypadek wydarzył się w wojsku jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji ale widać to jednak za mało abym dostała świadczenie a tyle się mówi o przywilejach inwalidów wojskowych ato wszystko nie prawda .Popieram więc wszystkich pokrzywdzonych.

  Odpowiedz
 • ninerr(2014-01-28 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Jak chodziło KASĘ: Z OFE i LASÓW PAŃSTWOWYCH ! to sejm ustawy wprowadził błyskawicznie !!!
  A tu pozostawiają w niepewności i bez pomocy wymęczonych już opiekunów !!! Ile to jeszcze potrwa ???

  Odpowiedz
 • opiekun(2014-01-27 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  TO JEST SKANDAL jak można zabrać komuś coś co jest mu przyznane,ćzy można przyspieszyc wypłaaty ,panie premierze a wybory tuz tuz

  Odpowiedz
 • borys(2014-01-23 18:10) Zgłoś naruszenie 00

  Zaden rzad ,nawet za czasow komuny nie potraktowano tak opiekunow osob niepelnosprawnych tak jak za rzadow TUSKA i tej q koalicji PO-PSL.Zlodzieje kiedy oddacie pieniadze tym co najbiedniejsi...Kamysz mowi o kwietniu...a co do kwietnia..Ile naszych podopiecznych juz zyc nie bedzie i chyba tak chca duza grupe wykonczyc biea-eutanazja w ich rekawicach by mogli ONI dalej bawic sie za nasze peniadze,brac trzynastki i czternastki i przyjmowac swoich pupilkow do pracy czego przykladem jest SWIETOKRZYSKI URAD MARSZALKOWSKI.Niegdys pracowalo tam 300 pracownikow a obecnie 700 .Toz to tam wladze sprawuje PO i PSL.Na nich maja pieniadze i ktos moze powiedziec ze OSZCZEDNE PANSTWO.Smiechu warte z tej blazenady tuskowej i zeby jak najpredzej zeszli z horyzontu rzadzacych.Oby jak najszybciej to nastapilo.

  Odpowiedz
 • k.(2014-01-21 00:02) Zgłoś naruszenie 00

  Laryska, swietnie napisane. Ile mozna czekac? To juz 7 miesiecy, ciezko byc ubogim w Polsce.

  Odpowiedz
 • URSZULA(2014-01-20 23:40) Zgłoś naruszenie 00

  teraz jest temat pijanych kierowcow,przykro stala się tragedia...ale ludzie pili,pija i pic będą.Wszyscy debatują co zrobić z tym faktem?debatuja żeby znowu zgarnąć trochę kasy i uzupelnic budżet,tylko to nastapi trochę później a z NAS BIEDAKOW,ktorzy sami nie mielismy zadnego urlopu bo opiekujemy się naszymi najbliższymi Kochanymi już zgarnęli od lipca pare nie małych groszy.My opiekunowie niedługo tez ZDECHNIEMY ale co to kogo obchodzi?Kazdy z politykow otworzy oczy jak bedzie miał srawowac opieke nad chorym ze swojej rodziny!!!...co ja pisze przecież oni maja KASE to i tak nie będą zdawać sobie sprawy ile trzeba wlozyc serca czulosci i pracy bo oni zaplaca opiekunce i będą uzywac zycia!!!...Wytrwalosci dla wszystkich OPIEKUNOW!!!...

  Odpowiedz
 • laryska(2014-01-20 21:26) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowna Pani Redaktor
  trochę więcej precyzji w tym co Pani robi , pozdrawiamy serdecznie

  Odpowiedz
 • egoistka(2014-01-20 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  raczej nie mógł skierować 12.12.12 ponieważ wtedy przepisy i sytuacje o których mowa nie miały miejsca, zmiany weszły w życie dopiero 01.01.13r. !!!

  Odpowiedz
 • opiekun matki(2014-01-20 12:02) Zgłoś naruszenie 00

  wszystko ładnie pięknie tylko o jakieś sygnaturze akt mowa w artykule?

  WSA z Poznania do tej pory wystąpił z dwoma pytaniami prawnymi do TK:


  1. P 38/12
  2. P 33/13

  Żadne z tych pytań nie dotyczy zasad przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego, a nadto nie są one (jeszcze) na wokandzie Trybunału.

  Tematyka poruszona w artykule została podjęta przez grupę Posłów Sejmu RP (klubu PiS) we wniosku oznaczonym K38/13.

  Żadna z tych spraw przedstawiona Trybunałowi nie została zainicjowana " 12 grudnia 2012 r." zatem powstaje pytanie... o czym tutaj mowa???

  Odpowiedz
 • laryska(2014-01-20 09:13) Zgłoś naruszenie 00

  http://www.wykluczeniopiekunowieon.blog.pl

  Odpowiedz
 • laryska(2014-01-20 08:26) Zgłoś naruszenie 00

  KRZYK ROZPACZY – Apel Wykluczonych Opiekunów

  Wykluczeni Opiekunowie Osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zwracają się z prośbą do koalicji rządzącej na czele z Panem Premierem Donaldem Tuskiem, do Wszystkich Posłów i Senatorów o wnikliwe zapoznanie się z dramatyczną sytuacją w jakiej się znajdujemy.

  Wszyscy ludzie dobrej woli, Szanowni Państwo Redaktorzy, pomóżcie nam! Nie bądźcie obojętni wobec naszego katorżniczego losu!

  Dlaczego w tym państwie jesteśmy traktowani jak ludzie drugiej kategorii?

  Czy znajdą się ludzie, którzy pochylą się nad losem Wykluczonych Opiekunów?

  Od dnia 1 lipca 2013r. jesteśmy pozbawieni Świadczenia Pielęgnacyjnego przyznanego bezterminowo z tytułu opieki nad dorosłym członkiem rodziny. Od tego czasu mija 7 miesięcy. My Wykluczeni Opiekunowie prowadzimy nieustającą walkę o przywrócenie nam tego Świadczenia Pielęgnacyjnego, które było swoistym zadośćuczynieniem z powodu utraconych dochodów, z braku możliwości podjęcia zatrudnienia nie z własnej winy.
  Rzecznik Praw Obywatelskich stanął w naszej obronie kierując wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności art. Art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548)
  Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „Przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją wymaga więc w tym wypadku interwencji ustawodawcy, który powinien wprowadzić stosowne korekty np. do ustawy o świadczeniach rodzinnych, w celu wyeliminowania niezgodności mającej źródło w art. 11 ust. 1 i 3 ustawy zmieniającej. Wraz z upływem czasu ta niezgodność będzie powodowała narastanie negatywnych następstw dla osób pozbawionych świadczeń pielęgnacyjnych, co powinno skłaniać podmioty dysponujące prawem inicjatywy ustawodawczej do podjęcia prac legislacyjnych bez zbędnej zwłoki.”
  W szeregach Wykluczonych Opiekunów zapanowała radość, ale była to radość przedwczesna.

  Od dnia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego tj. 5 grudnia 2013r. do dnia dzisiejszego nadal nie mamy perspektywy na poprawę naszego losu!

  My Wykluczeni Opiekunowie podejmujemy próby uzyskania informacji w MPiPS na jakim etapie są prowadzone prace związane z konsumowaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ostatnią podróż do Warszawy Przedstawiciele Wykluczonych Opiekunów odbyli w dniu 16 stycznia br. Pojechali na umówione spotkanie z Panią Minister Seredyn, przeznaczając ostatnie grosze na podróż, nie wykupując leków, nie opłacając rachunków. Jechali pełni nadziei w celu otrzymania informacji o przebiegu prac nad ustawą realizującą orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Tam spotkali się z chłodnym, lekceważącym przyjęciem ze strony ministerialnych urzędników. Dowiedzieli się, że strona ministerialna nie ma żadnych wiążących informacji, że jest kompletnie nieprzygotowana do tego spotkania. Wykluczeni Opiekunowie jadąc przez całą Polskę, poświęcając swój bezcenny czas i pieniądze na ten wyjazd spotkali się z bezdusznością, brakiem empatii, totalną ignorancją, z murem niechęci i lekceważenia. Emocje na tym spotkaniu sięgały zenitu. Był płacz i rozpaczliwe wołanie o przyśpieszenie prac nad specjalną ustawą o świadczeniach rodzinnych, która przywracałaby świadczenie pielęgnacyjne w trybie pilnym! Odpowiedzią na to był pogardliwy wzrok i szyderczy uśmiech Pana Dyrektora Olgierda Podgórskiego. Zachowanie Urzędnika z MPiPS było cyniczne i poniżej krytyki!

  My, Wykluczeni Opiekunowie już tak dłużej nie możemy żyć. Dopada nas depresja i nędza! Ludzie nie mają pieniędzy na wykup leków o 100% odpłatności ,na prywatne wizyty lekarskie. Nadal nie mamy opłacanych składek zdrowotnych. Szpitale żądają od nas wniesienia opłat za leczenie. Jesteśmy wykluczeni z systemu pomocowego państwa, z systemu ubezpieczeń społecznych, nie mamy ubezpieczenia na wypadek utraty zdrowia a nawet śmierci. Nasi podopieczni UMIERAJĄ, a ich opiekunowie GŁODUJĄ! Za chwilę dotknie nas bezdomność z braku środków na opłacenie czynszu!

  Ponawiamy pytanie JAK DŁUGO BĘDZIE TRWAŁ TEN KOSZMAR?

  Ilu jeszcze naszych podopiecznych musi umrzeć?

  Kiedy rząd polski zainteresuje się losem osób najsłabszych, losem pokrzywdzonych, ciężko chorych, którzy muszą przez całą dobę mieć przy sobie opiekuna, bo nie są wstanie wziąć sobie przysłowiowej szklanki wody.
  PATOLOGIA SPOŁECZNA i wykolejony margines są w naszym państwie traktowani lepiej niż MY Wykluczeni Opiekunowie, otoczeni są przez Ośrodki Pomocy Społecznej pomocą finansową. Przecież my wykonujemy ciężką pracę polegającą na całodobowej opiece nad ludźmi NIEZDOLNYMI DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI, a jesteśmy usunięci poza margines społeczeństwa.
  Czy my będziemy zmuszeni prosić o EUTANAZJĘ dla siebie i naszych podopiecznych, czy rząd polski weźmie wreszcie odpowiedzialność za los Wykluczonych Opiekunów i osoby ciężko chore leżące na łożu śmierci!?

  JAK DŁUGO TEN KOSZMAR BĘDZIE TRWAŁ?

  Czy nasi podopieczni maja prawo do życia, czy może powinni odejść jak najszybciej z tego świata, żeby nie obciążać budżetu państwa, nadwątlonego budżetu ZUS I NFZ?
  Czy Premier tego rządu wie w jakich warunkach żyją Wykluczeni Opiekunowie, czy może żyje w błogiej nieświadomości? Może Pan Premier zaszczyci swoja obecnością kilka rodzin z osobami przykutymi do łóżek, którzy nie wiedzą jak się nazywają, jaki jest dzień tygodnia, co jedli na śniadanie i dzięki swoim opiekunom nie leżą we własnych odchodach!

  Czy są w tym kraju partie opozycyjne, które nie zgadzają się z tym stanem rzeczy?
  Czy są w tym kraju wolne media, które napiszą prawdę o losie Wykluczonych Opiekunów, czy tylko prawdę „wybiórczą”?
  Czy jest w tym kraju wreszcie Prezydent, który stoi na straży ładu moralnego i praworządności mianując się PREZYDENTEM WSZYSTKICH POLAKÓW!
  Czy w tym kraju nadal będzie zgoda na DYSKRYMINACJĘ najsłabszej grupy społecznej.

  Ponawiamy pytanie JAK DŁUGO BĘDZIE TRWAŁ TEN KOSZMAR?!

  Kiedy będzie przygotowana ustawa realizująca orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?!
  Kiedy będą pociągnięte do odpowiedzialności służbowej osoby wprowadzające ustawę niezgodną z Konstytucją RP, podając fałszywe argumenty o masowym wyłudzaniu świadczeń, osoby, które naruszyły GODNOŚĆ I HONOR OPIEKUNA!

  Czy ktoś nam odpowie, jak można w cywilizowanym kraju, w środku Europy przeżyć za kwotę 623 zł na osobę, opłacić świadczenia, wykupić leki mając w domu osobę ciężko chorą wymagającą zwiększonej ilości środków higienicznych, znacznie lepszego odżywiania, zapewnienia opieki medycznej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Czy znajdzie się jakiś śmiałek? Najlepiej z kręgów rządowych!

  My, Wykluczeni Opiekunowie jesteśmy więźniami we własnych domach, brakuje nam tylko bransoletek na nogach sygnalizujących jak daleko odeszliśmy od łóżka chorego! Różnica między Wykluczonymi Opiekunami a pensjonariuszami zakładów karnych polega na tym, że mamy ZNACZNIE NIŻSZĄ DZIENNĄ STAWKĘ ŻYWIENIOWĄ i nie posiadamy opieki medycznej!

  Gdzie jest Rząd? Gdzie są MINISTROWIE tego rządu, gdzie jest SEJM RP? Gdzie są MEDIA? Czy ktoś wreszcie się pochyli nad dramatycznym losem Wykluczonych Opiekunów? Czy Wykluczeni Opiekunowie Osób Niepełnosprawnych- Niesamodzielnych będą zmuszeni przykuć się do barierek w gmachu sejmu, aby zauważyła nas PRASA, TELEWIZJA oraz żeby z należytą starannością została poinformowana OPINIA PUBLICZNA o naszym losie!?

  Ponawiamy Pytanie JAK DŁUGO BĘDZIE TRWAŁ TEN KOSZMAR?!

  Ile jeszcze będziemy czekać, by urzędnicy ministerialni wzięli się do pracy. Każdy dzień zwłoki to kolejna ŚMIERĆ naszych podopiecznych! Tak, ale to nie są Wasi bliscy! Prawda?!

  JAK DŁUGO BĘDZIE TRWAŁ TEN KOSZMAR?!
  Odpowiedz

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane