Zagrożona reforma świadczeń pielęgnacyjnych

autor: Michalina Topolewska03.01.2014, 08:07; Aktualizacja: 13.03.2014, 17:19

Brak pieniędzy może utrudnić zmiany w zasadach przyznawania pomocy na opiekę nad osobami niesamodzielnymi. Na część z nich nie zgadza się resort finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (29)

  • Zawiedzona(2014-01-03 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Aż płakać się chce gdy czyta się takie informacje .Jednym słowem PSL-owski Burdel na kółkach .Kto wymyśla i za jakie pieniądze tak bzdurne ustawy ? Modlę się by ta koalicja rozpadła się jak najszybciej a PSL żeby nigdy już z PO nie doszli do władzy .

    Odpowiedz
  • Jan(2014-01-03 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko opinie i opinie i zaświadczenia. A później zaświadczenia czy te inne zaświadczenia i opinie są zaświadczeniami opiniami. Błędne koło polskiej biurokracji. Rząd myśli że jak wpisze że trzeba dodatkowe zaświadczenia i opinie to mniej kasy wyda na zasiłki. No tak prawda, ale za to dużo wyda na pensje dla tych co wystawiają zaświadczenia do zaświadczeń.
    Chory kraj chore państwo.

    Odpowiedz
  • aa.(2014-01-03 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    wszystkim zarządza Donald Tusk,PSL w tym rządzie jest tylko przystawka.Ten człowiek nie lubi strasznie emerytów, niepełnosprawnych,biednych,nie ma żadnej litości.jedynie co nie ma wpływu to zasiłek pogrzebowy.Takie obchodzenie się z chorymi ,niepełnosprawnymi,wymyślanie komisji wojewódzkich,wprowadza opiekunów w obłęd.cierpienie,łzy.to jest Państwo!.A Wy tam w Biskupi zamiast walczyć dla siebie czemu nigdy nie zabierzecie głosu w tej sprawie ?

    Odpowiedz
  • rewizor(2014-01-03 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    To tylko u nas tak pisze się ustawy by zagmatwać,utrudnić,rozmydlić sedno sprawy.A co by się stało by zamiast stopni niepełnosprawności(pięć?) napisać MĄDRĄ ustawę w której określono by-TAK LUB NIE -do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego.Tylko że polak to oszust ,wiem to po sobie,myśli rząd i min.finansów.W psychologi to projekcja czyli przypisywanie innym swoich wad

    Odpowiedz
  • m&m(2014-01-03 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo finansów troszczy sie, żeby nie zabrakło milionów na urzędnicze nagrody i premie oraz wszelkie fanaberie rządzących, którzy w największym stopniu zjadają ten budzet i to bez żadnego pożytku, wręcz go marnotrawiąc. Jakoś na zabawy dla młodych, zdrowych tyle że znudzonych emerytów nie żałują. Ale taka jest polityka nieudolnych rządzących skierowana na kupowanie dla siebie poparcia z publicznych środków, a to z kolei przyczynia sie do ich nieracjonalnego rozdziału, a skutki tego sa az nadto widoczne.

    Odpowiedz
  • u(2014-01-03 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 25 lat i od 6 lat opiekuję się nieuleczalnie chorą Mama oraz Babcią w wieku 84 lat która ma wiele schorzeń. Do lipca 2013 pobierałam zasiłek tylko na MAmę jest mi bardzo przykro że zostaliśmy oszukani w tak bolesny sposób zwłaszcza dla nas opiekunów bo zdaję się że rząd nie zdaje sobie sprawy z NASZEJ Koszmarnej sytuacji,gdzie nie mamy nie tylko zasiłków ale i pozostajemy bez pracy z dwóch powodów jeden to dlatego że opiekujemy się osobami bliskimi i uwierzyliśmy w obietnice że dostaniemy zasiłki i będą odkładane składki, a drugi powód to brak pracy dla młody wykształconych ludzi.Nie mam także wsparcia z Ośrodka Pomocy Społecznej gdzie jak pytam o opiekónki , które mogły by przychodzić do domu to kilkakrotnie słyszę , że nie mają takich i ze gminie szkoda jest wydać pieniądze na nie. Dlatego śmieszne jest to że Rząd boi sie że będzie musiał zatrudnić pracowników i będzie musiał ponieśC koszty.
    Każdy kto zachowuje sie niezgodnie z Konstytucją i powinien ponieś konsekwencje swoego zachowania . Nie zważając na koszty RZąd powinien zachować resztki godność i jak najszybciej zwrócić zabrane zasiłki. Powinni także zwrócić pieniądze których nie pobieraliśmy przez pół roku a nie umiejętnie szukać wymówek żeby zmniejszyć króg osób zainteresowanych lub przedłużać w nieskończoność termin który miał być niezwłoczny.

    Odpowiedz
  • zuza(2014-01-03 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tu nic nie rozumiem, rząd obiecał poprawę materialną niepełnospawnych w kraju, bo jak wszyscy wiedzą żyją w nędzy w środku europy. I co się szykuje? Dotychczas była grupa chorych dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności, którymi opiekują się rodzice i z tego też powodu nie mogą zarabiać. Teraz ta grupa ma być podzielona na kilka części z czego część pierwsza nie będzie uprawniona do świadczenia- reasumując dziecko jest niepełnosprawnei wymaga stałej pomocy tylko rodzice nie mogą go zostawić bez opieki ale muszą też zacząć zarabiać. Pytanie jak!!?? W chwili obecnej dzieci z upośledzeniem umiarkowanym nie mają prawa do świadczenia, następna grupa to dzieci upośledzone znacznie i głęboko, jeszcze tej części pozbawić świadczenia to albo masa ich wyląduje w przytułkach, albo rodzice nie udzwigną ciężaru i zaczną popełniać samobójstwa i to będzie efekt nowelizacji ustawy.

    Odpowiedz
  • rencistka(2014-01-03 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    ZUZA,super to opisałaś.

    Odpowiedz
  • matka wdowa(2014-01-03 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    Co tu wymyślają jakieś skale,świadczenie pielęgnacyjne jest rekompensatą za rezygnacje,pracy by zająć się niepełnosprawnym członkiem rodziny.Przecież ten opiekujący musi z czegoś żyć, opłaty zrobić ,co to za nowy bubel wymyślili.To nie jest pomoc dla niepełnosprawnych,tylko dla opiekunów którzy opiekują się nimi.

    Odpowiedz
  • znerwowana(2014-01-03 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dziś poszłam do opieki społecz. dowiedzieć się kiedy mam składać dokumenty i jakie, w sprawie opieki nad chorą mamą, a oni nic jeszcze nie wiedzą kiedy i co. Wrrr

    Odpowiedz
  • Marca(2014-01-03 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma co ukrywać, ponieważ wydaje się, iż tak kombinują z tą ustawą, aby nie dać zbyt wielu opiekunom świadczeń pielęgnacyjnych. Jaka to różnica, czy opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych będą pobierać świadczenie, czy zasiłek jako rekompensatę utraconych zarobków? Robią wszystko, aby przedłużyć termin przyznania na nowo świadczeń osobom, które je straciły l 1 lipca 2013r. A ile z nich je odzyska to się wkrótce przekonamy. Sama nowa ustawa i różne jej przeróbki będą kosztowały masę pieniędzy. Czy nie lepiej było sprawdzać faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym wcześniej bez szkalowania opiekunów nazywając ich "oszustami" i "wyłudzaczami"?

    Odpowiedz
  • Wywiady i skale(2014-01-04 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz wIELKI rRZĄD z PO na czele, wymyśla wszystko aby tylko nie wypłacić ludziom zasiłku wymyślając skale i wywiady.Wstyd i hańba.Powinni opiekunowie tych chorych ludzi zawieść im ich pod sEJM i niech sobie robią z nimi wywiady i skale.Wstyd XXI wieku.

    Odpowiedz
  • kami(2014-01-04 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    tez bylam w opiece 3 stycznia no i faktyczneie sa bardzo zieloni jezeli chodzi o ta ustawe no i powiedziala mi ze mam przyjsc za miesiac potora zas sie jeszcze okaze ze bede musiala pojsc za kolejne 2 mc i tak przeciagac beda az wiekszosc osob starszych zacznie wyciagac nogi w co nie watpie ze juz tak sie dzieje

    Odpowiedz
  • żona opiekunka(2014-01-04 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    odwlekają jak tylko mogą bo każdy miesiąc to oszczędności,my ich nie obchodzimy,zamydlają nam oczy ,miało byc od stycznia potem od 2 kwartału a zaraz się okaże,że może dopiero w 2015 bo przecież w budżecie na ten rok nie zaplanowano dla nas pieniędzy a może już nam znudzi się walka o ,,resztki ze stołu,,tak pewnie myślą politycy.Najlepiej abyśmy umarli razem z niepełnosprawnymi to byłby czysty zysk nie trzeba wtedy płacic emerytur,rent,zasiłków,bo przecież nie ma z nas żadnego pożytku.

    Odpowiedz
  • mmmu(2014-01-04 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    robią wszystko ,aby więcej osób wyjechało za granicę ,aby przeżyć ,to już nie chodzi aby podnieść standard życia , chodzi o przeżycie. Zabrali mi świadczenie w lipcu , jest jeszcze EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA i tam złożyłem skargę .

    Odpowiedz
  • gabi(2014-01-04 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    A co z opiekunami którzy mają pole i też zostali pozbawieni świadczenia a chorym rodzicem trzeba się opiekować.

    Odpowiedz
  • Mich(2014-01-04 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Dwoje rodziców do opieki i świadczenie zabrane bo kawałek pola przy domu..To się ... nie trzyma

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2014-01-04 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dość,że człowiek poświęca się dla bliskich,rezygnuje z pracy dlatego że chce pomoc to jeszcze kłody pod nogi rzucają ciągle coś rządowi nie psuje. Sama mam dziecko chore, i nie mogę pracy podjąć bo kto się zajmnie dzieckiem? Jakby chodziło o członków rodzinny polityków i by sami nie mieli pieniędzy to zupełnie inaczej by się kierowali. Nawet niektórzy jakby chcieli podjąć prace to nie maja jak trzeba jeździć z dzieckiem po lekarzach, po szpitalach,rehabilitacjach i niech mi powiedzą jaki pracodawca zatrudni osobę która co chwile będzie brała wolne...Niestety nie realne że taki pracodawca by był..

    Odpowiedz
  • OPIEKUN STARUSZKI(2014-01-05 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    OT I CAŁA POLSKA TUSKA.BIEDA I NĘDZA.

    Odpowiedz
  • Mirka(2014-01-06 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Przydało by się POddać naszych POlityków skali czy są normalnymi ludzmi.
    Partia Pustych (PO ) obietnic doczeka już przy najbliższych wyborach ,że spadną ryjem na pysk ! Przebrała się miarka głosuję na Jarka !

    Odpowiedz