Od 2009 roku emerytury albo pomostowe, albo wcześniejsze

autor: Bożena Wiktorowska28.02.2008, 22:04; Aktualizacja: 29.02.2008, 08:50

W marcu partnerzy społeczni poznają dwa warianty zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury od 2009 roku. Prawo do nich mogą zyskać osoby urodzone w latach 1949-1968, pracujące w szkodliwych warunkach przed 1999 rokiem. Emerytury pomostowe tylko dla osób wykonujących prace uznane przez ekspertów medycyny pracy za szkodliwe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • ryszard(2008-10-27 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    moim zdaniem powinno się utrzymać emeryturę po 40 latach pracy bezwzględu na wiek.

    Odpowiedz
  • XYZ(2008-10-21 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się ze wszystkimi którzy uważają że emerytura powinna być przyznawana od przepracowanych lat. Nie wyobrażam sobie np żeby mój tata mając 65 lat pracował nadal w piekarni po 10-11 godzin i dzwigał worki z mąką po 50kg!!! Że o pylicy nie wspomne... Już teraz mając 50 lat (całe życie przepracował) musi w pracy dorównać 20 czy 30 latką...

    Odpowiedz
  • Andzia(2008-07-27 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam że emerytura powinna być od przepracowanych lat . Kobieta pracująca 30 lat, w warunkach szkodliwych i w systemie 3 zmianowym , a nie mając wieku emerytalnego powinna przejść na emeryture ,a nie całe życie pracować . Miejsce takich kobiet powinni zająć młodzi .

    Odpowiedz
  • Artystka po ASP z pp.(2008-07-23 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    Chętnie pójdę do pracy jako nauczyciel plastyki/wykształcenie dużo ponad wymagane/.Sprawdzałam oferty w całej Polsce- o/zero/. Chętnie popracowałabym nawet do setki w swoim zawodzie.

    Odpowiedz
  • hanna(2008-07-02 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    warunki szkodliwe 30 lat pracy-kobieta 50 lat zycia

    Odpowiedz
  • BASIA Z ŁODZI(2008-05-27 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    UWAŻAM ŻE NAJUCZCIWIEJ BY BYŁO ŻEBY KAŻDY KOBIETA , CZY MĘSZCZYZNA PRZEPRACOWAŁ 35 LAT I MÓGŁ ODEJŚĆ NA EMERYTURĘ
    BEZ WZGLĘDU NA WIEK.JEŻELI CHCE -TO SAM PODEJMUJE DECYZJĘ A NIE RZĄD .JA JESTEM 1954 ROCZNIK MAM PRAWIE 38 LAT PRACY I NIC MI SIĘ NIE NALEŻY . JESTEM SCHOROWANĄ KOBIETĄ I NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ ZASŁUŻONEJ EMERYTURY. W PRACY NIE WYTRZYMUJĘ PSYCHICZNIE TEMPA ŻYCIA .

    Odpowiedz
  • jaga(2008-05-15 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem tego ,że emerytuę dostaje osoba po 20 latatach pracy lub po15 tylko to ,ze ma 60 lat , a młodsi po przepracowaniu 30 i więcej nie mogą dostać nic bo nie mają wieku. Więc zaczynajmy pracę w wieku 40 lat i
    nikt nie będzie się kłócił o emerytury, a do 40-tki będziemy na garnuszku budżetu. Niech wreszcie dają emerytury od lat pracy a nie od wieku.

    Odpowiedz
  • ela(2008-05-15 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli nie będzie emerytur dla kobiet 55 lat i 30 lat pracy lub świadczeń przedemerytalnych dla 50 lat +30 lat pracy to można te kobiety dać w odstawki bo już nikt nie przyjmuje babci do pracy,a Pan Tusk może zrobi tak , żeby była praca, albo nauczy nas nowego zawodu ja w wieku 50 lat chciałabym być lekarzem no i co z tymi babami zrobić? Chyba dać do odstrzału. Kiedyś była chociaż stała kuroniówka, a teraz miomo tego,że
    przepracowały tyle lat to niech siedzą w domu. Ja rozumiem jak ktos ma pracę

    Odpowiedz
  • andrzej(2008-05-02 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    a co z tymi mezczyznami ktorzy ur sie w 1947 r i maja np, 32 lata pracy bo moj maz w grudniu u roku skonczyl 60 lat i jakos nie moge doszukac sie rozwiazania w sprawie jego przejscia na ememryture

    Odpowiedz
  • anielcia(2008-04-25 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    no o tym pani Fedak nie pomyslała a nawet pan premier Tusk o tym nie pomyslał ,a szkoda,może oni nas zastąpią i przyłączą się do programu 50+_Najwyższa pora zająć się porządną i ciężkąpracą!!!!!

    Odpowiedz
  • beata 1952(2008-04-22 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    a co z zawodem sprzedawca . to ciezka praca caly dzien na nogach , dzwigajac ciezkie towary , informujac klientow ciagle ,Sprzedawca po 20 latach to przewaznie kobiety z ciezkim schorzeniem kregoslupa z zylakami . to praca gdzie trzeba myslec ,mowic ciagle . dlaczego nikt nie wezmie pod uwage tego zawodu

    Odpowiedz
  • jaga(2009-10-25 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    czy p fiedak uwaza ze w fabryce na 3 zmiany kobieta ma 39 lat pracy i ti nie sa warunki szkodliwe a po drodze dzieci wykszlalcila i juz jest babcia i dalej nie moze odejsc na emeryture zeby troche nacieszyc sie wnukami tylko z mlodymi musi sie zmagac w pracy to sie pytam to nie szkodliwe warunki osobiscie pracuje w huku maszyn i jak kiedys rzad obiecywal ze bedzie wyruwnywanie rocznikow na emeryture tak dla tych co maja duzo lat pracy dplozyl to nas skazuja na smierc bo my juz nie mamy sily pracowac rocznik 1955 w 2010 roku 40 lat pracy z powazaniem dla przemyslenia pani fiedak

    Odpowiedz
  • wanda(2009-10-25 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego w komisjach nikt nie broni zwyklych ludzi tylko poszczegolne grupy pracownikow a co z ludzi ktorzy maj staz pracy po 40 lat pracy i nie moga odejsc na emeryture a zdrowie juz stracili w fabrykach dziennikarze prosimy nas bronic kobiety z rocznika 1954 1955 o dlugim stazu pracy wanda

    Odpowiedz
  • hihihi(2011-10-13 00:20) Zgłoś naruszenie 00

    Z tymi pomostówkami jak czytam te artykuły to to tych naszych przywódce pochrzaniło!!!
    Albo nie mają , albo udają, że walczą o pracownika, który na dobrą sprawę jest sam w obliczu pracodawcy i jak jest zatrudniony to nie ma nic do powiedzenia. Jak się nie podoba to gut bay!. Po drugie warunki pracy ulegają zmianie, głównie poprzez wprowadzanie mechanizacji i automatyzacji, aczkolwiek nie oznacza, że zagrożenia znikają- zmianie ulega ich charakter. Przykładowo - jak poprzednio na danym stanowisku zagrożeniem były niskie temperatury, to obecnie zagrożenie może stanowić hałas, itp. Jeżeli chce się odebrać już nabyte prawa, to w pierwszej kolejności należy zażądać zwrotu wynagrodzenia od polityków, którzy już nimi przestali być-ale fajny kawał (czyt. żart). Tworzenie jeszcze jednej instytucji, która wymaga od państwa (podatników) dodatkowych nakładów finansowych jest wielkim nieporozumieniem, bo koszty obsługi z budżetu (podatników) będą większe niż ewentualne wypłaty ludziom, którym pracodawcy płacą za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Ustawowo winny być wykazane takie stanowiska, a w przypadku zmian spowodowanych możliwościami technologicznymi winien być zastosowany okres przejściowy umożliwiający zmianę technologii dla pracodawcy oraz pracownika. Tak to w dalszym ciągu bity jest i będzie pracownik i ten ostatni będzie miał d...pę zawsze z tyłu. Przykro mi stwierdzić, że to nasze państwo zamiast dać pracownikowi, to za co bierze pieniądze, tworzy dodatkowe stanowiska (czt. min. Bonii) i rzeszę urzędników, których koszt obsługi przekracza zebrane składki, aby ludziom odebrać to co sobie wypracowali. Oto tak wygląda w skrócie nasze przyjazne państwo

    Odpowiedz