Komisja Europejska uznała, że umorzenie na mocy tej ustawy składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorstwom, które są objęte obowiązkowymi składkami z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, nie stanowi pomocy państwa w rozumieniu przepisów UE (art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - TFUE) ze względu na występujące w okresie między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. nieścisłości w polskich przepisach dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych, w wyniku których lokalne publiczne organy ubezpieczenia społecznego oraz same przedsiębiorstwa miały trudności z prawidłowym rozpoznaniem, którym obowiązkowym składkom podlegały.
Komisja stwierdziła również, że ustawa jednakowo traktuje wszystkie przedsiębiorstwa, które są w porównywalnej sytuacji finansowej i prawnej i w związku z powyższym umorzenie nie stanowi selektywnej korzyści i jest środkiem ogólnym niewchodzącym w zakres art. 107 TFUE.
Abolicja składkowa weszła w życie 15 stycznia. Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z abolicji może skorzystać w całym kraju ponad 420 tysięcy osób a ich dług z tego okresu przekracza 850 milionów złotych. Dłużnicy mogą wnioskować o umorzenie niezapłaconych składek na własne ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy za okres od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. Nie jest istotne czy celowo nie opłacali składek czy też dług powstał na skutek ich nieświadomości. Ubiegający się o umorzenie muszą mieć natomiast uregulowane wszystkie składki za zatrudnionych u siebie pracowników. Wnioski mogą składać również spadkobiercy dłużników. Zalegający płatnicy nie będą mogli okresów objętych abolicją traktować jako składkowych, istotnych przy nabywaniu prawa i naliczaniu wysokości emerytury lub renty. Na złożenie wniosku są dwa lata.
Więcej informacji będzie dostępne na stronie internetowej Komisji poświęconej konkurencji, w publicznym rejestrze spraw pod numerem SA.36200
Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Komentarze (13)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeWidzę, że niektóre osoby nie wszystko zrozumiały. Jeżeli była taka możliwość to chyba nie jest wina przedsiębiorców że z niej skorzystali, a po kilku latach ZUS zmienił podejście do tego tematu ale z datą wsteczną. A to że przedsiębiorca wpłaca mniejsze składki to jest jego decyzją i wie, że w momencie przejścia na emeryturę będzie miał ją wyliczoną od tych mniejszych składek. Ale to jest jego indywidualna decyzja, a jak się to komuś nie podoba to proszę bardzo zostać przedsiębiorcą i pokazać na co Was stać. Jest wolność i każdy może się realizować gdzie chce i jak chce.
"... ze względu na występujące w okresie między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. nieścisłości w polskich przepisach dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych, w wyniku których lokalne publiczne organy ubezpieczenia społecznego oraz same przedsiębiorstwa miały trudności z prawidłowym rozpoznaniem, którym obowiązkowym składkom podlegały..."
Nieścisłości... lokalne publiczne organy.. oraz same przedsiębiorstw...
A czy KUR... nie ma być odwrotnie??? Nieścisłości prawa powodują trudności w ich interpretacji przez przedsiębiorstwa a OBOWIĄZKIEM PUBLICZNYCH ORGANÓW UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO jest dążenie do ich należytej (czytaj dążenie do zmiany bzdurnych i zagmatwanych) oraz czytelnej interpretacji!!! Wynika, że nie. Państwo (czytaj władza ustawodawcza - zespół ignorantów) wydala z siebie kolejne paragrafy, by bardziej zagmatwać i Kowalskiego ścigać z "przestępstwo gospodarcze, podatkowe..." W końcu ta WŁADZA USTAWODAWCZA ponosi odpowiedzialność "polityczną". A może by tak zmienić sensownie to prawo i zamiast odpowiedzialności "politycznej" zaczęli posłowie i senatorowie odpowiadać finansowo (z własnej kieszeni i własnym majątkiem!!!) za każdy wydany przez nich bubel prawny???
Niniejszym przyznaję, że czuję się oszukany, gdyż sumiennie wpłacałem składki, kiedy nie było takiej potrzeby! W zamian mogę oczekiwać prognozowanych 400 zł emerytury (chore!!!).
Jako drobny przedsiębiorca czuję się ponownie okradziony przez ZUS i postanowienia Komisji Europejskiej.
A tym którzy rzetelnie płacili ZUS powinno się nałożyć specjalny podatek od Frajerstwa i ogólnie od tego że swoim debilnym życiem i egzystencją emitują dwutlenek węgla i różene inne paskudztwa niszcące naszą planetę !