Świadczenie pielęgnacyjne: Specjalny dodatek tylko dla części opiekunów w Trybunale Konstytucyjnym

autor: Michalina Topolewska21.08.2013, 07:20; Aktualizacja: 27.08.2013, 16:12

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu chce, aby Trybunał Konstytucyjny (TK) sprawdził, czy uzależnienie przyznania 100 zł dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego od momentu powstania niepełnosprawności jest zgodne z zasadą równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • KuMa(2013-08-21 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można dzielić opiekunów osób niepełnosprawnych,jednym się należy,innych skreślić.Pozbawiono nas Wykluczonych Opiekunów świadczenia pielęgnacyjnego,ograbiono z dodatku 100 zł.BEZPRAWIE.To co teraz,mamy popełnić zbiorowe samobójstwo,żeby o nas sobie przypomniano!

    Odpowiedz
  • barbara(2013-08-21 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    to już drugi miesiąc tej wegetacji cierpliwość się pomalu konczy musi dojść do tragedii aby problem został zauważony oby nie

    Odpowiedz
  • opiekująca(2013-08-21 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    A może trzeba schorowanych rodziców oddać do szpitali ,pod pretekstem wezwać pogotowie aby zabrało do szpitala i nie odebrać rodzica .Ciekawe co zrobią z takimi chorymi ,gdzie ich odstawią .(duża część rodziców mieszka samotnie i co przywiozą karetką transportową i zostawią na pastwę losu) Kogo wtedy obciąży szpital jak każdy ma ubezpieczenie.Może to byłby jakiś wariant do myślenia politykom.

    Odpowiedz
  • bozena(2013-08-21 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    szukac oszczednosci na ludziach starszych i schorowanych to wielki wstyd dla rzadzacych ale my wam oddamy rykoszetem na wyborach

    Odpowiedz
  • ela(2013-08-21 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    politycy ogarnijcie sie mysle ze po wakacjach nabierzecie sily witalnych i bedziecie myslec glowa a nie d///

    Odpowiedz
  • reznor(2013-08-21 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu jakieś zastępcze debaty na temat kiboli, są jakieś drobne straty i kilku poszkodowanych ale nikt nie zginął przecież ? ... a tu TYSIĄCE ludzi cierpi !!! bo zabrano im ażżżżżżż 520 zł

    Odpowiedz
  • Opiekun(2013-08-22 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk i ta cała mafia obrała świadomie kurs tak jak w czasie wielkiego głodu na Ukrainie...Carne worony na kołach Wchodzenie siłą do domów i zabieranie zagłodzonych i schorowanych starszych ludzi, a potem jeszcze żywych grzebanie.

    Odpowiedz
  • sss(2013-08-22 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    Witam wszystkich, jestem opiekunką moich rodziców, ojciec jest po amputacji dwóch nóg, mama ma otępienie starcze ma 81 lat, dotychczas dostawałam świadczenie pielęgnacyjne na stałe, a teraz nie mam nic, nawet się nie staram bo wiem że nie dostanę zasiłku, czekam co będzie dalej z naszą sprawą.
    Jestem załamana. Ale rodziców nie zostawię bez opieki.
    Ludzie walczmy o swoje prawa nabyte.
    Pozdrawiam wszystkich opiekunów.

    Odpowiedz
  • teresa z tarnowa(2013-08-23 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Przeciez osoby ktore sa niepelnosprawne od urodzenia, badz staly sie niepelnosprawnymi do 25 roku zycia POBIERAJA RENTE SOCJALNA ktora jest tylko pare zlotych nizsza od mojej najnizszej renty. Czy nikt o tym nie wie??? Dlaczego wiec jedni maja otrzymywac 820 zl, inni tylko 520, a jeszcze inni g... Wolam: KOMUNO WROC!!!

    Odpowiedz
  • Emeryt(2013-08-21 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    ,Jeszcze jeden dowod na lekcewazenie przepisow Konstytucji.Jedni dostana inni nie!!!A to jest konstytucyjna rownosc wobec prawa???

    Odpowiedz
  • Małgośka(2013-08-21 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    TK nic nie pomoże toż to sługusy PO dawnej UW czyli okradaj naród ile się da .Co mają zrobić najbliżsi by móc przezyć MPIS pisze że stara się by dawni opiekunowie wrócili na rynek pracy a ja się pytam co z chorymi ? Mają zdychać w domach sami berz pomocy a może opieka da asystenta rodziny urzędasa bez wiedzy i przygotowania .

    Odpowiedz
  • Za to ...(2013-08-21 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    ...fotele w MSZ-cie bez Trybunału.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2013-08-21 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    no co tam Michalinko... nie jesteś zadowolona z kolei rzeczy?

    Nie znam nazwiska sędziego z WSA z Poznania ale przesyłam mu/jej podziękowania za rozsądek, odpowiedzialność, powagę w podejściu do swoich służbowych obowiązków, rozeznanie prawne, determinacje w konsekwentnym bronieniu swojego stanowiska w kolejnym już pytaniu prawnym skierowanych do TK - ogólnie za asertywność wobec powszechnej marności oportunistów na przeróżnych stanowiskach.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2013-08-21 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    i po raz kolejny artykuł GW autorstwa M.T. dezinformuje.

    Pomoc w postaci dodatku do ŚP nie dotyczy "tylko" tzw. rodziców niepełnosprawnych dzieci.

    Tworzenie art. na GP chyba zobowiązuje do rzetelnego informowania czytelników (chyba że ja żyje w błędzie).

    Dodatek kierowany jest do wszystkich opiekunów (bez względu na to czy są rodzicami czy też nie), którzy posiadają prawo do ŚP a ich podopieczny stał się niepełnosprawny przed ukończeniem 18 r.ż. bądź jeśli kontynuował naukę, przed ukończeniem 25 r. ż. co oznacza, że opiekun, który opiekuje się swoim rodzicem, bratem, siostrą, nawet dziadkiem czy babcią RÓWNIEŻ ma prawo do tego dodatku, ale pod warunkiem, że niepełnosprawność ON powstała w powyżej przytoczonym przedziale wiekowym (obecny zaś wiek osoby niepełnosprawnej z prawnego pkt widzenia jest nieistotny), więc rzecz ujęta jest w dużo szerszym zakresie niż o tym traktuje wypaczony art. (żeby nie napisać TENDENCYJNY)

    Odpowiedz
  • edek(2013-08-21 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    wreszcie sie wezma za ta lipna ustawe

    Odpowiedz
  • teresa z tarnowa(2013-10-16 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Serdecznie dziekuje wszystkim osobom i instytucjom ktore stanely w obronie niepelnosprawnych "starych" i schorowanych. Przeciez sa to przewaznie rodzice tychze opiekunow. Na pewno mlodym jest bardzo trudno utrzymac sie z 520 zl - mysle ze o wiele trudniej niz osobie starszej. Tym bardziej nasi " rzadzacy" powinni sie cieszyc, ba, nawet podskakiwac z radosci ze w tym obowiazku wyreczaja panstwo nasze kochane dzieci ktore z tego powodu nie otrzymaja kiedys godnej emerytury.A wy bezduszni politycy tez sie zestarzejecie... wtedy beda miec okazje do rewanzu...wlasnie nasze dzieci... I OBY WAM TO PAMIETALY!!! I jeszcze tylko dodam iz osoby z niepelnosprawnoscia powstala do 25 roku zycia otrzymuja RENTE SOCJALNA w wysokosci 85% najnizszej emerytury plus dodatek w kwocie 150 zl. Niech nikt nie mysli ze nie maja zadnych swiadczen bo to NIEPRAWDA. Jak sie o nich pisze to prosze uczciwie. POZDRAWIAM WSZYSTKICH STAROCHOW ktorych opiekunow tak jak mojego syna okradl RZAD ZLODZIEI.

    Odpowiedz