Tylko jeszcze przez pół roku można wstąpić do wojska i zyskać prawo do emerytury na starych zasadach, czyli już po 15 latach służby. Armia do końca roku ma jeszcze kilka tysięcy wakatów do obsadzenia.

Czy bez matury można zostać podoficerem

Absolwent technikum samochodowego chce wstąpić do armii zawodowej. Jednocześnie chciałby kształcić się w szkole podoficerskiej. Nie ma jednak zdanej matury. Czy mimo tego może się ubiegać o przyjęcie do korpusu podoficerów?

Czy dowódca zagwarantuje pracę do emerytury

Absolwent szkoły zawodowej chciałby zostać żołnierzem zawodowym. Dodatkowo posiada prawo jazdy kategorii C i E. Może więc prowadzić ciężarówki. Z takimi kwalifikacjami wojsko chętnie przyjmuje do korpusu szeregowych. Kandydat chce jednak otrzymać gwarancję w umowie z wojskiem, że będzie służył co najmniej 15 lat. Bardzo mu zależy na uzyskaniu prawa do emerytury. Czy dowódca jednostki może zawrzeć z nim taki kontrakt?

Czy po gimnazjum można zostać żołnierzem

W tym roku jeden z kandydatów jako ochotnik w wieku 18 lat zgłosił się do kwalifikacji wojskowej. Otrzymał kategorię „A”. Dodatkowo wskazał, że ma ukończony kurs spawacza i ma doświadczenie nabyte u ojca w warsztacie. Okazało się, że dowódca poszukuje osoby z takimi umiejętnościami. Czy mimo młodego wieku może jeszcze w tym roku zostać żołnierzem?

Czy strażak ma większe szanse na przyjęcie do wojska

W Państwowej Straży Pożarnej szykują się zwolnienia. Jeden ze strażaków chciałby przejść do armii zawodowej. Ze względu na przywileje emerytalne zależy mu jeszcze na tym, aby został przyjęty w tym roku. Czy dowódca może się na to zgodzić?

Czy rezerwa zwiększa szanse na stały kontrakt

Pracownik firmy ochroniarskiej od ponad roku jednocześnie służy w Narodowych Siłach Rezerwowych. Zawsze uczestniczy w ćwiczeniach i zalicza je z bardzo dobrym wynikiem. Pracownik ten rozważa wstąpienie do armii zawodowej. Czy jego dotychczasowa służba może mu w tym pomóc?

Czy ogłoszeń można szukać w internecie

Chętni do służby w armii zawodowej spełniają wszystkie wymagania, ale mają problemy ze znalezieniem ogłoszeń. Dlatego też dzwonią po jednostkach wojskowych i wysyłają swoje aplikacje. Czy wojskowa komenda uzupełnień pośredniczy w szukaniu pracy?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zostać żołnierzem zawodowym przed zmianami emerytalnymi.