Budżet państwa zapłaci składki za przedsiębiorcze matki na urlopie wychowawczym

autor: Paweł Jakubczak29.03.2012, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2012, 08:30

Skończy się dyskryminacja kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które urodziły dziecko i zdecydowały się zająć jego wychowaniem. ZUS ze środków budżetu państwa zapłaci im w tym czasie składki emerytalno-rentowe. Teraz matki prowadzące firmy nie mają takiego wsparcia od państwa. Ale ich koleżanki zatrudnione na etatach – już tak. Gdy przebywają na urlopie wychowawczym, budżet płaci za nie co miesiąc składki od kwoty stanowiącej 60 proc. średniej płacy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

  • ki(2012-10-12 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    OD KIEDY TE PRZEPISY WEJDA W ZYCIE?!!! Inaczej pisanie takiego artykułu to zwyczajne "bicie piany". Urlop wychowawczy podczas prowadzenia dziłaln. gosp. to fikcja skoro i tak trzeba płacić pełne składki!

    Odpowiedz
  • ZUZA(2012-06-22 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    OD DŁUŻSZEGO CZASU PRÓBUJĘ SIĘ DOWIEDZIEĆ W ZUSIE O SWOJE SKŁADKI. JESTEM MATKĄ BĘDĘCĄ NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM. W TRAKCIE URLOPU STAŁAM SIE KOMANDYTARIUSZEM SPÓŁKI ZO.O. SPOLKI KOMANDYTOWEJ. WPIS DO KRS TEJ SPOLKI BYL W MIESIACU PAZDZIERNIK 2011. ZUS TWIERDZI ZE OD WRZESNIA POWINNAM PLACIC SKLADKI ZUS. NO I TU PROBLEM, BO W JAKIEJ WYSOKOSCI? NADMIENIAM ZE NIE PRACUJE W SPOLCE ANI NIGDZIE INDZIEJ, JAK MOWILAM JESTEM NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM.

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2012-03-30 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Chcesz się więcej dowiedzieć prawdy o polskich rentach i emeryturach!?
    Wrzuć do przeglądarki hasło: jerzy7731

    Chcesz wziąć w swoje ręce swoją rentę i emeryturę!?

    Rozpowszechnij powyższe treści prawdy o polskich rentach i emeryturach!?
    I domagaj się weryfikacji przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych przez TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY na zgodność z KONSTYTUCJĄ!?

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2012-03-30 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Rusza Gebelsowska akcja propagandowa post komunistycznego UB w sprawie rent i emerytór!?

    Dzisiaj jak i dawniej i w przyszłości mniejwięcej wg cen stałych typowy robol płaci:

    - ryczałtową opłatę ZUS ( NFZ ) we wysokości ok. 30% od pensji brutto ( z podatkiem ZUS ( NFZ ) - wartość wypracowana ) czyli: ok. 30% od mniejwięcej obecnie średniej pensji btutto ok. 5000PLN czyli: ok. 1500LN.
    - podatek PIT ok. 20% od tego co fałśzywie nazywane jest wynagrodzeniem brutto czyli: 20% od ( 5000PLN - 1500PL = 3500 PLN ) czyli ok. 700PLN
    - podatek VAT ok. 23% od tego co na rękę czyli: 23% od ( 5000PLN - 1500PLN - 700PLN = 2800PLN - na rękę ) = ok. 100PLN.

    Reasumując obywatel wypracowując dochód: mniejwięcej średnio ok. 5000PLN opłaca:
    - 1500PLN RYCZAŁTOWA OPŁATA ZUS ( NFZ ),
    - 700PLN PODATEK PIT,
    - 1000PLN PODATEK VAT ( łącvznie ok. 3300PLN podatków, ażeby dostać na rękę ok. 2800PLN - 1000PLN = 1800PLN ).

    I ażeby wykupić swoją miesięczną pracę we firmie musi pracować ponad ok. 2,8 miesiąca!?

    OPŁATA ZUS ( NFZ ) stanowi odłożenie na osobiste konto obywatela para banku ZUS ( NFZ ) ok. 1500PLN miesięcznie czyli ok.
    ok. 12 * 1500PLN = 18000PLN rocznie,
    ok. ( 65lat - 20lat = 45lat ) * 18000PLN = ok. 750 000PLN w ciągu okresu skłądkowego pracy!?

    CO POWINNO ZAPEWNIĆ RENTY EMERYTÓRY WE WYSOKOCI ok. 750 000PLN dzielone przez: 12miesięcy * ( 80lat - 65lat = 15lat ) czyli ok. 4000PLN miesięcznie!?

    ZUS jest niewypłacalny ponieważ jest okradany przez:
    - OFE POCHŁANIA ok. 33% składek ZUS i idzie się bujać ( jak znam życie post UB już myśli jak ukraść OFE ),
    - tzw przedsiębiorcy mają ulgę ok. 80% w podatku ZUS ( NFZ ) i z tąd brak należnych wpływów a los jako emerytów i rencistów tzw. przedsiębiorców będzie ekstra tragiczny!?
    - tzw chłopi analogicznie jak dla tzw przedswię³biorców,
    - ok. 10% społeczeństwa wyemigrowało z kraju za chlebem i nie płaci składek ZUS w kraju,
    - ok. 15% społecdzeństwa jest bezrobotne i nie płaci składek ZUS.

    A bleblanie o problemie wieku emerytalnego i problemie demograficznym jest: TYLKO I WYŁĄĆZNIE gebelsowskim uzasadnieniem mamiącym - kolejnego napadu na ZUS!?

    Odpowiedz
  • anna(2012-03-29 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    Byłam na urlopie wychowawczym w latach 1982-1984, Okres ten (3 LATA) mam policzony jako NIESKŁADKOWY - co to za dyskryminacja. Czy my jesteśmy gorsze a może nasze dzieci sa gorsze???/

    Odpowiedz
  • gosc(2012-03-29 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego nikt nie mówi o matkach które były na urlopach wychowawczych przed 1999 rokiem i kapitał początkowy mają liczony za czas tego urlopu jako okres nieskładkowy.
    Jeżeli budżet ma finansować kapitał w okresie urlopu wychowawczego, to wszystkim a nie tylko tym po 1999 roku.
    Co na to Rzecznik Praw Obywatlekskich?

    Odpowiedz
  • matka(2012-03-29 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    a ile kobiet jest dzisiaj na urlopie wychowawczym, chyba tylko te, które pracują w państwowych jednostach.U prywatnego, którzy stanowią większość zatrudnia się na czas określony, przeważnie roczny okres i żaden nie przedłuża umowy żeby udzielić pracownicy urlopu wychowawczego.Urlopy wychowawcze to dziś prawie fikcja.

    Odpowiedz
  • ssdd(2012-03-29 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    od kiedy te przepisy wejda w zycie?

    Odpowiedz