Ten drugi typ karty wprowadziły też niektóre gminy. Należą do nich: Tychy, Grodzisk Mazowiecki, Gdańsk, Kraków, Łowicz, Sandomierz, Żabia Wola, Bielsko-Biała oraz Wrocław, który był zresztą pierwszym miastem, w którym zaczęła obowiązywać karta dużych rodzin.

– Program „Dwa plus trzy i jeszcze więcej” działa od 2005 r. Mogą z niego korzystać rodziny wychowujące dzieci w wieku do 24 lat. W ubiegłym roku karty to potwierdzające miały wyrobione 552 rodziny – mówi Katarzyna Janas z Centrum Pracy Socjalnej i Rodziny MOPS w Wrocławiu.

Dodaje, że w jego ramach rodziny mogą korzystać z szeregu zniżek i rabatów, m.in. z ulgowych biletów wstępu do miejskich instytucji kulturalnych takich jak teatry, muzea oraz rekreacyjno-sportowych. Ponadto miasto zapewnia bezpłatne szczepienia ochronne, np. przeciw pneumokokom i grypie, oraz preferencje przy rozpatrywaniu wniosków o skierowanie na turnusy rehabilitacyjne (dla niepełnosprawnych dzieci).

Z kolei w Gdańsku karta zapewnia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

– Uprawnia też do zniżki i ulg w przypadku skorzystania z oferty nie tylko samorządowych jednostek, lecz także prywatnych firm, które zgłosiły chęć udziału w programie „Duża Gdańska Rodzina” – mówi Dariusz Wołodźko z urzędu miasta w Gdańsku.

Podobnie jest w Sandomierzu, gdzie rabaty i ulgi są oferowane przez niektóre zakłady fryzjerskie, kwiaciarnie i sklepy.

– Zdecydowaliśmy też, że do karty „Nas troje i więcej” uprawnione są rodziny zastępcze, bez względu na liczbę dzieci znajdujących się pod ich opieką – mówi Halina Komenda, dyrektor OPS w Sandomierzu.

Wyższy dodatek

Jeszcze jedną formą wspierania rodzin wielodzietnych jest możliwość podwyższenia wysokości dodatków do zasiłku ponad to, co gwarantują przepisy. Jest to możliwe na podstawie art. 15a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139 poz. 992 z późn. zm.). Jednak podobnie jak w przypadku kart dużych rodzin zdecydowały się na to nieliczne samorządy. Jest to związane z tym, że wyższą pomoc muszą sfinansować ze swojego budżetu.

Dotychczas takie uchwały podwyższające wysokość dodatku z tytułu wielodzietności zostały podjęte m.in. przez Zieloną Górę, Poznań, Łódź, Bielsko-Białą i Rzeszów.

– Od listopada 2011 r., czyli początku obecnego okresu zasiłkowego jest on wyższy o 50 zł i wynosi 120 zł – mówi Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor MOPS w Rzeszowie.

Na jeszcze wyższe świadczenie z tego tytułu mogą liczyć rodzice z Poznania. Tu dodatek jest od 2007 r. wyższy o 100 zł i wynosi 180 zł.