Praca w policji dla wielu kandydatów jest marzeniem. Marzeniem, które koniecznie należy zrealizować, zanim zaczną obowiązywać przepisy, które wydłużą okres pracy o dodatkowych 10 lat.
Ci wszyscy, którzy widzą siebie w granatowym mundurze – muszą się zatem pośpieszyć.
Dlaczego warto być policjantem?
Powodów, by wybrać akurat te służby mundurowe jest wiele.
Przede wszystkim jest to zawód stabilny; jasno określona ścieżka rozwoju pozwala na awans i rozwijanie swoich umiejętności. Pod względem zarobkowym sytuacja prezentuje się następująco – wstępujący do policji mogą liczyć na zarobki rzędu 2000 - 2300 zł brutto, ci bardziej doświadczeni – około 3900 zł brutto.
Istotną zachętą do podjęcia pracy w policji jest również perspektywa wcześniejszej emerytury – już po 15 latach. Przynajmniej do końca tego roku.
Jakie kryteria musi spełniać kandydat na policjanta
Nie każdy może być policjantem. By móc wstąpić do służb mundurowych, należy spełnić szereg kryteriów, które są podstawą orzekania do przyjmowania nowych kandydatów.
Przede wszystkim pod uwagę brani są ci kandydaci, którzy spełniają następujące warunki:
• posiadają polskie obywatelstwo,
• posiadają nieposzlakowaną opinię,
• nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
• korzystają z pełni praw publicznych,
• posiadają co najmniej średnie wykształcenie,
• posiadają odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
• dają rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
• mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.policja.pl
Jak wygląda rekrutacja
Przyjęcie do służby jest procedurą kilkuetapową i czasochłonną, dlatego też warto wystarczająco wcześnie pomyśleć o złożeniu dokumentów. Jeśli kandydatura zostanie zaakceptowana, ruszają następne etapy rekrutacji:
1) Test wiedzy
2) Test sprawności fizycznej
3) Badania psychologiczne
4) Wywiad zorganizowany
5) Komisja lekarska
6) Ankieta bezpieczeństwa osobowego
Dla wielu osób bardzo ważna może być informacja, że przepisy dotyczące przyjęć do służby nowych kandydatów zostały zliberalizowane.
Osoby, na które nałożono grzywnę w postępowaniu mandatowym, także mogą składać dokumenty do policji.
Kolejki na komendach
Planowana reforma służb mundurowych zachęciła wielu kandydatów, przede wszystkim młode osoby po skończeniu szkoły średniej lub studiów, do składania dokumentów.
Jednocześnie jednak wielu doświadczonych policjantów już teraz odchodzi ze służby w obawie, że obejmą ich nowe zasady emerytalne. Funkcjonariusze decydują się na wcześniejsze przejście na emeryturę, chociaż państwo zapewnia, że reforma ich nie dotknie.
Jak wygląda sytuacja na komendach, zwłaszcza w większych miastach Polski? Przede wszystkim widoczny jest wzrost zainteresowania.
Dla przykładu: jak podaje Rzeczpospolita w 2010 roku kandydatów do pracy w śląskiej policji było ponad 4 tysiące, a w ubiegłym roku już o połowę więcej. W Warszawie od początku tego roku już wpłynęło ponad 300 wniosków.
Przewiduje się, że w tym roku przyjętych do pracy w Policji zostanie ponad 5 tysięcy kandydatów. Będą to ostatnie tury osób, które mogą skorzystać z wcześniejszych przywilejów emerytalnych.
Komentarze (54)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeWłącz logiczne myślenie, to nie boli...
Był kiedyś "zakus" rządzących, aby posłowie mogli nabyć emeryturę poselską po 2 kadencjach (czyli ośmiu latach) ciężkiej, wytężonej pracy w sejmie. Czy to przeszło ? Czy mają takie prawa ? Zna ktoś ten temat ?
Nie zapominajcie o tym jak było 20 lat wstecz: zero przywilejów i stawki ********* Wtedy chętnych nie było. A teraz widzę, że wszyscy chcą nas zwalniać, ograniczać. Tylko pomyśl baranie jak będziesz się palił na którymś piętrze czy 65 letni strażak zejdzie po Ciebie na lince lub ewakuuje cię drabiną bez kosza ? Teraz zobacz swojego ojca lub pomyśl o teściu, wujku, weź mniej więcej ten wiek 65 lat i odpowiedz sobie na pytanie !!! A nie wk.. ludzi którzy narażają życie po to żebyś spokojnie żył w Polsce. KROPKA i koniec dyskusji na ten temat.
I czego kłamiesz, w 36 roku życia dostaniesz emeryturę 1080zł - 40% z 2700 netto, bo tyle zarabiają policjanci, w porywach specjalista/kierownik, rzadko wyżej, by mieć 4500zł po 15 latach musiałbyś być komendantem głównym, a zazwyczaj mają oni po 50-60 lat.
Patrolowy - 2200zł netto +/-
Dzielnicowy - 2700
Detektyw - 3100
Specjalista/Kierownik - 3600
Naczelnik Wydziału - 4200
Komendant Komisariatu 5500
Komendant powiatowy - 6500
MF sugeruje zmiany dla osób z małym stażem, raczej wszyscy nowi już się nie załapią na 15 lat, raczej na wiek 55 lat.
Gratis oglądzasz - pobitych, zwłoki - spalone, rozczłonkowane, wysuszone, gnijące, szarpiesz się z menelami, dostajesz w łeb od pijanych bywalców barów, kiboli, opluwają twoje dzieci, a pokrzywdzeni wylewają swoje frustracje na całe państwo, nadstawiasz policzek jak dostaniesz, bo jak oddasz, to cię skażą i wyrzucą, gratis ryzyko zakażenia HCV, HIV w warunkach interwencji, a nie szpitalnych itd, itd.
Po 10 latach nie sypiasz w nocy, a prochy to stały przyjaciel, po 20 raz w roku zaliczasz szpital leczenia nerwic albo psychiatryk, po 25 nie wiesz kim jesteś, po 30 już wszystko jedno.
Sredni czas życia 59 lat, alkoholizm, nerwica, depresja, kalectwo po spotkaniach z przestępcami lub wykonywania czynności, za które w normalnej pracy pracodawca ma wyrok za nieprzestrzeganie BHP, w mundurze nie ma BHP, jedziesz np. zdarzenie strazy pożarnej, on ma kombinezon, ty chusteczkę, po wycieku kwasu solnego cherlałem 3 miesiące.
Pracujesz w nagodzinach, nocy, święta, niedziele gratis, każdy długi weekend, wakacje, ferie w pracy. Praca dla samotnych.
I jeszcze ci zazdroszczą, tylko czego, bo nie roboty, tylko wcześniejszego odejścia. Coś za coś.
Zgłoście się, na monotonię nie ma co się skarżyć, przezyjecie przygodę życia. I może dożyjecie do emerytury. Każdy zawód ma swoje wady, ten zbiera wszystkie prawie.
A tak na marginesie to prawdziwe MEGA przywileje to są nie w służbach mundurowych lecz " TAM NA GÓRZE "