Spada liczba urodzeń. Polacy nie chcą dzieci, boją się kosztów

autor: Klara Klinger30.01.2012, 07:13; Aktualizacja: 30.01.2012, 08:39

Oto mamy spektakularną klapę polityki prorodzinnej. Liczba urodzeń znowu spadła. I to mimo nowej ustawy żłobkowej oraz wprowadzenia becikowego. W zeszłym roku urodziło się aż o 22 tys. dzieci mniej niż w 2010 r. Zdaniem ekspertów wpływ na to ma kryzys gospodarczy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (61)

  • kkk(2012-01-30 20:32) Zgłoś naruszenie 10

    ILU NIEWOLNIKOW ,,POLSKICH,, WYJECHAŁO ZA CHLEBEM,
    ZA katem-mieszkaniem,
    polska to narod chory

    Odpowiedz
  • keti(2012-01-30 18:27) Zgłoś naruszenie 10

    weźcie pod uwagę, że nie wszystkie dzieci rodzą się zdrowe...a polska służba zdrowia i domy opieki paliatywnej praktycznie nie istnieją...

    Odpowiedz
  • Asia(2012-01-30 16:59) Zgłoś naruszenie 10

    Ale to przecież rozchodzi się o to żeby bezrobocie było jak największe bo wtedy pracownik nawet za jedzenie będzie pracował jak w śmietniku nic nie znajdzie a dla rządzących i pracodawców zyski będą rosły.Bo niewolnik nie będzie od nich niczego żądał wystarczy mu miska zupy z brukwi.

    Odpowiedz
  • ironia(2012-01-30 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej biurokracji "właściwych" druków dla wypłaty becikowego zmian w szkolnictwie od żłobka po studia to z pewnością bardzo zachęci przyszłych rodziców do posiadania dzieci jedyna recepta na ten stan to wprowadzenie przez władzę ustawodawczą zakazu antykoncepcji dla wszystkich .

    Odpowiedz
  • Emigracja ??????(2012-01-30 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Wszędzie są tak samo leniwi politycy.

    Polityka, Sejm ...to sposób na spokojne , dostatnie życie.
    Dobrze płacą i nic nie wymagają.

    Odpowiedz
  • Wolfram(2012-01-30 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Mówienie o jakiejkolwiek polityce prorodzinnej to mówienie o fikcji. Przecież to wierutne kłamstwo, jaka polityka prorodzinna? Te śmieszne pozory?

    Odpowiedz
  • Józef Robotnik(2012-01-30 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram PSL w projekcie skrócenia czasu wieku emerytalnego dla matek które wychowały i wykształciły potomków . Za każde dziecko 3 lata to jest uczciwe . Nieuczciwe jest to że w Polsce zarabiamy 4x mniej niż zarabiają na zachód od Odry . Dla Komisji Trójstronnej najważniejszym zadaniem winno być by Polacy rodzili się w Polsce i tu pracowali , a sprawa zarobków załatwiła by się automatycznie . No ale tak myślących nie widać , dlaczego są nieaktywni ?

    Odpowiedz
  • I o to parchom chodzi.(2012-01-30 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    Polak jest przeznaczony na niewolnika.

    Odpowiedz
  • mika(2012-01-30 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego nie prowadzimy takiej polityki prorodzinnej jak w Uni? Tak wszystko unia nam każe, a dlaczego nie robimy nic tak jak w uni ? jeżeli chodzi o dzieci? to mamy tylko bande złodzieji w tym rządzie.

    Odpowiedz
  • Anna(2012-01-30 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    Osobiście dziwie się zwykłym ludziom (żyjącym z pensji), którzy się decydują w takim kraju jak obecna Polska mieć więcej niż 1 dziecko. Jedno i to pod warunkiem że się ma mieszkanie, a i tak potężne ryzyko, bo nie ma pracy. Posiadanie większej ilości dzieci niż jedno w dzisiejszych warunkach to już zakrawa na nieodpowiedzialność.

    Odpowiedz
  • wazny standard zycia a nie ilosc dzieci(2012-01-30 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    najwiecej dzieci i najwieksze bezrobocie jest w najubozszych krajach swiata. Im wiecej dzieci, im wiecej sily roboczej tym jest ona tansza dla przedsiebiorcy! Od lat namawiam ubogich ludzi aby nie produkowali niewolnikow dla przedsiebiorcow! Tylko najbogatsi i wszelkie religie swiata wciskaja biedocie, ze musi sie na potege rozmnazac. Bo przeciez ktos musi pracowac na tych bogatych, krolow, premierow, papiezy, imahometow, mamow i innych...
    Wieksza ilosc dzieci to takze wieksza ilosc osob z chorobami, wieksze obciazenia dla sluzby zdrowia...
    Jesli w Polsce potrzebna jest tania sila robocza... mamy kraje wschodnie, Ukraina, Bialorus, Polacy z Kazachstanu chetnie wroca do Polski bo wola tu pracowac za marne grosze niz zyc dalej na obczyznie... W wielu krajach sprowadza sie tania sile robocza z Chin... W Afryce najtansi i najlepsi pracownicy to wlasnie Chinczycy...
    Tylko polscy zacofani demografowie wieszcza koniec swiata... A w sumie jakie to ma znaczenie ilu nas bedzie? Wazne zeby kazde polskie dziecko zylo w rodzinie szczesliwej, zeby mialo zdrowe jedzenie i zeby moglo zdobyc dobre wyksztalcenie. Lepiej miec mniej dzieci ale zdrowych i wyksztalconych niz tabuny ubogich brudaskow, ktore w przyszlosci albo zostana kryminalistami albo beda maksymalnie wykorzystywani jako darmowa sila robocza przez Solorzow, Czarneckich, Kulczykow, Olechowskich, Kwasniewskich i Tuskow...

    Odpowiedz
  • polak niewolnik(2012-01-30 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    przecietny Polak pracuje 9 miesiecy na rzad, rolnikow, gornikow i policjantow, a tylko 3 miesiace na siebie - policzcie sobie: podatki, zusy, srusy, oplaty pobierane bezposrednio od przedsiebiorcy, do tego vaty i akcyzy placone przy zakupie jakiegokolwiek produktu lub uslugi... czyli 9 miesiecy bezporednio na rzad... a potem jeszcze 2 miesiace na dziecko ( ktore trzeba przeciez utrzymac)... czyli dla tego pracujace, zapieprzajacego od rana do wieczora moze zostanie jakas resztka kasy... lepiej nie miec dziecy w obecnym systemie, to przeciez nowoczesne niewolnictwo...

    Odpowiedz
  • matka(2012-01-30 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram wypowiedż Anny poz.34.Aby decydować się na dziecko odpowiedzialni młodzi ludzie muszą kupić mieszkanie i posiadać zatrudnienie,oraz zarobki nie na głodowym poziomie.Tylko nieodpowiedzialne osoby zaczynają od poczęcia dzieci i idą po wszelkiego rodzaju zasiłki .Dzieci z tych rodzin w przyszłości powielają nieodpowiedzialne zachowania i rozkręca się wyuczona bieda.

    Odpowiedz
  • janczar42(2012-01-30 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nihil nowi - ilepiej niestety nie będzie - bo taka jest "polityka" super-rządców w PL.!!!

    Odpowiedz
  • 1948(2012-01-30 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzi przybywa,nadprodukcja materiałów zbędnych rośnie,wyobrażenie ludzi o poziomie życia rośnie,automaty zajmują miejsce ludzi.Jak zapewnić wszystkim dobrobyt?To nie jest możliwe.Demokracja to pojęcie nadużywane i bez znaczenia przy podziale dóbr.Dziecko ma mieć.Ratunku! Jak ono ma mieć, kiedy ja nie mam.Czasem nie mam na chleb.Ono ma mieć witaminy,mleko modyfikowane,pampersy,wyprawki i ciuchy.Musi?Świecie białych idiotów, opamiętaj się.

    Odpowiedz
  • d(2012-01-31 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Przykre ale prawdziwe, prawie wszystko bardzo drogie w większości mało czasu i pieniędzy nie znany dzień i godzina niezależnie od tego kto co robi i kim jest, wiele samych dzieci bez rodzeństwa, kiedyś bez rodziców, święta itp. ... !!!

    Odpowiedz
  • ZK(2012-01-31 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Coś ta pani demograf bredzi. Przecież przeprowadzilismy cztery reformy, w tym emerytalną. Każdy ma swoje konto w ZUS i III filarze. Zatem żyć będę jutro, z tego, co dziś zarobię. Dzieci to koszty. Chyba że... No właśnie! Tak naprawdę zagrożeniem dla systemu emerytalnego są śmieciowe umowy, które nie dają prawa do emerytury i niskie płace - głodowa emerytura. W tych przypadkach przyszłość zapewni nam łaska dzieci. Ale to trzeba wyraźnie powiedzieć. Że mamy system wzorowany na Trzecim Świecie, jedynym zabezpieczeniem społecznym jest rodzina. No i nic dziwnego, w końcu 1989 r. polskie elity polityczne wzorowały sie na... Chile.

    Odpowiedz
  • Jan(2012-01-30 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Pracy brak!
    Umów o prace brak!
    Mieszkań brak!
    Miejsc w żłobkach i przedszkolach brak!
    Polityki prorodzinnej brak!

    Dzieci to niestety luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni.Nikt przy zdrowych zmysłach z powodu "becikowego" nie zdecyduje się na ich posiadanie.
    Polska to kraj antyrodzinny, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla młodych jest emigracja.

    Odpowiedz
  • biedota produkuje niewolnikow(2012-01-30 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze jedno - Polacy sa inteligentni, wyksztalceni, odpowiedzialni... umieja liczyc, umieja planowac... i teraz mamy efekty... kazdy madry czlowiek decyduje sie na dzecko jesli moze mu zapewnic odpowiednie warunki do rozwoju... tylko ludzie niewyksztalceni, ograniczeni umyslowo lub religijne rozmnazaja sie bez ograniczen, nie rozumieja ze plodza niewolnikow, z ktorych pracy beda korzystac inni... a tacy biedni rodzice, nie dosc ze sami sa biedni, to jeszcze odejmuja sobie od ust jedzenie zeby wyzywic dzieciaka, a ta inwestycja nigdy sie nie zwroci, bo jak dzieciak dorosnie to bedzie za miske ryzu robic na przedsiebiorce, urzad skarbowy i premiera tuska

    Odpowiedz
  • mmm(2012-01-31 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    skoro większość przepisów musimy dostosować do przepisów unijnych, to czemu nie fundusze socjalne dla najbiedniejszych .

    Odpowiedz