Spada liczba urodzeń. Polacy nie chcą dzieci, boją się kosztów

autor: Klara Klinger30.01.2012, 07:13; Aktualizacja: 30.01.2012, 08:39

Oto mamy spektakularną klapę polityki prorodzinnej. Liczba urodzeń znowu spadła. I to mimo nowej ustawy żłobkowej oraz wprowadzenia becikowego. W zeszłym roku urodziło się aż o 22 tys. dzieci mniej niż w 2010 r. Zdaniem ekspertów wpływ na to ma kryzys gospodarczy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (61)

  • Robert(2013-09-16 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    Globalny plan depopulacji świata. NWO- Nowy_Porządek _Świata-Rząd_Światowy (Klub Bilderberg, Komisja Trójstronna, Bohemian_Grove, Skull&Bones, ONZ, sekty okultystyczne, iluminaci) planuje zmniejszyć ludzkość o 95 procent. Metody? GMO, dioksyny, chemia, chemtrals, ideologia Gender i transhumanizmu, kultura śmierci, dehumanizacja i demoralizacja, ucisk ekonomiczny etc.

    Odpowiedz
  • Gal anonim(2013-04-06 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    to niema co sie dziwic Nie powstaja nowe zakłady pracy. Wszystko pada. Wszedzi tylko gdzie sie dało stawiano szkoły wyzsze, które juz padaja. Ludzie przeciez jak rocznik 2012 pójdzie za 19 lat studiowac wszyscy smiało zmieszcza sie na uczelniach publicznych. Po prywatnych szkołach to już tylko wspomnienie zostanie. W 2012 urodziło sie tylko 293 tys dzieci. Bójcie sie nauczyciele podstawówek. Nic nie wskazuje ze demografia sie poprawii. Miałem pójsc na kurs pedagogiczny ale jak zobaczyłem dane z 2012 roku, to sobie odpusciłem nie chce byc frajerem, którego wywala z szkoły za kilkanascie lat.293 tys to jest o 58 tys mniej narodzin niż było w najgorszym roku 2003.

    Odpowiedz
  • aga- wykluczone pokolenie(2013-02-27 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    I...bardzo dobrze , jak skończyło się euro 2012 to wszyscy chłopcy z mojej wsi zostali bez pracy , jak obliczyłam za jakieś 15 lat wyludni się około połowa domów z mojej wsi nie ma dzieci bo i po co w tej zapadłej miejscowosci , prace mają tylko ci z gminy. Miejscowość tak się wyludniła ,że grozi nam rozwiązanie gminy hahaha . TUSK też się kiedyś obudzi a tu żadnego polaka nie bedzię ...ja też kuję język by wyjechać mam 33lata dzieci nie mam i mieć nie będę jakoś zaoszczędziłam parę groszy tyrając na szwalni po 11 godzin za 4zł na godzinę nie miałam tam nawet przerwy by zjeść suchą bułkę

    Odpowiedz
  • jestem lemingiem i wyznawca POpaprancow(2012-10-07 21:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem POpaprancem !!
    To wina PiS !!
    niesiolowski prof. dr. habilitowany nauk wysoko specjalizowany w manipulowaniu mediami i spoleczenstwem !

    Odpowiedz
  • sg(2012-08-18 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam dwójkę rodzeństwa i jestem szczęśliwy , że ich mam. Owszem , czasem mam dość mojej siostry {16 l} i brata {21 l} , ale ogólnie jestem na tak dla rodzin 2+2 , 2+3

    Odpowiedz
  • Dama(2012-02-08 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    Podziękujcie Leszkowi Balcerowiczowi,/Aaronowi Bucholtz/ to on doprowadził Polskę do kryzysu swoim "oszczędzaniem" na rodzinach i emerytach.równiez na inwalidach.Polityka prorodzinna...
    Przypomnę. Rodzina składa się z ojca +matk+ dzieci ...
    Brak funduszy nasze Polskie Państwo namówiono /żydzi z polskimi nazwiskami/ rodziny zastepcze.
    Przypomnę matka nosi dziecko pod sercem 9 miesiecy jest ona związane więzami krwi i wszystkim tym co matkę spotyka...
    zabieranie dziecka od rodziny biologicznej /z powodu braku finansów/biedy /,to samo co zrobienie dziecku najgorszej krzywdy /zrobienie jego sierotą/i żadna rodzina zastępcza ,nie zastąpi dziecku rodziny biologicznej.
    zamiast PRODUKOWAC SIEROTY SPOŁECZNE ...
    trzebab było pomóc rodzinie a nie słuchać "oszczędnościowych " wywodów
    Aarona Bucholtza/leszka balcerowicza/...nie dojechalibyście
    POSŁOWIE RZADU do obecnego stanu gdzie zastanawiacie się jak wyleść z obecnej sytuacji bo POLACY nie chcą miec dzieci
    A kto doprowadził Polskę do obecnego stanu ,Bezrobocia głodu ,bezdomności? Po co było słuchać doradcę pochodzenia żydowskiego /jak Polaków jest dość w Polsce?
    Nie ma co liczyc na to że dzieciaczki posypią się jak z rogu obfitości skoro rodziny ledwo zipią a która nie daje rady zabiera się dziecko jak kurczaka i oddaje się jakiejś obcej rodzinie ,która za bicie i znęcanie sie nad dzieckiem otrzymuje 2500tys zł miesięcznie.
    dziecko które w rodzinne zastępczej nie słucha ,karze się lub poi się lekami psychotropowymi ,jak nie słucha dalej daje się do szpitala psychiatrycznego /tym samym psując dziecku zdrowie i opinię,jak dalej nie słucha a zacznie uciekać z tak "dobrej rodzinki zastępczej 'trafia do porawczaka lub domu dziecka
    po ukończeniu 18 lat zostaje zupełnie sam...
    bez rodziny ,której nie zna ,bez domu ,którego nigdy nie miał w rodzinece zastępczej
    bez pomocy ...te parę złotych ,które otrzyma na pożegnanie ...?/uspakaja sumienia tych ,którzy wsadzili go w tą biedę /
    natomiast nie wystarcza na miesiąc?
    a może posłowie którzy uchwalili taką ustawę myślą że 2-5 tyś wystarczy dziecku za rekompensatę na całe jego życie?
    i w ten sposób produkuje POLSKA sieroty społeczne
    które nie są przygotowane do życia ,do pracy do ,załatwiania wszelkich papierków związanych z egzystencją człowieka .
    To że dziecko po zabraniu z rodziny biologicznej cierpi ...rodzina również ,nikt tego nie bierze pod uwagę .
    Bo jakiś baran wymyślił rodzinki zastępcze, które przynoszą więcej szkody niż pożytku dla dziecka ...
    I dziwić się trzeba obecnie że POLACY NIE CHCA R O D Z I C D Z I E C I ?
    a PO C O_
    Po to by jakaś leniwa baba znęcała się nad naszymi dziećmi?

    Odpowiedz
  • kkk(2012-02-06 00:26) Zgłoś naruszenie 00

    POLACY CHCA DZIECI
    panstwo ma to w nosie
    3 mln młodych zdrowych za granica
    rzad -nierzad ma to w nosie
    ottake polske walczyłem

    Odpowiedz
  • gosia(2012-02-05 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Posiadanie dzieci wiąże się z pokonywaniem kolejnych schodów. Ciągłe wydatki to bardzo drogie ubrania, jedzenie, zwiększone wydatki za mieszkanie, brak odpowiedniej opieki medycznej i brak pracy, bo pracodawcy pozbywają się matek jako niedyspozycyjnych osób. Dużo płacimy podatków, bo około 40% ( część przy wypłacie wynagrodzenia i za każdym razem jeszcze raz za zakupy). Wypad 4-osobowej rodziny jest koszmarnie drogi nawet do kina, na lody, jakąś wycieczkę. Zwyczajnie nie damy rady utrzymać więcej dzieci niż 1 czy 2.

    Odpowiedz
  • Dzieci oprócz kosztów niczego nie(2012-02-05 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    gwarantują;
    - mogą nawet nikomu nie powiedzieć dziękuje i pojadą w siną dal;
    - to miejsca pracy /aktywne/ dają składki do ZYS-u, nie żadne dzieci;
    - dzisiaj w Polsce dzieci to kolejni bezrobotni, kolejni przy śmietnikach - rodzice nie tu widzieliby swoje dzieci;
    - dlaczego kler /spece biznesu/ się nie rozmnaża?, bo wiedzą, że to żaden biznes.

    Odpowiedz
  • piotr(2012-02-04 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszcie się, że ludzie chcą nadal umierać. Po obniżce o 33,3% zasiłku pogrzebowego to się w ogóle nie opłaca...Jak ludzie sobie to uświadomią, to będzie więcej do wykarmienia emerytów.

    Odpowiedz
  • modliszka(2012-02-04 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za bzdura pisanie ciągle że to dzieci będą pracować na emerytury rodziców?Gdzie w takim razie są pieniądze zabierane NA PRZYSZŁE EMERYTURY?Na początku mojej pracy[koniec lat 70] p.kadrowa wytłumaczyła co jest na tzw.pasku przy wypłacie a więc -to jest...a to jest emerytalne -pieniądze ODKŁADANE na twoją przyszlą emeryture.Tak wyglada że pieniądze są roztrwaniane i najlepiej skladac winę na brak dzieci.Technologia idzie do przodu i to co robiło 10osób robi teraz jedna.Kobiety to nie zwierzęta -nie rodzą ,,setkami,,są świadome wykształcone ,a nie zakopywać się w pieluchy od razu.Na wszystko jest pora i czas.Urodzic można ale jeszcze trzeba wychować a to kosztuje.

    Odpowiedz
  • g(2012-02-04 00:11) Zgłoś naruszenie 00

    bezrobocie bedzie mniejsze, jesli bedzie latwiej prowadzic dzialalnosc gospodarcza. teraz koszty zniechecaja, to samo z kosztami zatrudnienia.

    Odpowiedz
  • WŚCIEKŁY I GŁODNY(2012-02-03 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    bredź sobie. Żyjemy w kapitalizmie, i ty sam masz zapewnić sobie miejsce pracy, a nie czekać na przedsiębiorców i państwo.

    A gdyby spadły dochody o połowę ze sprzedaży kosmetyków, to byśmy mieli dzieci. Kobiety, nawet najbiedniejsze tylko żyją by kupować kosmetyki i przedmioty jubilerskie. Mamy najbardziej rozpieszczone kobiety na świecie. Tylko jeść, kupować, klnąc, takie jesteście durne Polki! Niech was Bóg ma w opiece, tylko siedzicie na internecie i brednie opowiadacie. Niech ma was Bóg w swej opiece, ja nigdy się nie ożenię z takimi debilkami co tylko patrzą na kasę, i oceniają człowieka nie według ile razy kupił mi perfumy, ile razy zabrał mnie do klubów nocnych, tylko według mojej osobowości.

    Odpowiedz
  • młodzież(2012-02-03 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to powoływać nowych bezrobotnych,lub tania siłę roboczą?

    Odpowiedz
  • Anna(2012-01-31 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    do 31
    Ty to nawet parchem nie jesteś.

    Odpowiedz
  • mmm(2012-01-31 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    skoro większość przepisów musimy dostosować do przepisów unijnych, to czemu nie fundusze socjalne dla najbiedniejszych .

    Odpowiedz
  • d(2012-01-31 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Przykre ale prawdziwe, prawie wszystko bardzo drogie w większości mało czasu i pieniędzy nie znany dzień i godzina niezależnie od tego kto co robi i kim jest, wiele samych dzieci bez rodzeństwa, kiedyś bez rodziców, święta itp. ... !!!

    Odpowiedz
  • ZK(2012-01-31 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Coś ta pani demograf bredzi. Przecież przeprowadzilismy cztery reformy, w tym emerytalną. Każdy ma swoje konto w ZUS i III filarze. Zatem żyć będę jutro, z tego, co dziś zarobię. Dzieci to koszty. Chyba że... No właśnie! Tak naprawdę zagrożeniem dla systemu emerytalnego są śmieciowe umowy, które nie dają prawa do emerytury i niskie płace - głodowa emerytura. W tych przypadkach przyszłość zapewni nam łaska dzieci. Ale to trzeba wyraźnie powiedzieć. Że mamy system wzorowany na Trzecim Świecie, jedynym zabezpieczeniem społecznym jest rodzina. No i nic dziwnego, w końcu 1989 r. polskie elity polityczne wzorowały sie na... Chile.

    Odpowiedz
  • ironia(2012-01-30 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej biurokracji "właściwych" druków dla wypłaty becikowego zmian w szkolnictwie od żłobka po studia to z pewnością bardzo zachęci przyszłych rodziców do posiadania dzieci jedyna recepta na ten stan to wprowadzenie przez władzę ustawodawczą zakazu antykoncepcji dla wszystkich .

    Odpowiedz
  • 1948(2012-01-30 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzi przybywa,nadprodukcja materiałów zbędnych rośnie,wyobrażenie ludzi o poziomie życia rośnie,automaty zajmują miejsce ludzi.Jak zapewnić wszystkim dobrobyt?To nie jest możliwe.Demokracja to pojęcie nadużywane i bez znaczenia przy podziale dóbr.Dziecko ma mieć.Ratunku! Jak ono ma mieć, kiedy ja nie mam.Czasem nie mam na chleb.Ono ma mieć witaminy,mleko modyfikowane,pampersy,wyprawki i ciuchy.Musi?Świecie białych idiotów, opamiętaj się.

    Odpowiedz