Reforma systemu emerytalnego służb mundurowych dotyczyć będzie tylko funkcjonariuszy, którzy w chwili wejścia jej w życie rozpoczną służbę - zapewnił w środę po raz kolejny szef MSW Jacek Cichocki. Jak dodał, wejście systemu planowane jest od początku 2013 r.

"Projekt ustawy jest już na ukończeniu i - tak jak zapowiadałem przed świętami - do 10 stycznia br. ma trafić do konsultacji społecznych. Ma dotyczyć nowych funkcjonariuszy, którzy przyjdą do służby w momencie, gdy zacznie obowiązywać. Myślę, że to będzie prawdopodobnie początek przyszłego roku" - zaznaczył Cichocki.

Jak dodał, reforma będzie łączyła dwa czynniki: staż służby i wiek potencjalnego emeryta. "Dopiero 25 lat służby i 55 lat wieku da uprawnienie do nabycia emerytury przez funkcjonariusza. Będzie też zmieniona podstawa naliczenia emerytury: nie od ostatniej pensji, tylko z wybranych 36 miesięcy" - powiedział minister.

W połowie grudnia szef MSW zapowiedział, że do 10 stycznia rząd zamierza opracować projekt nowych zasad emerytur mundurowych. Już wtedy podkreślał, że zmiany będą dotyczyły wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy oraz że zostanie zachowany odrębny system emerytalny służb mundurowych.

Mundurowi pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieli zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.

Szef MSW poinformował wówczas też, że maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Związkowcy chcą, by ten wskaźnik został podniesiony do 85 proc.

Nie zgadzają się też z propozycją lat służby i wieku, które umożliwiać mają przejście na emeryturę. Są - jak mówili - w stanie zaakceptować wariant 25 lat służby i po ukończeniu 50. roku życia.

Nad reformą, mającą prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej służb podległych MSW i żołnierzy, strony pracują od grudnia 2010 roku. Jak dotąd porozumiano się co do tego, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby i że funkcjonariusze mają nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby, a nie tak jak dziś - po 15 latach.

Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby bez względu na wiek. Zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.