"W skali roku koszty administracyjne, które ponoszą przedsiębiorcy sięgają 15 mld euro, co stanowi prawie połowę ich rocznych wydatków inwestycyjnych" - powiedziała cytowana w komunikacie Lewiatana prezydent tej organizacji Henryka Bochniarz, która wystąpiła w poniedziałek na konferencji "Proces tworzenia prawa w UE - wpływ na działalność gospodarczą w krajach UE".

Jej zdaniem, najwięcej wolności polscy przedsiębiorcy mięli w 1990 roku, kiedy zmieniany był system gospodarczy i polityczny. "W kolejnych latach było już coraz gorzej. Nowych przepisów przybywało w zawrotnym tempie. Większość wprowadzanych ustaw i rozporządzeń nakładała na biznes wiele niepotrzebnych administracyjnych obowiązków, które ani administracji, ani biznesowi nie dają wartości dodanej, a tworzą tylko dodatkowe koszty" - podkreśliła Bochniarz.

Wskazała, że z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze jest zmniejszenie liczby regulacji, a szczególnie zablokowanie możliwości powstawania nowych. Istotna jest również ocena ich skutków. "Niepotrzebne przepisy osłabiają konkurencyjność naszej gospodarki. Płacimy za nie wyższym bezrobociem i wolniejszym wzrostem gospodarczym" - dodała Bochniarz.

Według przewodniczącego High Level Group on Administrative Burdens Edmunda Stoibera, który był obecny na konferencji, poprawienie jakości prawa i ograniczenie uciążliwych przepisów administracyjnych może być impulsem do szybszego wzrostu gospodarczego w krajach UE. "Dzięki temu przedsiębiorstwa będą bardziej kreatywne i innowacyjne" - powiedział Stoiber.