Największe zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów widać w branży IT. Zmniejsza się popyt na pracowników w sektorze edukacyjnym.
Tylko w portalu Pracuj.pl w trzecim kwartale tego roku zarejestrowano 86 tys. ofert pracy, czyli o 1/3 więcej niż przed rokiem. Największe ssanie na specjalistów i menedżerów widać w branży IT, gdzie liczba propozycji w trzecim kwartale była o 124 proc. wyższa niż rok temu. Druga pod względem zapotrzebowania była branża telekomunikacyjna (wzrost o 66 proc.), trzecia natomiast – marketingowa (wzrost o 32 proc.).
Zdecydowanie natomiast zmniejsza się popyt na pracowników w sektorze edukacyjnym (spadek o 7 proc.). Wiąże się z to z ograniczeniem wydatków firm na szkolenia i kończące się fundusze ze środków unijnych. Mniejsze niż przed rokiem jest także zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów z branży budowlanej. Widać to chociażby po mniejszej, o ponad 5 proc., liczbie ofert pracy. Co gorsza, w najbliższych miesiącach mogą oni mieć kłopoty ze znalezieniem pracy, bo kończy się sezon budów, a na dodatek mniej niż w poprzednich latach będzie rozpoczynanych prac infrastrukturalnych. Jest to efekt cięć budżetowych ograniczających wydatki np. na budowę dróg oraz nadpodaży mieszkań.