Firmy tną etaty, nie będzie stałych umów. Tak źle nie było od 9 lat

autor: Janusz K. Kowalski21.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 29.09.2011, 19:56

Tak dużego spadku zatrudnienia jak w sierpniu nie było od dziewięciu lat – wynika z szacunków „DGP” na podstawie danych GUS. Nie wróży to najlepiej pracownikom. Firmy jak ognia unikają stałych etatów: przygotowują się na spowolnienie gospodarcze.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (38)

  • stolarz(2011-09-24 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Koszty zatrudnienia to ;chorobowe 33 dni płacone przez pracodawcę, urlopy wypoczynkowe, szkolenia,badania lekarskie,odzież robocza,środki czystości,napoje,diety w delegacji,zus,przygotowanie do pracy za płacę minimalną.Mam pracownika z UP.Ma mgliste pojęcie o pracy.Bardzo mgliste.Bardzo chce pracować.Jest praktycznie uczniem za płacę minimalną.Ma rodzinę na utrzymaniu.Miałam pracownika z UP.Zapłaciłam za miesiąc pracy, za miesiąc chorobowego,zus zapłaci dalej,zapłaciłam za badanie i szkolenie, tfu...

    Odpowiedz
  • obywatelue(2011-09-21 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    5. Szkolnictwo średnie powinno być wyłącznie zawodowe. Świadectwo dojrzałości powinno potwierdzać prawo wykonywania wyuczonego zawodu.
    6. Absolwent szkoły średniej powinnien iść do pracy, a nie na studia wyższe.
    7. Uczelnie wyższe powinny kształcić specjalistów zarządzających personelem, procesami technologicznymi oraz prowadzącymi badania naukowe.

    Odpowiedz
  • robert1966(2011-09-21 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    męczcie dalej firmy kontrolami...wysyłajcie hordy urzędasów na wszelkie kontrole ,podwyrzszajcie nam koszty pracy a sami sobie będziecie zatrudniać pracowników,ja kiedyś wolałem zatrudnić pięciu pracownikjów niż kupić hiper drogą maszyne,a teraz na odwrót wole kupić maszyne niż urzerać się z kontrolami że zatrudniam pracowników...paranoja ,rzygać się chce po 20 latach działalności w tym kraju

    Odpowiedz
  • Spock(2011-09-21 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież to oczywiste że będą zwalniać pracowników. Nie trzeba być expertem żeby przeanalizować ciąg przyczynowo skutkowy. Ogromne obciążenia podatkowe i regulacyjne wykańczają przedsiębiorców. 80% podatków na obywatela robi swoje. A kryzys przepraszam nie KRYZYS tylko REZULTAT rządów socjalistycznych PO PiS SLD PSL musi nastąpić bo ile można się zadłużać żeby spłacać zadłużenia? jednocześnie rujnując gospodarkę? Mam nadzieje że ludzie otworzą oczy i oddadzą głos na jedyna prawicową partię w tych wyborach KNP, która ma jedyny i realny sposób na odrodzeni gospodarki - radykalna obniżka podatków w tym np likwidacja podatku dochodowego, a także deregulacja gospodarki.
    >Niższe podatki> więcej kasy u ludzi> większy popyt> większa podaż> większa produkcja> więcej miejsc pracy> mniejsze bezrobocie

    Odpowiedz
  • Piotr(2011-09-21 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Głosujemy tylko na Polską Partię Pracy albo ludzi Palikota, czas najwyższy na radykalne zmiany :))

    Odpowiedz
  • eduj(2011-09-21 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    Krowę trzeba umieć doić powoli i dbać o nią, Jeśli się tylko doi to krowa zdycha a z nią ludzie, którzy ją doili. To wam mówi stary Żyd

    Odpowiedz
  • rodzic jak najmniej dzieci!(2011-09-21 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyna rada dla etatowcow - rodzic jak najmniej dzieci, jak najmniej niewolikow dla pracodawcow! Im mniej ludzi do pracy najemnej tym wyzsze zarobki! Firmy beda staraly sie zatrzymac przy sobie pracownika wartosciowego i doswiadczonego, a teraz poniewaz jest duzo roboli to traktuja ich jak smieci. Polki w ostatnich latach zmadrzaly i juz nie produkuja bezmyslnie taniej sily roboczej, jedno dziecko wystarczy by zrealizowac swoje uczucia macierzynskie, jedno dziecko odziedziczy po rodzicach mieszkanie, bedzie mialo jako takie zycie. A rodziny wielodzietne to masakra, klopoty, problemy mieszkaniowe, kredyty na cale zycie, i pensje minimalne.

    Odpowiedz
  • obywatelue(2011-09-21 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    1. Należy jak najszybciej zlikwidować kodeks pracy. Dorosłość polega na tym, że człowiek dorosły potrafi zatroszczyć się o siebie samego. Zakład pracy nie powinien być kontynuacją przedszkola.
    2. Każda osoba pracująca, z wyjątkiem urzędników, powinna być przedsiębiorcą.
    3. Należy zlikwidować wszelkie podatki od dochodu i i podatek VAT.
    4. Wprowadzić podatek od przychodu o zróżnicowanych stawkach.

    Odpowiedz
  • nobo(2011-09-22 06:37) Zgłoś naruszenie 00

    dzięki ustawie "antykryzysowej" straciłam pracę - dodam, że w firmie, która nie ma najmniejszych problemów z kryzysem... nie przedłużono mi umowy o pracę... bardzo miłe podziękowanie za dobrą wieloletnią pracę...
    teraz znowu mnie przyjęli, ale na innym stanowisku i na zlecenie - mogą mnie zwolnić w każdej chwili, zero stabilizacji
    DZIĘKUJĘ rządowi za "sprzyjanie" młodym, jestem przed 40, zero szans na własne mieszkanie, czy najmniejszy kredyt

    Odpowiedz
  • rewizor(2011-09-21 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ekonomiści się dziwią i to tylko pokazuje kompetencje.Dlaczego nie dziwi ich podawane dane GUS o zatrudnieniu które na koniec 2009 roku zmienione,w 2010 r.od stycznia do sierpnia zmienione i oznakowane kolorem czerwonym-"oznacza, że dane zostały zmienione w stosunku do wcześniej opublikowanych"Może trzeba sięgnąć do tych nie zmienionych danych by zdziwienie było mniejsze,panowie

    Odpowiedz
  • dddddd(2011-09-21 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo PO. Tak trzymać. 300 mld długu. Zabrane pieniądze z naszych emerytur. Wyższe podatki. Cena paliwa pow. 5 pln. Dlatego Hołdys mówi, że na "kretynów" nie głosuje już.

    Odpowiedz
  • ktosik(2011-09-22 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Macie swoje cuda- naiwniaki. Głosujcie na PO, to Danald i jego ekipa dorżną was do końca.

    Odpowiedz
  • edgar(2011-09-23 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Znacjionalizowąc przemysł i rolnictwo zlikwidowac prywatę !

    Odpowiedz
  • 4 tuskowe lata(2011-09-24 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    4 tuskowe lata.Polacy,co wam jeszcze zostało?
    - kto u was rządzi?
    - czy znacie prawdziwą kwotę zadłużenia?
    -czego rostuski jeszcze nie obiecały?
    -czy wy naprawdę śpicie?
    PROWADZĄ WAS JAK BARANY,A WY POTULNIE IDZIECIE W PRZEPAŚĆ.

    Odpowiedz
  • giovan(2011-09-25 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Niedobre jest też to,że w naszym kraju wciąż jest się zmuszonym do załatwiania, proszenia, kombinowania! Taka sytuacja.

    Odpowiedz
  • giovan(2011-09-25 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    W niektórych zawodach praca dziś wciąż jest. Najgorsze jest to, że są zawody, w których w Polsce nie ma pracy od wielu lat! Są to bardziej wolne zawody: artystyczne, muzyczne, humanistyczne. To też niedobrze, że głównie w ścisłych gałęziach jest "chleb", w gałęziach związanych z matematyką, techniką, handlem itd

    Odpowiedz
  • do kogo mamy pretensje ?(2011-09-25 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mam o to pretensji do Her Tuska , on to zrobił na wasze życzenie i z waszego PO parcia. Wy , którzy na niego głosowaliście i na jego PO pleczników jesteście za to odpowiedzialni. Za was się należy zabrać i to jak najszybciej ,krwiopijcy niewiadomego PO chodzenia. Zdrajcy narodu targowiczanie !

    Odpowiedz
  • Obywatel Najjaśniejszej RP(2011-09-21 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    EUreka!!!
    ZWOLNIĆ EKONOMISTĘ Z RAIFFEISEN BANK I AUTORA ARTYKUŁU, ZOBACZYMY JAK WTEDY BĘDA ĆWIERKAĆ I ŚWIERKAĆ

    Odpowiedz
  • młody(2011-09-21 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Spoko młodych zatrudni TVN i Gazeta Wyborcza

    Odpowiedz
  • tixx(2011-09-21 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi Panie Redaktorze. Ustawa "antykryzysowa", owszem, przyczyniła się do spadku zatrudnienia, ale w kwestii dwuletniego okresu zatrudnienia na czas określony. Większość firm zawierała umowy max do 21 sierpnia br. Gros z nich właśnie się zakończyło i nie podpisano umów na czas nieokreślony. Ustawodawca (znowu) zrobił pracownikom niedźwiedzią przysługę - chciał dobrze, a w d..., jak zawsze, dostali ci na dole.

    Odpowiedz