Spóźnialskim ZUS zawiesi wypłatę emerytury

autor: Bożena Wiktorowska14.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 18.09.2011, 10:44

ZUS już zaczął przygotowywać listy osób, które nie dostarczyły wypowiedzenia z pracy, a jednocześnie pobierają emerytury. Te, które zrobią to w ostatnim momencie, czyli 30 września, muszą liczyć się z tym, że w październiku świadczenia dostaną później.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (53)

  • siska(2011-09-19 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    w ten sposob sie produkuje na rynku pracy tzw. CZARNY RYNEK .zatrudnienia nielegalne !!!

    Odpowiedz
  • Pracująca emerytka(2011-09-21 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę powiedzieć jaka jest różnica między pracownikiem który się zwolnił, przeszedł na emeryturę i dalej pracuje nierzadko w tej samej firmie a pracownikiem który się nie zwolnił, pobiera emeryturę i dalej pracuje u tego samego pracodawcy. Dla mnie żadna. Głupi wymysł rządzących którzy zmienili ustawę a prezydent podpisał. Nie mają czym się zajmować. Niech zlikwidują KRUS a nam dadzą święty spokój. Raz przyznanych praw w demokratycznym państwie (a za taki się ponoć uważamy) się nie odbiera.

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR 2(2011-09-14 23:33) Zgłoś naruszenie 00

    Do Uśmiechniętej :))
    Skoro jest Pani taką legalistką to dlaczego akceptuje tylko rozwizania korzystne dla siebie.
    Prawdą jest, że nie powinno zmieniać się prawa jak rękawiczek. Właśnie zmiana 2009 r. spowodowała patologię w systemie - teraz naprawiono tylko błąd a musiał on powodować bardzo poważne perturbacje w wielu dziedzinach. Skorygowano go mimo krzyku jak ja nazywam "cwaniaków" - a czekając do końca 2014 problem sam by się rozwiązał.
    Marginalną sprawą jest wysokość gaży (emerytura + pensja) gdyż po rozwiązaniu stosunku pracy (i ponownym zatrudnieniu) nic w jej wysokości się nie zmienia.

    Odpowiedz
  • pracujący emeryt(2011-09-15 00:41) Zgłoś naruszenie 00

    aczyński dojrzewał cztery lata (przez całą kadencje) aby wreszcie zrozumieć, że za sprawą Gilowskiej wepchną duże pieniądze w "głębokie kieszenie" a teraz budżet coraz skromniejszy i obecni rządzący szukają oszczędności u najbiedniejszych.

    Jeszcze trochę o Rzeczniku Praw Obywatelskich - Może Pani Irena Lipowicz aktualny Rzecznik Praw Obywatelskich nie zapoznała się ze swoim zakresem czynności albo pomyłkowo przeczytała zakres obowiązków Rzecznika Rządu i pyta członka Rządu Panią Minister Fedak o odniesienie się do listów pisanych przez pracujących emerytów.
    Tynczasem Panią Fedak nie interesują prawa konstytucyjne ale w swoim stylu odpowiada, że tylko ona robi za wykładnie prawa, oto ten tekst Pani Fedek (gdzieś pląączący się w internecie)

    "Opis odpowiedzi:
    Minister Pracy i Polityki Społecznej (22.06.2011 r.) nie podziela opinii, że przepis art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS narusza zasady prawa ubezpieczeniowego. Istota konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego polega bowiem na zagwarantowaniu minimalnego poziomu świadczeń dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i zaprzestały w związku z osiągnięciem tego wieku aktywności zawodowej. Istota tego prawa nie gwarantuje świadczeń emerytalnych dla tych osób, które w związku z indywidualnymi predyspozycjami i możliwościami postanowiły nie przerywać działalności zawodowej i dysponują odpowiednimi źródłami dochodu z tego tytułu. Zasady wypłaty świadczeń emerytom osiągającym przychody z pracy zarobkowej są z natury rzeczy zmiennym elementem systemu emerytalno-rentowego, ponieważ powinny być dostosowane do bieżącej sytuacji gospodarczej, stanu budżetu państwa i finansów ubezpieczeń społecznych.

    Może jednak byłpby lepiej aby Pani Fedak zajmowała się raczej KRUS, zaś Pani Lipowicz robiła to do czego została powołana czyli reprezetowała obywateli w przedmiocie poszanowania ich praw.

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-09-15 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do "obserwator2": I tu się Pan/i myli! Jeżeli ktoś ma plecy, żadna krzywda go nie spotka! Zwolni się na "jeden dzień" i wróci do pracy, pobierając nadal pensję i emeryturę. Pokrzywdzeni zostaną tacy jak ja: 38 składkowych lat pracy, pobory poniżej średniej krajowej, kawałek emerytury, który dotąd dostawałam= składce płaconej co miesiąc do ZUS przeze mnie i pracodawcę/ 1023 zł/. Mój ,państwowy pracodawca nie godzi się zwolnić mnie na "jeden dzień", bo moją pracą obdzieli resztę pracowników bez podwyższenia im poborów. nie zwolniłam się, bo moje zarobki są wyższe od emerytury o 300 zł/ netto/ miesięcznie. Z takimi to "bogaczami", którzy nawet nie pozostawią po sobie etatu dla młodych, walczą Ci, którzym nie udało się "załapać" w 2009 r. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • emerytka(2011-09-16 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Poczytałam...i jest mi wstyd, za emerytów, za te teksty w tonie roszczeniowym, za ten jad ziejący z tych tekstów. Aż strach pomyśleć, że stajemy się krajem emerytów!

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR 2(2011-09-19 02:12) Zgłoś naruszenie 00

    Do M.J. Współczuję Panu z powodu stosunków pracy w waszym zakładzie. Oczywiście nie jest to wyjątek.
    Martwi mnie jednak ocena "walczą Ci, którzym nie udało się "załapać" w 2009 r" - wyjaśniam - nie ja stanowię prawo i w żaden sposób problem ten mnie nie dotyczy.
    W swoich opiniach i staram się być obiektywnym i oderwanym od wątku osobistego.
    Pozdrawiam i kończę polemiki.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-09-19 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram wypowiedzi nr 31 i 32.

    Również pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Były wyborca PO(2011-09-19 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    Koleżanki i Koledzy emeryci etatowi, którzy zamierzacie się jednak zwolnić z pracy. Opatentowuję niniejszym swój autorski pomysł, który przedłuża o jeden miesiąc nasze dolce vita będące solą w oku władzy (niech ja szlag wyborczy trafi). Otóż jeśli wypowie się umowę o pracę 30 PAŹDZIERNIKA - niedziela, świadectwo pracy dostarczy się do ZUS 31 października - poniedziałek, to w listopadzie otrzymacie 2 emerytury - za październik i listopad zaś w październiku będziecie pracować na etacie (bez jednego dnia). POWODZENIA! Miło jest przekręcić nasze pazerne i bezprawnie działające państwo choć na jeden miesiąc. W końcu to ono nas przekręca jak chce. Sprawdziłem w ZUS - zadziała.

    Odpowiedz
  • KRIST(2011-09-20 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli p Fedak tworząc ustawę 50+ mówi teraz, że ona przynosi straty, to ja się pytam, gdzie jest ustawowa odpowiedzialność p minister za taki stan rzeczy.Co ona jeszcze robi w tym rządzie? Mądruje się dalej wymyśla bzdury, których nie daje się słuchać. A może za te straty zapłaciłaby z własnej kieszeni?Poseł, senator,minister,premier ,prezydent mogą się mylić. Włos z głowy im nie spadnie. Biorą za to niemałe wynagrodzenie.A jak się pomyli zwykły obywatel to już mają na niego odpowiednie służby by go ukarać.

    Odpowiedz
  • krystyna-stala czytelniczka w Austrii(2011-09-20 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jedynym wyjsciem jest natychmiastowe odwolanie sie od decyzjii ZUS .Jezeli Zus podtrzyma decyzje- skierowac sprawe do sadu. Kilkadziesiat tysiecy takich spraw jezeli wygramy bedzie troszke kosztowac ZUS.Pani Fedak z pewnoscia zwroci koszty sadowe. Gdzies slyszalam, ze Pani Fedak odbiera emerytury juz przyznane pracujacym emerytom a jako kandydatka chlopskiej partii obiecuje emeryture socjalna nawet tym co nigdy nie pracowali. Pracujmy wiec dalej /przeciez placimy dalej na skladki emerytalne/ zeby na te obietnice starczylo. Mnie glownie interesuje jak sie to wszysko ma w stosunku do osob przebywajacych na stale za granicami Polski a pobieraja wypracowana w Polsce emeryture.Wszyscy zwolnili sie z pracy w Polsce przed wielu laty. Komu oni zwalniaja miejsca pracy zdaniem Pani Fedak?

    Odpowiedz
  • Zuzanna(2011-09-20 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    Do 36 :)
    Powiedz mi po co ta zabawa? Jeśli zamierzasz się zwolnić i zrobisz to do 30 września, w październiku otrzymasz emeryturę. Po co więc ta zabawa ze zwolnieniem 31 października? Po to, żeby otrzymać październikową emeryturę z "poślizgiem" ? Według mnie to bez sensu.

    Odpowiedz
  • belfer(2011-09-21 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    POmysł jest przebiegły. Gratulacje. Jeśli zwalniasz sie 3o września, to w październiku NIE PRACUJESZ. Jesli zwalniasz się 30 października to masz etat za październik (minus 1 dzień) i emeryturę.

    Czyli zabawa jest po to, żeby być na etacie jeden miesiąc dłużej niż założył ustawodawca i jednocześnie pobierać emeryturę.

    Odpowiedz
  • :))(2011-09-14 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Do 23- myślę, ze była to pułapka, w którą daliśmy się wciągnąć. Tak jak u Agaty Christie "Wielki kawałek tortu w pułapce na myszy". Tylko po co...?

    Odpowiedz
  • Kamila(2011-09-21 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 58 lat i zawieszoną wcześniejszą emeryturę, posiadam kartę emeryta a ZUS niedawnio przysłałl mi wyliczenie emerytury hipotecznej. Teraz nie wiem czy będę otrzymywać kwotę, ktorą przyznano mi decyzją emeryta czy tę, ktorą mi teraz naliczono na nowych zasadach. Nie rozumiem po co właściwie mi ZUS to przysłał skoro trzy lata temu dał mi decyzję o przyznaniu emerytury.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2011-09-22 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    Może ktoś mi podpowie czy mam dostarczyć świadectwo pracy do ZUS 30-09-2011 Dalej będę pracować zwolnię i ponownie zatrudnię czy wystarczy zaświadczenie z zakładu pracy że z dniem 30-09-2011 rowiązuję umowę o pracę.

    Odpowiedz
  • do emeryta /43/.(2011-09-22 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego co wiem to musisz dostarczyć świadectwo pracy.Zaświadczenie / o czym pisały gazety/. wchodzi w grę tylko wtedy i ma na celu tak jakby powiadomienia ZUS ażeby emerytura za m-c X.2011 wpłynęła na Twoje konto w terminie jakim otrzymujesz świadczenie.

    PO tych "CEREGIELACH" na nowo się możesz przyjąć i brać emeryturę i pensję.
    Ot takie prawo ustanowili nam panujący.Paranoja tego wszystkiego polega na tym,że możesz zwolnić się na 1 słownie: jeden dzień i wszystko jest CACY.
    Pozdrawiam i powodzenia.

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-09-26 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Do Kamili: Jestem w takiej samej sytuacji, jak Pani. Myślę, że ZUS wykonuje jakieś bzdurne przepisy biurokratyczne i tak naprawdę samo nie wie, co komu wysyła. Najlepszym przykładem było wysłanie informacji o konieczności zwolnienia się z pracy do 300 000 osób, chociaż pracujących bez zwolnienia się od aktualnego pracodawcy jest tylko ok. 47 000 ludzi. ZUS to ogromna instytucja, gdzie pracuje 50 000 urzędników i jeden dział nie ma pojęcia, co robi inny. Myślę, ze nasze decyzje o przyznaniu i wysokości świadczenia mają moc urzędową, a te informacje wynikaja z tego, że pracując nadal odprowadzamy składki do FUS, a tam po prostu nie wiedzą, że jesteśmy "zawieszonymi" emerytami. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2011-09-26 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    pracuję i pobieram emeryturę. Na ile dni muszę się zwolnić z pracy aby zatrudnić sie ponownie i nie została mi zawieszona emerytura jeden Zusi mówi że następnego dnia można się już zatrudnic inny ze chociaz za 2 dni Nie wiem kiedy się zwolnić

    Odpowiedz
  • ???(2011-09-28 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Co tak cicho na forum? Czy dostali Państwo decyzje ZUS ?

    Odpowiedz