Rząd zdecydował: płaca minimalna w 2012 r. wyniesie 1500 zł

13.09.2011, 14:08; Aktualizacja: 13.09.2011, 17:28

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł - zdecydował we wtorek rząd. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł, oznacza to jego wzrost o 8,2 proc.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • piotr(2011-09-13 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kiełbasa wyborcza.

    Odpowiedz
  • GDAŃSK(2011-09-13 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    TO NIECH SOBIE GAMON PAWLAK Z RYŻYM I POWCAMI WYŻYJE NO JESZCZE UB KOMOR GAJOWY

    Odpowiedz
  • Kuba(2011-09-13 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Płaca minimalna brutto -a inflacja co widać dziś PO tym jak złotówka leci na pysk!

    Odpowiedz
  • anka(2011-09-13 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    Dziadostwo PO POlsku-1000zł netto=250 euro-TUSKOWY RAJ.
    Wprowadzić płacę maksymalną-5*najniższa .
    EMERYCI IDĄC NA WYBORY PAMIĘTAJMY TUSKOWĄ WALORYZACJE 3,1% I WZROST CEN 31%

    Odpowiedz
  • NIESAMOWITE !!!!!(2011-09-13 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    Rzont zdecydował- rzont.

    Odpowiedz
  • Niepiśmienny(2011-09-13 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do komentarza "NIESAMOWITE !!!" : co to znaczy " rzont" .to tacy jak Ty?

    Odpowiedz
  • nia(2011-09-13 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci i młodzi głosujcie na Tuska będziecie po wyborach żyli jak w raju.

    Odpowiedz
  • Zawiedziony(2011-09-13 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Wypowiedź nr 3 "Gdańsk" .,może czas rozpocząć strajk w stoczni?

    Odpowiedz
  • lika(2011-09-13 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    martwią się ekonomiści ,że pracodawca będzie bardziej obciążony kosztami pracy ,ale nikt nie martwi się,że za 1000zł robol nie wyżywi siebie i nie będzie miał siły pracować fizycznie,bo ten za biurkiem wysiedzi ale czy będzie myślał kreatywnie będąc głodnym?

    Odpowiedz
  • jaaa(2011-09-13 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    do lika...
    ...teraz sie juz robol nie bedzie martwil bo nie bedzie mial nawet tego 1000 złotych...bo go zwolnią

    Odpowiedz
  • Janosik(2011-09-14 02:21) Zgłoś naruszenie 00

    glupota nie boli... az do wyników wyborów...!!! hehehehe!!!

    Odpowiedz
  • Janeczek(2011-09-14 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    „(...) nawet najniższa kategoria zwykłych robotników powinna zarobić co najmniej dwa razy tyle, ile potrzebuje na własne utrzymanie, aby każdy był w stanie wychować dwoje dzieci”
    – pisał Adam Smith, ikona współczesnych liberałów, proponując, jako pierwszy, wysokość minimalnego wynagrodzenia. A był to rok 1776.
    Przeciętny Niemiec pracuje1390 godzin w roku , Francuzi – 1554, a Polak 1966 godzin ! To tylko z winy tych naszych „nadzorców” i papudraków roczny czas pracy Polaków jest marnotrawiony bez efektów dla pracowników i polskiej gospodarki. Czy polski hydraulik, murarz, czy pracownik montowni w Tychach jest mniej wydajny od identycznych profesji pod kierownictwem niemieckich czy francuskich menedżerów ?
    Przez te ostanie 30 lat gdy Francuzi pracowali do 60-tego roku życia i mając 30 dni urlopu to zbudowali ponad 50 siłowni atomowych, zbudowali jedną z najlepszych sieci dróg -wspomnę też o osiągnięciach w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym- mają dużą i świetnie uzbrojoną armię... i tak można by na formacie A3 pisać.
    Jak to się stało, że ich rządzącym bozia dała umiejętności i talent a nas pokarała „szpecami” typu Tusk, Bielecki, zgraja z BCC, PKPP Lewiatan...
    Raporty OECD pokazują, jak ciężka, marnie opłacana i znacznie dłuższa praca Polaków od innych pracujących w Europie - w Polsce jest marnotrawiona. Przecież to tylko z winy rządzących i tych tzw. pracodawców Polacy ciężko i znacznie dłużej od innych pracują bez efektu dla siebie i państwa.
    Po co Polsce taki papudrak-pracodawca który nie jest w stanie zorganizować pracy za którą będzie trzeba zapłacić choćby połowę średniej ? Ci co uważają że organizowanie miejsc pracy i zatrudnianie z płacą poniżej połowy średniej to zwyczajne szkodniki.

    Odpowiedz
  • Marcin(2011-09-16 04:29) Zgłoś naruszenie 00

    APELUJĘ o płacę minimalną o co najmniej 1512 PLN !!! Stawka godzinowa mogła by wynieść 9 PLN. 1512 PLN x 12 miesięcy = 18144 PLN. To jest to samo co 2016 godzin w ciągu roku x 9 zł czyli 1512 x 12 = 18144 = 2016 x 9

    Odpowiedz
  • parasol(2011-09-16 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jak czytam,że nie będzie to miało skutków dla przedsiębiorców i pracowników to mam wrażenie ,że ktoś chyba żyje w innym wymiarze.
    Skutki będą następujące:
    Przedsiębiorca zatrudnia 200 osób.
    Płaci uczciwie składki,płaci pracownikom,pracownicy mają wolny wybór,mogą wyjechać np. za granicę ,ale tego nie robią bo jest im chyba dobrze.
    Pracodawca bierze kalkulator i liczy:
    200x114zł=22800zł od roku 2012(optymistycznie)
    Kurcze to koszmarne pieniądze.
    Jak ma zapłacić pracownikom skoro państwowe instytucje ,które powinny stać na straży przetargów zgadzają się bez zająknięcia na stawkę godzinową tak niską ze wystarcza ledwo na płace?
    Przedsiębiorca myśli sobie tak.Zwiększam wydajność pracy (czytaj zap... albo won)a 50 osób zwalniam.Skutki? 50 osób musi pobierać zasiłek.
    Rząd się cieszy,a 50 rodzin nie ma co do garnka włożyć.
    Chore propozycje,skutki porażające.
    Ale kiełbasa wyborcza jest.
    Brawo jeszcze raz.

    Odpowiedz
  • Gda(2011-10-20 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko byscie strajkowali zakladajcie wlasne dzialalnosci i do dziela rodacy pokazcie jak mozna lepiej zyc!

    Odpowiedz
  • Arturo(2011-10-31 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie skutek będzie odwrotny. Chcesz uczciwie zatrudnić? to i uczciwie więcej musisz za pracownika zapłacić... Czyli redukcja + zasuwają? albo Nowi!
    Proponuje zamiast zwiększać płacę minimalną, obniżyć VAT, ZUS, i już pracownik więcej zarobi... wiecie ile teraz kosztuje pracownik? 33% zarobku!!!
    Zatrudniam 2 osoby i za siebie tez płacę składki ... 1550pln (ZUS+US)...
    Akurat miałbym na dodatkowy etat!... VAT gamonie obniżcie i całe te składki nikomu nic nie dające!!!

    Odpowiedz
  • Elka(2011-11-24 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Płaca minimalna to większe podatki od wynagrodzeń i składka dla ZUS. Brawo jeszcze większe bezrobocie w Tuskolandii.

    Odpowiedz
  • mama(2011-11-25 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    ech..

    Odpowiedz
  • Pracownik(2011-11-26 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Arturo - jest dokładnie tak jak mówisz... i w sumie właśnie o to chodzi. Pod przykrywką dbania o pracownika podwyższa się płacę minimalną tylko po to, aby pracodawca odprowadzał jeszcze większe składki. Gdyby naprawdę chodziło o pracownika, to zrobili by dokładnie to, co mówisz, a nawet jeszcze więcej - zwiększenie płacy minimalnej i zmniejszenie składek. I żeby nie było, jestem pracownikiem, co prawda bezpośrednio nie dotyczy mnie ten temat (płaca minimalna - zarabiam (na szczęście) trochę więcej), to jednak nigdy nie wiadomo jak potoczą się nasze losy... być może, a jest to w tym kraju duże prawdopodobieństwo, za jakiś czas zostanę zmuszony do pracy za "płacę minimalną"...

    Odpowiedz
  • bęc(2011-11-29 23:53) Zgłoś naruszenie 00

    przepraszam ale mnie mdli! proponowałabym któremuś z tych mądrych dać 1500zł i kazać mu przeżyc tak miesiąc po miesiącu!! a już zwłaszcza chciałabym, żeby mieli wycenianą pracę wg produktywności!!... hipokryzja!!

    Odpowiedz