Uczelnie wciąż prowadzą nabór na darmowe kierunki. Kandydaci mają szansę dostać się zwłaszcza na studia ścisłe, również te, na których można otrzymać tysiąc złotych stypendium.

Wolne miejsca na bezpłatnych studiach nadal czekają na kandydatów. Ci, którzy jutro otrzymają wyniki matury poprawkowej i ją zaliczą, mają jeszcze szansę dostać się na wybrany kierunek. Rekrutację prowadzi m.in. Uniwersytet Warszawski.

Tu czekają miejsca zwłaszcza na kierunkach ścisłych, takich jak: fizyka, energetyka i chemia jądrowa, bioinformatyka i biologia systemów czy inżynieria nanostruktur.

Podobnie jest na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. Kandydaci przyjmowani są m.in. na tzw. kierunki zamawiane (fizykę techniczną). Jeśli będą najlepszymi studentami, mogą otrzymać specjalne stypendium w wysokości nawet tysiąca złotych miesięcznie. Szkoła ta oferuje też wolne miejsca na wydziałach humanistycznych. Rekrutacja prowadzona jest na filologię polską, rosyjską czy slawistykę.

– Wolnych miejsc jest więcej niż w roku ubiegłym, jednak liczymy, że zajmą je osoby, które w tym roku przystępowały do matury poprawkowej – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS.

Uczelnie, nawet jeśli mają już zajęte wszystkie kierunki, to nadal prowadzą nabór.

– Mimo że na większości studiów nie ma już miejsc, to prowadzimy rekrutację, bo część osób składała papiery do kilku szkół i teraz wycofuje dokumenty, zwalniając miejsca dla innych kandydatów – tłumaczy Joanna Pająk z Politechniki Wrocławskiej.