Możliwa całkowita likwidacja OFE. Fedak znów dobiera się do emerytur

autor: Grzegorz Osiecki22.08.2011, 03:00

Zamiast na emerytury minister pracy i polityki społecznej chce nasze oszczędności z II filaru – 200 mld zł – przeznaczyć na infrastrukturę. Fedak ma silną pozycję: to ona zaproponowała obniżenie składek do OFE. Rząd protestował, potem wykonał

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (69)

  • Jerzy(2011-08-22 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Mają mój pewny głos ... na SLD :)

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jeremi: w 1999 roku ŚWIADOMIE podpisywałem umowę z OFE - DOBROWOLNIE - ile razy w życiu mam potwierdzać, żeby moje pieniądze szły na to na co wyraziłem zgodę, a nie na to co biurwy uważają, ze jest dla mnie dobre?

    Odpowiedz
  • Stan(2011-08-22 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Witaj Jeremi . Wykazujesz się wiedzą finansowa a jednocześnie dużą tępotą. Powiedz mi jedno czy ZUS ma jakieś pieniądze. ZUS nie posiada żadnych pieniędzy i nigdy nie miał dla emerytów. Jest to instytucja funkcjonująca na zasadzie piramidy finansowej i jako człowiek o jako takiej wiedzy powinieneś być tego świadomy. Ten który jest na szczycie zarabia najwięcej, czyli rząd a na samym dole są szarzy ludzie, czyli ci którzy wpłacają te pieniądze. ZUS jest tylko szlabanem kierunkującym pieniądze które do niego wpływają a po drodze są one uszczuplane o koszty utrzymania ZUSu oraz te pieniądze które idą na łatanie budżetu. W normalnych krajach piramidy finansowe są zakazane a u nas jeszcze się wydaje ustawy które je regulują. OFE jest instytucją która funkcjonuje podobnie jak każda instytucja inwestująca na giełdzie czyli tak jak 99% instytucji finansowych na świecie. Uważasz że wszyscy się mylą? Jakie by te pieniądze nie były są one bardziej realne niż te w ZUS-ie. Najbardziej ludzie zyskali by gdyby wszystkie pieniądze poszły do instytucji które mogły by je inwestować. Gdyby 20 lat temu kiedy, zapadł pomysł na przeniesienie pieniędzy z ZUSu wypalił to teraz miałbym swoje realne oszczędności i nie liczyłbym na te które muszą wpłynąć do ZUSu aby go zasilić. Gdybym te pieniądze które idą za mnie na ZUS poszły by na wieloletnie wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe to na emeryturze nie wiedziałbym co z nimi robić. Nie mówiąc już o inwestowaniu części z nich. Na giełdzie zawsze w perspektywie długofalowej jest zysk.

    Odpowiedz
  • cd(2011-08-22 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    OFE nie powinno wogóle powstać - to horrendalna malwersacja na środkach publicznych należących do polskich obywateli. Twórców OFE powinien ścigać Prokurator - pytanie dlaczego jeszcze nie wszczął sprawy karnej.To zaplanowane (co obecnie widać doskonale) wyprowadzenie gigantycznych kwot z Polski.

    Odpowiedz
  • macgiwer(2011-08-22 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Obecna styropianowa wataha rządzi od 89 roku,a jak pisze rewizor mają już ponad 800 miliardów długu.O komunie mówiono,że przez 50 lat rządzenia pozostawili 50 miliardów długu,i rozkradli Polskę.Obecni ŚPECjaliści od rządzenia nie budują domów mieszkalnych,nowych zakładów pracy,lecz tylko wyprzedają za grosze wszystko co się da wyprzedać ( kupują kolesie lub sami przez podstawionych "słupów") Przez połowę okresu rządzenia komuny mają 10 razy większe zadłużenie niż oni.Jak inaczej można nazwać rządzących po 89 roku jak nie MEGA złodziejami???

    Odpowiedz
  • alejaja(2011-08-22 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ręce precz od OFE !!! To mój wybór.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Dodam, że mimo spadków na giełdach - co bardzo martwi p. Minister - na chwilę obecną emerytura z OFE jest WYŻSZA w moim przypadku niż ta z tzw. ZUS.
    Ale chyba nie o to chodzi. A raczej podejrzewam o to, ze dla p. Minister ceny akcji na giełdzie są jeszcze za wysokie, żeby kupić. A jak obniżyć? A prosto rzucić plotkę o tym, ze kilkadziesiąt mld złotych będzie wyprowadzone z rymku kapitałowego i przeżarte na tzw. inwestycje w infrastrukturę. SKANDAL w każdym normalnym kraju po takiej informacji minister wyleciałby z posady na zbity pysk.

    Odpowiedz
  • Stan(2011-08-22 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    cd, to malwersacja środków właśnie odbywa się ZUSie. To za ZUS powinien wziąć się prokurator. Jak pisałem wcześniej ZUS funkcjonuje na zasadzie piramidy finansowej a w normalnych krajach jest to ścigane prawem.

    Odpowiedz
  • przyszła klientka ZUS(2011-08-22 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mam tylko jedno pytanie. Czy tworząc OFE optymistycznie założono, że akcje mogą iść tylko w górę?

    Odpowiedz
  • OB(2011-08-22 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Po tak wspanialej tworczej wypowiedzi P. Jeremi nr 3, pozostaje mi tylko powtorzyc za Nim/Nia:

    Brawo Pani Minister Fedak za odwage w obronie emerytow i polskiego panstwa.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Różne procesy społeczne i ekonomiczne powodują, że w efekcie finansowanie emerytów odbywa się z bieżących przychodów. Ile warte byłby środki zgormadzone przez przyszłego emeryta przed 1989? Tyle co kilka groszy. Te pieniądze wyparowały wraz z hiperinflacją, a tzw. waloryzacja - symboliczna - musiała się odbywać na bieżąco. Dla mnie rozwiązanie jest proste. Dzieci utrzymują swoich rodziców. Oni utrzymywali je w dzieciństwie i moralnym obowiązkiem dzieci jest zapewnienie im dostatku. Oczywiście wartości moralnych nie da się wpisać prosto w Kodeks Rodzinny i jesteśmy co najwyżej zobowiązani alimentami.
    Dlatego UZALĘŻNIĆ wysokość emerytury od ilości wychowanych dzieci. Nie tylko tych swoich ale i adoptowanych.
    Wychowałeś 0 - dostajesz nędzarską emeryturę a raczej rentę. Jedno 40%. Dwoje 90% Troje 150% itd. Bo to jest realna inwestycja w przyszłość . Dzieci! Bardzo proste, prawda?

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    OB: my przyszli emeryci NIE POTRZEBUJEMY obrońców z ramienia Partii którzy wiedzą lepiej od nas co zapewni nam szczęście. Bo to replika komunizmu - oni też lepiej wiedzieli co mnie potrzeba do życia... Choć relatywnie taka służba zdrowia stała na o niebo wyższym poziomie...

    Odpowiedz
  • gosc(2011-08-22 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Niech likwidują OFE ale niech oddadzą nam zabrane pieniądze za zarządzanie w wkocie 10% !!!.
    OFE w rezultacie niewiele zarobiło dla mnie ( a tylko dla siebie).
    Niech wszyscy ci którzy uchwalali OFE odpowiedzą za złe stanowienie prawa.
    Zastanawiam się gdzie w tym wszystkim jest Rzecznik Praw Obywatelskich ?
    Na co czeka?
    PIS strzępił sobie język ale do tej pory nie wystąpił do Trybunału w sprawie OFE, podobnie jak PJN czy też SLD.
    Wszyscy politycy zaczynają od obiecywanek i na nich kończą.
    Teraz jak zbliżają się wybory - to dopiero się naobiecują.
    Tylko co roboli jak rządzili?
    SLD - dało przywileje mundurówkom i górnikom i stworzyło komisję kościelną - teraz o tym nawet nie napomkną.
    PIS - nie zrobił dla gospodarki NIC podczas swoich rządów; dał becikowe najbogatszym oraz najbogatszym obniżył podatki.
    PO - niewiele zrobiła i niewiele zrobi - bo nie wygra wyborów i będzie musiała dogadać się z PSL i SLD. A ci będą wiadomo - ciągle stawiać warunki.
    PSL - zawsze tak się zakręci, by być przy władzy pomimo nikłego poparcia. Mam nadzieję, że tym razem nie przekroczą 5% progu- nie mogę już oglądać wypowiedzi posłów, którym pies na łańcuchu jest symbolem wsi.
    Pójdę na wybory i zagłosuję za zniesieniem OFE.

    Odpowiedz
  • mt(2011-08-22 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z opinią nr 3.~Jeremi. OFE to był od razu poroniony pomysł i wcale nikorzystny dla przyszłych emerytów. Niech zostaną w OFE tylko ci co będą chcieli, bo ten co zarabia minimum to będzie miał i minimalmą emeryturę.

    Odpowiedz
  • Trzeba przychylic sie prośbom Obywateli(2011-08-22 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli Wszyscy chcą likwidacji OFE to Politycy rozważą tą ewentualność i zlikwidują ten niewygodny Obywatelom pokraczny twór Kapitalizmu jakim było OFE.

    Hurra

    Odpowiedz
  • Elf(2011-08-22 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Na wyborach oddam głos w takiej formie - przekreslona karta z napisem "ZA OFE!!". Zachecam wszystkich do takiego zbojkotowania wyborów!!

    Odpowiedz
  • mt(2011-08-22 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Przypomnę, przy uzbieranym kapitale do OFE 90.000zł przewidywano, że emerytura będzie wynosiła 500zł.
    Przy zarobkach brutto 1360zł składka emerytalna wynosi 70zł x24 m-ce x 30 lat = 50.400zł.
    Jaka będzie emerytura?. Walczą ci co dużo zarabiają, ale jest III filar i tam mogą zbierać na te świtlane emerytury.

    Odpowiedz
  • Elf(2011-08-22 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    Niech ta stara baba idzie swinie chodować. Wara od moich pieniędzy w OFE. To jest zamach na kasę w OFE!!

    Odpowiedz
  • antysystem(2011-08-22 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    ZŁODZIEJE!!! Najpierw przez cały mój zawodowy życiorys jestem okradany za pomocą aparatu przymusu - ZUS, OFE, podatki i parapodatki czyli zabieraja mi REALNIE ponad 70% moich ciężko wypracowanych dochodów, żeby wystawic mi papier na WIRTUALNE srodki rzekomo gromadzone na MOIM koncie. Otóz już wyrok NSA orzekł, że każdy obywatel Polski jest UBEZWŁASNOWOLNIONY to znaczy nie ma prawa do WŁASNYCH pieniędzy (m.in.w OFE) czyli możliwości swobodnego nimi dysponowania! Tylko będąc poza systemem (np.tzw.szara strefa) można nimi naprawdę samodzielnie rozporządzać. I to dopiero jest ABSURD i KRADZIEŻ na niespotykana skalę! A ludzie jak stado baranów dają się dalej prowadzic na STRZYŻENIE! Tyko ile lat można utrzymywac klasę próżniaczą (rząd, polityków, urzędników, aparat przymusu TOTALNEGO)?! Ludzie ocknijcie się, zjednoczcie i nie dajcie sobą manipulować!!!

    Odpowiedz
  • ice5fun(2011-08-22 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma to jak radosna tworczosc polskich politykow niezaleznie od prognoz swiatowych finansistow ..."wolniejszy wzrost gospodarczy"...kon by sie usmial zus to pokomunistyczny moloch!

    Odpowiedz