W Polsce dwukrotnie wzrosło zatrudnienie obcokrajowców ze Wschodu

autor: Paweł Jakubczak10.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 10.08.2011, 08:33

Prawie dwukrotnie wzrosło zatrudnienie obcokrajowców ze Wschodu. W Polsce najczęściej pracują oni w rolnictwie i budownictwie. Nadal nie działa monitoring zgłaszanych oświadczeń o przyjęciu cudzoziemca.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

  • rąbią "polaków" aż wióry lecą(2011-08-10 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    pracownikowi zza wschodzniej granicy płacą mniej niż by mieli zapłacić rodakowi, WIELKIE MI ODKRYCIE, polski pracodawca to najczęściej pijawa!!!

    Odpowiedz
  • mieszkaniec Mazowsza(2011-08-10 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nowe rozporządzenie Ministra Pracy tak naprawdę nic nowego nie wnosi w kwestii zatrudniania cudzoziemców. Nad tematem trzeba się bardzo mocno przychylić i zbadać od podstaw.. w artykule cytowane są słowa specjalistów (fachowców) z dziedziny znajomości rynku pracy – ale ja szczerze powątpiewam czy tak naprawdę wiedzą i znają jak ten proceder wygląda od kuchni. Zmieniając bardzo drastycznie przepisy Minister Pracy położył by olbrzymia gałąź rolnictwa i budownictwa, która to głownie bazuje na taniej sile roboczej ze wschodu – a na to oczywiście nie ma zgody rządu (tym bardziej, że za pasem mamy wybory). Czytam w artykule i w wytycznych rozesłanych do wszystkich PUP’ów w Polsce, że osoba chcąca zatrudnić np.; Ukraińca musi w oświadczeniu określić zawód i rodzaj umowy w oparciu o jaką będzie wykonywał prace. No i tu jest ciekawostka… konia z rzędem temu kto wskaże konkretny zawód w umowach cywilnoprawnych gdzie zamawiający i wykonawca umówią się na wykonanie pewnych czynności w określonym czasookresie, żeby ktoś nie powiedział że można to podam przykład – konstruuję umowę z Ukraińcem i zapisujemy w umowie cywilnoprawnej UMOWA ZLECENIE że zleceniodawca zleca a zleceniobiorca przyjmuje do wykonania następujące czynności: Prace związane z przebraniem, posortowaniem i zapakowaniem warzyw (sałata, brokuł, seler marchew itp.) oraz oklejenie towaru odpowiednimi etykietami wg. zamówienia. Proszę mi teraz odpowiedzieć jaki zawód mam wskazać – i od kiedy w umowach cywilnoprawnych trzeba wskazywać zawód. To samo tyczy się również przewidzianego wynagrodzenia brutto. W umowach cywilnoprawnych często suma wynagrodzenia uzależniona jest od tego czy zleceniobiorca wywiązał się w całości z zamówionego zlecenia. Myślę, że sztab sowicie opłacanych urzędników biura prawnego i legislacyjnego Ministra Pracy nie do końca przemyślał (lub nie maił pomysłu) jak problem rozwiązać. Na koniec dodam – a może będą to czytać również prawnicy, że oświadczenia w oparciu o które Ukraińcy wjeżdżają na Strefę SCHENGEN jest oświadczeniem woli (a nie wiążącą umową choćby cywilno prawną) oznacza to, że dziś wola może być taka a jutro ulec zmianie bez żadnych sankcji prawnych itp. Na ten proceder nie ma , nie było i nie będzie pomysłów – zmiany jakie zostały wprowadzone to kosmetyka która nic nie wnosi nowego. Czekam na ewentualne uwagi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane