Ćwierć miliona osób zyska możliwość zarabiania ponad 1 tys. zł bez obawy o utratę otrzymywanego świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Wczoraj odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

– Osoby pobierające rentę socjalną są ostatnią grupą ubezpieczonych, która jest dyskryminowana tylko dlatego, że chce dodatkowo pracować. Projekt poselski jest dla nich szansą na pracę bez groźby utraty świadczenia wypłacanego z ZUS – mówi Lech Stefańczuk z Komitetu Inicjatywy Osób Niepełnosprawnych ds. Zniesienia Pułapki Rentowej, która kilka miesięcy temu rozpoczęła kampanie w sprawie zmiany przepisów.

Projekt przewiduje, że z ustawy o rencie socjalnej zostanie wykreślony art. 10. Wynika z niego, że podstawą do zawieszenia wypłaty renty socjalnej jest uzyskanie przychodu przekraczającego kwotę 1031,50 zł. Poseł Sławomir Piechota (PO), przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, wskazuje, że z grona 250 tys. osób pobierających z ZUS renty socjalne pracuje tylko 12 tys.

Po wejściu w życie ustawy, osoby pobierające renty socjalne będą mogły pracować na takich samych jak pozostali emeryci i renciści. W praktyce będą mogły zarobić nawet cztery razy więcej niż obecnie.