Pracujący emeryci muszą dostarczyć do ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy

autor: Bożena Wiktorowska22.07.2011, 03:00

Pracujący emeryci, którzy nadal chcą otrzymywać świadczenie, do końca września muszą dostarczyć ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (96)

  • leń(2011-07-22 07:20) Zgłoś naruszenie 00

    Z innej beczki - czy własnoręczny wniosek o zmianę wcześniejszej emerytury na powszechną z tytułu ukończenia ustawowego wieku 65 lat , może być odrzucony mimo posiadania przez ZUS pełnej dokumentacji. ? Dział informacji wciska mi druk Rp1- E wraz z załącznikami celem wypełnienia.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-07-22 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    niech zus nie oczekuje od nas świadectw pracy, bo większość tego nie zrobi, tylko niech się nastawi na strumień odwołań, a tak z innej strony, dlaczego dziennikarze tylko ciągle o tym się rozpisują, a nie nagłaśniają takiej sprawy, że to co zrobił rząd jest sprzecze z polską konstytucją, jest to podpadające i daje dużo do myślenia

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2011-07-22 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Może wreszcie odejdą i zwolnią okupowane przez sibie miejsca pracy tak potrzebne dla młodszych. "Pracujący emeryt" to dla mnie coś takiego, jak "pijący abstynent"... Albo się pracuje, albo sie jest na emeryturze! Powinien być ustawowy przymus rozwiązywania umów o pracę z osobami osiągajacymi wiek emerytalny, a ewentualne wyjątki od tej zasady winny być ściśle reglamentowane dla wybranych zawodów. A tak, to niektórzy zamiast przejść na emeryturę, czyli zaprzestać pracy, zaczynali tylko pobierać świadczenie emerytalne i oczywiście brali dalej pensję! Wielu np. urzedników mając nawet 70 lat uparcie trzyma się posad biorąc zarówno pensję, jak i emeryturę. Najwyższy czas to zmienić! Ja, jeśli tylko dożyję do 65, nie zamierzam pracować ani dnia dłużej! Po to jest emerytura, żeby wreszcie odpocząć i zająć się tym co się lubi, a nie praca i praca.

    Odpowiedz
  • Michał(2011-07-22 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    emeryt -> Z którym artykułem? A co na to Trybunał? Nie do pomyślenia!

    Odpowiedz
  • mirek(2011-07-22 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    emeryci niech pozostają w domu a miejsca pracy dać młodym niech nie emigrują - brak racjonalnej polityki- zbyt długo przeciągane to jest !!!skończyć z tym jednym pociągnięciem...

    Odpowiedz
  • pracujący emeryt(2011-07-22 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze do Rzecznik Praw Obywatelskich - Może Pani Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich nie zapoznała się ze swoim zakresem czynności albo pomyłkowo przeczytała zakres obowiązków Rzecznika Rządu i pyta członka Rządu Panią Minister Fedak o odniesienie się do listów pisanych przez pracujących emerytów.
    Tynczasem Panią Fedak nie interesują prawa konstytucyjne ale w swoim stylu odpowiada, że tylko ona robi za wykładnie prawa, oto ten tekst Pani Fedek (gdzieś pląączący się w internecie)

    "Opis odpowiedzi:
    Minister Pracy i Polityki Społecznej (22.06.2011 r.) nie podziela opinii, że przepis art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS narusza zasady prawa ubezpieczeniowego. Istota konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego polega bowiem na zagwarantowaniu minimalnego poziomu świadczeń dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i zaprzestały w związku z osiągnięciem tego wieku aktywności zawodowej. Istota tego prawa nie gwarantuje świadczeń emerytalnych dla tych osób, które w związku z indywidualnymi predyspozycjami i możliwościami postanowiły nie przerywać działalności zawodowej i dysponują odpowiednimi źródłami dochodu z tego tytułu. Zasady wypłaty świadczeń emerytom osiągającym przychody z pracy zarobkowej są z natury rzeczy zmiennym elementem systemu emerytalno-rentowego, ponieważ powinny być dostosowane do bieżącej sytuacji gospodarczej, stanu budżetu państwa i finansów ubezpieczeń społecznych.

    Może jednak byłpby lepiej aby Pani Fedak zajmowała się raczej KRUS, zaś Pani Lipowicz robiła to do czego została powołana czyli reprezetowała obywateli w przedmiocie poszanowania ich praw.

    Odpowiedz
  • m.(2011-07-22 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do 3.
    A ja lubię swoją pracę. Po przejściu na emeryturę nie pracowałam przez kilka miesięcy i myślałam, żw wpadnę w depresję. Teraz pracuję na pół etatu i jestem szczęśliwa. Nie chcę jak moje koleżanki oglądać seriale i latać po lekarzach.

    Odpowiedz
  • alicja(2011-07-22 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    do m.
    można lubić pracę ale nikt nie ma w niej dożywocia a może pomyśli pani o młodych ludziach a nie tylko o własnym tyłku
    i o krytykowaniu swoich koleżanek emerytek które okazały się bardziej ambitne od pani i jak mają emeyturę to nie okupują miejsc pracy, a dają szanse innym

    Odpowiedz
  • :)))(2011-07-22 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tez lubię swoją pracę i będę nadal pracowała. Nie lubię natomiast jak ktoś stosuje zasady makiawellizmu i próbuje mi mówić, co mam robić. Systemy polityczne komuś się pomyliły, czy co ?Proponuje sięgnąć do wyroków TK. Nie wolno w ten sposób postępować z ludźmi. Narusza art.2 Konstytucji, ale trzeba to sprawdzić "w brzmieniu"- aby było zgodne z duchem i literą.Pozdrawiam wszystkich pracujących emerytów.

    Odpowiedz
  • monia(2011-07-22 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    po 40 latach pracy należy mi sie emerytura i niech mi sie rzad czy zus niewtrąca do moich spraw tylko wyplaca emeryture prosze sie zając mundurowymi spotkamy sie w sądzi

    Odpowiedz
  • klakier(2011-07-22 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy te "dziady" emeryci są POPRZYKLEJANI do stołków!. Cała ta AFERA dotyczy TYLKO administracji państwowej [i tam gdzie są płace za "państwową kasę"]. Popieram ZWOLNIENIE się, i PRZYJĘCIE od nowa. A wszystko to przez "ful wypas" SOCJAL i NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ za swe decyzje!. POWTARZAM- zamiast etatów KONTRAKTY i odpowiedzialność. ZLIKWIDOWAĆ we WSZYSTKICH firmach - jakiś SOCJAL, węgiel,kartofle itd..-to już CHORE. Ma być PENSJA bez ŻADNYCH pobocznych dodatków. POLACY wywalczyliśćie krwią KAPITALIZM kościelny, to TRZYMAJMY się tego, KOMUNIZM ??- już odszedł precz !!

    Odpowiedz
  • max(2011-07-22 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci powinni sobie w domku piwko popijać i dać szanse młodym wypracować emeryturę.Przez lata blokowali mi awans bo przecież emeryt będzie za przysłowiową złotówkę pracował bo ma emeryturę i w sumie ma niezłe pieniądze,czekam z utęsknieniem na ustawę praca albo emerytura a co do niektórych to wolny czas można sobie rekreacyjnie ułożyć i nie latać po lekarzach.Znam ludzi(emerytów) którzy się napracowali w życiu i do pracy za żadne skarby nie pójdą.

    Odpowiedz
  • JP49(2011-07-22 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wreszcie jakiś dziennikarz zajmie się społecznym projektem emerytur po 35K/40M latach pracy bez względu na wiek. Projekt był czytany w Sejmie, a teraz leży w zamrażarce Marszałka Schetyny. Dlaczego wszyscy dziennikarze milczą na ten temat???
    A w temacie, pracujący emeryt winien dostarczyć dodatkowo życiorys, dwa zdjęcia oraz oświadczenie, że rozwiązał stosunek pracy, a to wszystko potwierdzone przez obojga rodziców i obojga dziadków ze strony żony i swojej.
    Ludzie, przecież ZUS , czy emeryt pracuje czy nie, może sprawdzić w swoich zasobach dokumentacyjnych, ale oni przecież nie mogą się przepracowywać

    Odpowiedz
  • M-58(2011-07-22 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do Alicji:
    Jak przyjdzie czas na emeryturę to zmienisz zdanie. Nie można zamknąć się w domu i czekać na śmierć. To, że nie ma pracy, to nie wina emerytów, a Rządu i przepiów oraz kominów płac. Bo są tacy, co mają miliony, a podwyżka najniższej krajowej ma spowodować kolejne zwolnienia. Coś chyda jest niewporządku. I jeszcze jedno: do pracy na emeryturze skłania też niska emerytura (większość emerytur nie pozwala godnie żyć)

    Odpowiedz
  • Stefan 42 lata pracy,emeryt(2011-07-22 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do - 11 Klakiera.
    Masz racje Kolego, masz świetą rację, obecnie rządzący, szczególnie zaś p.min Fedak, nie wiedziała jak zwolnić jak piszesz: "wszystkich przyklejonych do stołków w administarcji państwowej" , ma 63 lata, bierze emeryturę pomniejszoną o 502 zł z groszami, pracuje dalej i teraz musi się zwolnić na 1 dzień, nie wiadomo, czy go przyjmą, bo trzeba rozpisać konkurs, a on może się teraz nie załapać, i ci przegrzani pseudourzędnicy, teraz będą sie odwoływać do Trybunału Konstytucyjnego. Urzedasy tworzą prawo pod siebie, ktoś tu mądrze napisał, K35/M40, bardzo proszę z urzędu na emeryturę. To prawda, cała ta afera w większości dotyczy nie wypracowanych urzędasów i "TYLKO W ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ" bo załapie sie jeszcze na kartofle, węgiel, wysługe lat i może 6 krotną wysługę lat, czy p.min. Fedak tez czyta te komentarze. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • m.(2011-07-22 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    do Alicji.
    Oczywiście, jak każdy myślę o swoim dobrym samopoczuciu a ambitne, siedzące w domu niech tam się spełniają.Pracy nie dostałam po znajomości, startowałam z ogłoszenia. Młodzi nie chcą pracować w niepełnym wymiarze.
    Nie chcę tylko, żeby mi ktoś czegoś w tym kraju zakazywał.
    Pogody ducha życzę.

    Odpowiedz
  • CZEK(2011-07-22 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura albo praca Jeżeli ktrośchce niech o\pracuje DO GROBOWEJ DESKI ALE NIE NA PAŃSTWOWYCH ETATACH w FIRMACH CZT TEŻ URZĘDACH WYGONIC TO TAŁATAJSTWO BI ONI TYLKO BLOKUJĄ ETATY MAIA I KOLEŚOSTWO TEŻ JESTEM EMERYTEM i mam bardzo krytyczny stosunek do emerytów Na przykłat pani dyrektor szpitala trzyma swoją koleżanką na stanowisku kierowniczym zaopatszenie Gastronomiczne Ona jest niezbędna Ludzie to jest kpina Wiadomo że obydwie okradaą chorych i szpital

    Odpowiedz
  • anka(2011-07-22 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    w 2009 dostalam emeryture skonczylam 60 lat i nadal racuje bez rozwiazania umowy jest to chore co robi rzad bede sie odwolywac

    Odpowiedz
  • E(2011-07-22 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    "Klakier" musisz młodo umrzeć, żeby nie zostać "dziadem". Pomyśl !!!

    Odpowiedz
  • 50+(2011-07-22 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ja proponuje tym nie lubiącym siedzieć w domu i lubiącym się spełniać nich założą własny biznes i niech pracują do śmierci.Może jeszcze młodszych zatrudnią z 35/40 letnim stażem którzy nie mają emerytury ani pracy.

    Odpowiedz