Debata „DGP”. 20 lat ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej

autor: Michalina Topolewska11.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.07.2011, 11:08

Debata „DGP” I Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - Obowiązujące od 20 lat przepisy o rehabilitacji ułatwiły zatrudnienie niepełnosprawnych. Powinny jednak zmuszać te osoby do wyboru: praca albo renta. Państwo ma finansować tylko efektywną pomoc.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • Amputant(2011-08-20 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Za to ze moj dziadek mial 23 ha ziemi ,przez uwczesna wladze/pomimo 10 dzieci/ byl przesladowany,napietnowany i naznaczony znamieniem -KULAK.Stalinowskie sady za limity-domiary podatkowe powedrowal za kratki na kilka lat,gdyz niemoznoscia było ich płacić.Gospodarstwo podzielono,rozparcelowano a dzieci poszly do domu dziecka na kilka lat.Stalinowskie prawa i slugusi-prokuratorowie i sedziowie zniszczyli rodzine mego dziadka.Dzisiaj Stalinowscy Prokuratorzy i Sedziowie,a wlaściwie ich Synowie i Corki zajmuja cieple posadki w Sadach Pracy i Ubezpieczeń Spolecznych,sa radcami w ZUS-ach i Krusach dyskryminujac i przesladujac niepelnosprawnych.W szczegolnosci Amputantow rak i nog poprzez prawnie ustalony limit dorabiania do renty.130% najnizszego uposazenia wystarczy aby pozbawic Amputanta reki czy nogi renty.Wstyd i hańba dla rzadzacych!Powstało swoiste prawo ekonomiczne TUSKA-Amputancie pracuj,dorabiaj do renty aby kupic dobra proteze/dobra ztych najtanszych 8000-12000zł/,ale gdy przekroczysz dorabianie w 130% najnizszego uposazenia to ja Tusk w nagrode zabiore Ci cała rente,gdy przekroczysz 70% naj. niz. uposaz,zabiore Ci Amputancie 50% renty.Jak mozna glosować na katowska formacje ktora nas Niepełnosprawnych przesladuje,gdzie szukac pomocy prawnej? Na Białorusi,Rosji,USA?

    Odpowiedz
  • ChoryON(2011-07-27 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami które mają postępujące choroby? Dzisiaj chodzisz a za pół roku już ktoś musi ci szklankę wody podać. Za kolejne pół roku jak ktoś ciebie nie ubierze i przesadzi to leżysz w łóżku. Jak taka osoba miałaby pracować?

    O takich niepełnosprawnych PFRON nie dba w ogóle. Przecież tak nie postępowali nawet w PRLu.

    A ci od pułapki rentowej co tak walczą o jej zniesienie to zwykli naciągacze i obiboki bo żyją na koszt innych i jeszcze renty mają. Wstyd i hańba.

    Odpowiedz
  • zbig21(2011-07-21 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Stawianie w ten sposób zagadnienia zatrudnienia niepełnosprawnych lub prawa do renty , jest niezgodne z postanowieniami kONSTYTUCJI o czym Panowie Posłowie zapominacie . Zniszczenie spółdzielczości inwalidów jest przestępstwem .

    Odpowiedz
  • un50(2011-07-12 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    ' kwalifikacje dostosoane do rynku pracy"-studiuje kierunek deficytowy, nikt, jak dotąd, mi go nie dofinansowal, momo,że firmie ( budżetówka) jest on potrzebny. pierwszych, ani drugich studió też nikt nie dofinansowywal. dlatego jak np widzę, na jak bzdurne (czytaj górnolotnie nazwane , acz malo efektywne) przedsięwzięcia wydają kasę choćby warsztay terapii-rece opadają

    Odpowiedz
  • un-L(2011-07-12 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    " kryterium ich finansowania musi być efektywnosc działań..." - i co ztego, jeśli władze takowej organizacji maja dobre układy w miescie i powiecie. Znam przykłady organizacji, które wysylają pracowników na wcale nie najtańsze szkolenia typu: rola uczuć w zyciu niepełnosprawnych, czy rola wolnego czasu. Wynajmowano nawet firmę szkolącą-kilkakrotnie tą samą, aby ta takie i podobne szkolenia prowadziła. WIEC WEŹCIE SIĘ PANOWIE ZA KONKRETNE KONTROLE. na szkolenia takie jak wyżej poszły dziesiątki tysięcy. CO CIEKAWSZE PODOPIECZNI TEJ PLACÓWKI NIGDZIE NIE PRACUJĄ I SIĘ NIE UCZĄ, A WIĘC NAUKA WYKORZYSTANIA WOLNEGO CZASU JEST KONIECZNA.

    Odpowiedz
  • niepełnosprawna(2011-07-11 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    oj ta renta nie mogę patrzeć na nią 540 zł .mam stopień znaczny i nie dam rady pracować !!! a mam 26 lat i życia dośc w tej nędzy.

    Odpowiedz
  • wyrównywanie szans? chyba nie w PL(2011-07-11 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    same przyrzady ortopedyczne nie są w całości refundowane i słono kosztują, protezy, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, to też się zużywa i trzeba co parę lat kupować nowe!!! gdybym miał wybór wolałbym być zdrowy i nie widzieć tej renty!!!

    Odpowiedz
  • ON SMA(2011-07-11 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    renta albo praca.. Dobre.. płaca netto 1030zł lub renta 540zł.. Rząd zapomina tylko o jednym, koszt utrzymania osoby niepełnosprawnej jest znacznie wyższy od pełnosprawnej (leki, rehabilitacja-głównie prywatna bo na tą z NFZ trzeba czekać miesiącami na 10 zabiegow, przystosowanie mieszkania, sprzęt rehabilitacyny i ułatwiający normalne funkcjonowanie..) Jasne, ktoś powie a co obchodzi podatnika ON, to nie moja wina że jest chora i sobie nie radzi.. ale nie zapominajmy że żyjemy w społeczenstwie ktore niby jest solidarne społecznie i skoro pomagamy narkomanom i alkoholikom to państwo powinno pomóc ON którzy mają trudniejsze życie ze względu na swoją chorobe.. Do osób pełnosprawnych: nie żałujcie jak ON ma rente i płace, w 90% są to najniższe świadczenia więc naprawde nie mają kokosów a wydatki wyższe, osobiscie nie znam bogatej ON która dorobila sie dzieki rencie..

    Odpowiedz
  • młody niepełnosprawny(2011-07-11 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    rząd powinien znieść limity na dorabianie do rent socjalnych albo chociaż zrównać je z limitami dorabiania do zwykłych rent czyli do 2400 brutto a nie 950 brutto!!! tym niech się zajmą a nie bzdurami i gdybaniem... znowu rolują niepełnosprawnych... po wyborach oczywiście zapomną o wszystkim!!!

    http://stop-pulapcerentowej.pl/

    Odpowiedz