Trybunał Konstytucyjny ustali czas pracy niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska04.07.2011, 03:00

NSZZ - „Solidarność” domaga się od TK zbadania, czy czas pracy osób niepełnosprawnych nie jest wydłużany tylko po to, aby zrekompensować firmom obniżenie dofinansowań do ich pensji i utratę ulg podatkowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

 • Bezczelność władz?(2011-07-05 13:09) Zgłoś naruszenie 00

  Żeby zrekompensować straty pracodawcą, poświecą się polskie kaleki i osoby niepełnosprawne, maksymalnie ich wykorzystując. To jest zwykłe chamstwo i bezczelność ludzi którym powierzyliśmy władzę w kraju. BRAK SŁÓW na to bydło.

  Odpowiedz
 • PracownikMTM(2011-09-15 17:30) Zgłoś naruszenie 00

  Pracuję w zakładzie pracy chronionej .Praca jest tak ciężka,że nigdy w życiu tak nie pracówaľam a mam57lat. Po siedmiu godzinach harówy mam dosyć.Jak przepracować 8?
  Jestem zszokowana .Pracujemy za minimalne wynagrodzenie,wprowadzono okropne normy ,żadnych prwmii a biorą zanas wielkie dofinansowanie.Zmuszono nas aby chodzić dopsychiatry źeby się jeszcze nachapać.Wstyd.

  Odpowiedz
 • robokop(2011-10-03 07:56) Zgłoś naruszenie 00

  Władza to właśnie biznesmeni .Pamiętam lata dziewięćdziesiąte gdzie zdrowych zwalniali z pracy i tworzyli ZPCh tylko po to by kasować niemałe pieniądze z budżetu państwa, mają swoich kolesiów w rządzie po dzisiejszy dzień to trwa.
  Jestem niepełnosprawny od dziecka przepracowałem trzydzieści lat ,w tej chwili pracuje w takim zakładzie za najniższa krajową i też haruje ponad siły .I tak sobie myślę dlaczego o godzinę można by dołożyć cztery pięć niech biedak odłoży sobie za naszą pracę troszkę i pojedzie na wczasy do ameryki czy do chin .Nas w ogóle nie wysyłają do lekarzy nawet nie mamy badań okresowych okresowych i nie tylko karuzela się kręci że aż hej. Niepełnosprawny sprawny w pracy.Pamiętam czasy gdzie jako młody człowiek podjąłem pracę jako niepełnosprawny w normalnym zakładzie traktowano mnie z szacunkiem. Dzisiaj jest demokracja a tacy jak my to zbędne śmiecie niestety tak to widzę.Pozdrawiam wszystkich, zdrowych także aby do końca swojego życia nie musieli się borykać z własnym zdrowiem.

  Odpowiedz
 • j.b.(2011-10-23 15:07) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy niepełnosprawni ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności powinni mieć bez względu na to czy pracują na taśmie czy przy tak zwanym pilnowaniu jednakowy czas pracy (7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo) W danej grupie są różne przyczyny niepełnosprawności i to schorzenie decyduje gdzie dany pracownik może pracować a gdzie nie może.Pracodawcy szczególnie firmy ochroniarskie nagminnie wykorzystują ustawę która daje im furtkę i karzą pracować 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo twierdzą że wszyscy ochroniarze pracują jako osoby pilnujące . Niejednakowego traktowania osób niepełnosprawnych to łamanie podstawowych praw Konstytucji RP, i to wszystko w myśl przepisów które prawdopodobnie były lobbowane przez właścicieli firm ochroniarskich..

  Odpowiedz
 • awas(2011-11-26 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  TK zakończył wstępną procedurę? Jakoś nie spieszą się aby wydać jakiś wyrok ostateczny przed wejściem ustawy w życie czyli przed nowym rokiem. A przecież mieli na to bardzo dużo czasu. No ale cóż urzędnik nie wie co to niepełnosprawność ( U NICH PRZEWAŻNIE UMYSŁOWA)

  Odpowiedz
 • wera(2011-12-12 19:42) Zgłoś naruszenie 00

  a gdzie rzecznicy i inne organizacje broniące praw niepełnosprawnych?, jakos nie trafiłam czytając różne artykuły prasowe na ich głos.

  Odpowiedz
 • Natally(2011-12-29 20:53) Zgłoś naruszenie 00

  Nie rozumiem tego wszystkiego. Stopnia niepełnosprawności nie rozdaje się na ulicy, a czasem są ludzie naprawdę chorzy, którzy po ośmiu godzinach pracy nie mają nawet siły wrócić do domu, a trzeba jakoś utrzymać rodzinę. Mój ojciec ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i ponad 45 lat. Chciał składać wniosek o wykonywanie pracy w skróconym wymiarze (czyli te siedem godzin dziennie), lecz jego kolega z pracy zrobił wcześniej to samo i następnego dnia dostał wypowiedzenie. Zakład pracy chronionej? Nie, wykorzystywanie ludzi, którzy w oczach rządu są niczym i można z nimi robić co się chce, traktować jak maszyny. Oto polskie realia...

  Odpowiedz
 • rfef(2012-01-03 21:49) Zgłoś naruszenie 00

  fff

  Odpowiedz
 • Kasia(2012-01-15 18:25) Zgłoś naruszenie 00

  to okropne w tej polsce ludowej ludzie z 1 i 2 grupa maja pracowac po 8 godzin dziennie, tyle co osoba zdrowa,tyle dotacji dostaja zakłady chronione do osob niepełnosprawnych a ci ludzie pracuja wcale nie gorzej od zdrowych i malo jeszcze to 8 godzin,w jakim my zyjemy panstwie,az wstyd,chca dorabiac sie na ludziach chorych kto ustanowił te prawa to lepiej zlikwidowac te zakłady chronione jak im sie to nie opłaca i dodac ludziom dodatek do rent a innym renty socjalnea nie tym burzujom co ciagle im malo

  Odpowiedz
 • ilona(2012-01-16 18:26) Zgłoś naruszenie 00

  gratulacje dla tych co ustalili takie prawo... jak osoba mająca 2 grupę po operacji oka może pracować 8 h przy komputerze?to jest zgodne z jakimkolwiek prawem? to jest chore w dodatku firma w której pracuje umywa ręce od wydania skierowań na badania, osoby pytały przed nowym rokiem czy mogą być skierowani na badania a tu oni nic nie wiedzą.. i do tej pory czekamy na skierowania, dymamy po 8 godzin dlatego że pracowdawca nasz oszukuje i zwodzi... jak nam się nie podoba możemy odjeść... jak musimy iść do lekarza to każą nam odrabiać godziny, przerwy nam ucinają i gdzie jest inspekcja pracy?
  a my co? pójdziemy zgłosić? wiadomo że nie podłożymy się tylko po to żeby prace stracić, bo wiadomo będzie kto skargę złożył, i tacy w pracu u mnie zwolnieni byli a jak było tak jest ... takie prawo... nadal pracujemy po 8 godzin czy mam większą pensje jakoś nie nawet złotówki i haruję za 1000 zł, zeby utrzymać dzieci.
  to jest chore prawo !!! tu się nie da żyć!!!

  Odpowiedz
 • ZEN(2012-02-18 23:21) Zgłoś naruszenie 00

  to co sie

  glosujcie na po nastepnym razemh mM  GLOSUJCIE NA PO NASTEPNYM RAZEM TO ROZTWONIOM POLSKE
  RATOWANIE POLSKI KOSZTEM NIEPELNOSPRAWNYCH TYLKO WERMACHT POTRAFI

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane