Wczoraj uczniowie poznali wyniki egzaminów gimnazjalnych. Na ich podstawie będą przyjmowani do szkół średnich. Średnio gimnazjaliści zdobyli 25,3 pkt na 50 z części humanistycznej i 23,6 na 50 z matematyczno-przyrodniczej. Ci gimnazjaliści, którzy mogli zapisywać się do szkół przez internet, nie muszą martwić się o wpisanie wyników egzaminu, bo szkoła pobierze je z internetowej bazy. Ale i tak muszą pamiętać o dostarczeniu świadectwa ukończenia gimnazjum z informacją o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

Kandydaci do szkół zawodowych (m.in. techników) muszą też przedstawić w szkole zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie.

– Do każdego zawodu potrzebne jest inne zaświadczenie. Oznacza to, że jeśli uczeń składa papiery do pięciu różnych klas, które kształcą w ramach innych specjalności, musi dostać od lekarza medycyny pracy pięć różnych zaświadczeń – wyjaśnia Marek Pleszczyński, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach.

Część szkół wymaga, aby gimnazjalista przyniósł je w czerwcu. Ale np. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Świebodzinie bada uczniów na własny koszt dopiero we wrześniu.

– Jeśli wtedy okaże się, że uczeń nie może wykonywać pracy w wybranym zawodzie, to lekarz zaproponuje mu inną specjalizację, którą prowadzi szkoła – mówi Tadeusz Traczyński, dyrektor świebodzińskiej placówki.

Gimnazjaliści dowiedzą się, czy dostali się do wybranej szkoły, na początku lipca.