Związkowcy idą na ustępstwa: emerytury mundurowe po przepracowaniu 25 lat

15.06.2011, 19:13; Aktualizacja: 15.06.2011, 19:29

Funkcjonariusze służb mundurowych powinni mieć prawo do emerytury po 25 latach służby bez względu na wiek - taką propozycję związkowcy przedstawili w środę ministrowi Michałowi Boniemu. To krok do przodu - ocenia Boni.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (32)

 • E-67(2011-12-28 20:19) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Boni odwagi 25 lat to daje w wieku 45 lat emeryturę-to młodzi silni ludzie.Niech nie straszą że wszyscy odejdą ze służby,bo gdzie pójdą do kopalni!!! 30 lat pracy wiek 55 lat. Dlaczego nie ma policjantów na ulicach?-BO WSZYSCY SĄ NA EMERYTURACH !!!

  Odpowiedz
 • zły(2011-12-28 19:53) Zgłoś naruszenie 00

  Może ktoś się zainteresuje jak naliczane są emerytury mundurowe.Skoro zarabiają tak mało,a emerytury po 15-18 latach pracy mają po 2,5 tys zł

  Odpowiedz
 • Walery(2011-08-25 05:50) Zgłoś naruszenie 00

  Mundurowi powinni podpisywać umowę o pracę na określony czas. po skończeniu umowy zmęczeni służbą niech sobie szukają pracy lekkiej w cywilu .Wiek 65 lat powinien dawać prawo do przejścia na emeryturę.Nie powinni być wybrańcami (pasożytami) narodu tylko częścią składową Polaków.

  Odpowiedz
 • mieszek(2011-07-20 19:10) Zgłoś naruszenie 00

  Zapraszam w szeregi np policji . Praca miła przyjemna nie trzeba nic robić zupełnie nic żadnego użerania się z bandziorami , pijakami i innymi wynalazkami społecznymi . Weekendy nocki i święta są wolne a jak trzeba w tym okresie popracować to płacone jest policjantom dodatkowe spore wynagrodzenie ;). Ogólnie każdy może pracować bez zbędnych predyspozycji fizycznych i psychicznych. Bo w tej pracy nie spotykasz się z agresja ani np tygodniowym trupem czy krwawiącym rodakiem. a jak trzeba wyjechać służbowo np na tydzień to 12 zł diety powinno na dzień im wystarczyć bo to w końcu duża kwota pieniążków.
  Nie rozumiem mundurowych dlaczego podnoszą taki gwałt powinni się zgodzić na to co rząd im proponuje i mało tego dopłacić jeszcze tak z 300zł miesięcznie bo pensje ( np 2600 zl netto po 4 latach pracy na ulicy) maja i tak zbyt duże na to co robią czyli nic. Jednym słowem darmozjady mundurowe jako obywatel tego kraju uważam że powinno się im dobrze dokopać bo za długo dostatnie żyli ;) na koszt państwa. A jak im nie pasuje wiek emerytalny to niech się zwolnią i pójdą robić gdzieś indziej np na szlaban. Każdy może pracować w mundurowce i kolejki są ogromne aby wstąpić w ich szeregi. A doświadczenie się nie liczy bo jak się nic nie robi to się go nie ma.
  A tak na poważnie to po co są tu komentarze cywili skoro nie maja żadnego pojęcia o specyfice i trudzie służby. Jak można mundurowego porównywać do pracownika cywilnego trochę rozsądku. pozdrawiam was ciule. cyt Benedykt XVI

  Odpowiedz
 • jerry(2011-07-20 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  Jacy nagle wszyscy płacący podatki. Na was też wszyscy płacą, a na niektórych cywilnych obiboków ja też "mundurowy" nie mam chęci płacić. Ciekawe czy taki jesteś cwany na ulicy podczas kontroli - pajacu płacący podatki?

  Odpowiedz
 • mundurowi do muzeum(2011-07-15 23:40) Zgłoś naruszenie 00

  mundurowi to takie same zawody jak wszystkie pozostale, przywileje z czasow PRLu powinny byc absolutnie zlikwidowane, jesli komus to nie odpowiada to powinien zmienic zawod, w koncu zeby zostac np. policjantem nie trzeba az tak wiele w siebie inwestowac, wystarczy szkola srednia i dobry wynik w bieganiu na czas. Mundurowi w ogole powinni isc do muzeum. Gdyby postep cywilizacyjny byl zgodny z oczekiwaniami generalow to pewnie do dzis podstawowym uzbrojeniem bylaby dzida albo miecz.

  Odpowiedz
 • ...(2011-07-12 00:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jak tak czytam to co piszecie to ciesze się ,że mogę was wszystkich karać mandatami i robić to z uśmiechem na ustach ...

  Odpowiedz
 • on(2011-07-07 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  Zapraszam do służby- tu jest miód, manna z nieba itd. sraty taty

  Odpowiedz
 • ja(2011-06-20 13:06) Zgłoś naruszenie 00

  Ja twierdzę, że służby mundurowe nie przyczyniły się do kryzysu. Tak nagle w ciągu ostatnich lat, a wcześniej ten problem nie istniał, trochę to ciekawe, lecz ludzie, którzy wypisują te bzdury dają się omamić propagandą, która zrobi więcej złego niż dobrego.
  Nikt nie zadaje sobie trudu przeliczyć ile ze swojej pensji przez lata pracy wydał na utrzymanie ZUS'u, Ministerstwa Zdrowia i innych, gdzie według mnie opłaty te winny być dobrowolne.
  Czy przeciętny Polak zarabiający netto 2500zł, nie wolałby otrzymać dwa razy większej pensji, bo przecież jaszcze raz tyle oddaje na utrzymanie nie wydolnych w tych realiach tworów socjalistycznych, takich jak ZUS. Czy każdy zarabiający Polak nie chciałby tych 2500zł zamiast na Zus inwestować w inny sposób, proszę policzyć po ilu wtedy latach miałby prawo do emerytury inwestując w fundusze lub inne chociażby lokaty bankowe i jaka wysoka byłaby emerytura. W tej chwili pracownik ten utrzymuje nie wydolną machnę biurokratyczną, która większość składek przedkłada na utrzymanie samej siebie, a nie inwestuje w przyszłość odprowadzającego tego składki.
  Oczywiście najprościej powiedzieć, że to wina mundurowych, przecież to darmozjady nic nie robiące, a nie rozliczyć wybranych przez nas w demokratycznych wyborach za reformy. Czy ktoś jest w stanie wskazać jakieś konkretne reformy w tym kraju, które przyczyniłby się do poprawy jakości życia każdego Polak. Ja widzę na razie tylko rosnące ceny, które w większości są już wyższe niż pozostałej części Unii Europejskiej, niestety nie idą za tym pensje. Ale oczywiście najlepiej obwinić za cały ten stan mundurowych przecież oni są wszystkiemu winni.
  Rozumiem, że wina leży po stronie jadącego do zgłoszenia policjanta i strażaka, po stronie wysłanego na wojnę żołnierza, notabene wynikającą z obwiązań rządu. PROPONUJĘ NASTĘPNYM RAZEM NIE DZWONIĆ ANI NA STRAŻ, ANI NA POLICJĘ, JAK KAŻDY Z WAS ZOSTANIE OKRADZIONY POBITY, ZAPALI SIĘ WAM MIESZKANIE. Działanie takie udowodni, że formacje te są niepotrzebne, tym samym zostaną rozwiązane i będą podwójne oszczędności z racji emerytur i pensji. Patrząc na Wasze komentarze to jedyne wyjście, od dziś proszę Państwa zapominamy o numerach alarmowych i zgłoszeniach na policję, czy straż pożarną, zapominamy o wszystkich procedurach, sami radzimy sobie z problemami, co na pewno przyczyni się do poprawy Waszej stopy życiowej i rozwiąże tak ochoczo komentowaną problematykę.
  POZDRAWIAM i życzę powodzenia w nowych postanowieniach, równiez dziękuję, ponieważ jestem policjantem i przy takim rozwiązaniu spadnie mi z głowy dużo zmartwień

  Odpowiedz
 • f-usz(2011-06-20 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Czytając niektóre komentarze stwierdzam, że to zwykła klaka dla pomysłów rządu, z wypisów tych można stwierdzić, że wszyscy mundurowi to niepłacący podatków, nic nierobiący i super uprzywilejowani ludzie, pasożytujący na biednym społeczeństwie.
  Ciekaw jestem, czy każdy z Was naprawdę uważa, że całe to zło powodują mundurowi, kryzys, niezadowolenie społeczne itp. Czy po prostu jest to typowa propaganda rządu, który przed każdym trudnym krokiem najpierw zaczyna tzw. negatywną kampanię.
  Czy naprawdę chcecie, aby ratował Was niedołężny strażak, bronił niedołężny żołnierz i policjant, naprawdę tak UWAŻACIE.
  Można oczywiście spowodować, aby te zawody były tylko częścią doświadczenia życiowego i jedną z nielicznych prac, przecież żaden funkcjonariusz codziennie służący nie dopracuje do 65 roku życia, a jak tak to żaden z niego będzie pożytek. Oczywiście jest to możliwe w tym kraju, jednakże, czy chcecie, aby zawody te pozbyły się doświadczenia służbowego przez taki system. A co ze służbami specjalnymi, przecież mają też takie same prawa emerytalne, postępianie takie i bezmyślna nagonka spowoduje chaos i bezprawie, da niesamowite możliwości ludziom żyjącym z czyjegoś nieszczęścia i wyzysku. Można oczywiście wprowadzić patrole społeczne i inne instytucje w ramach służb społecznych, co na pewno przyniosłoby oszczędności, ale czy tego chcemy.
  Każdy dokonuje wyboru jeżeli chodzi o swoją drogę zawodową w życiu, większość funkcjonariuszy zdecydowała się na służbę z uwagi na przywileje emerytalne, nikt Państwu nie zabronił skorzystać z tych przywilejów, tracąc jednocześnie inne, każdy Polak może wstąpić do służb mundurowych.
  Powiem Państwu, że jestem funkcjonariusz, który ma już możliwość skorzystania z tych przywilejów, jednakże nie myślę o tym, gdyż każdy normalny człowiek bez pracy i kontaktu z ludźmi nie może egzystować, jednakże nie wyobrażam siebie w wieku ponad 60 lat pomagającego innym.
  Faktycznie, zróżnicowanie praw do zaopatrzenia emerytalnego nie daje w żadnej mierze równości, jednakże, jak każdy z funkcjonariuszy wyrzekłem się większości świąt w gronie rodzinnym, swobodnej decyzyjności i innych.
  Czy naprawdę tak nas się nienawidzi za te przywileje, zwolnienia lekarskie. Czy po prostu jest to grupa ludzi, która zawsze utożsamiała służby za zło kojarzone z ubiegłym systemem, czy posty te i artykułu po prostu są częścią rządowych gier.

  Pozdrawiam i skłaniam do refleksji, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy i gdy dojedzie do niego funkcjonariusz sfrustrowany całym tym zamieszaniem, któremu od kąt pamięta pluje się na mundur, jakiej pomocy Wam udzieli taki strażak, policjant, żołnierz i inny przedstawiciel mundurkowi.

  Odpowiedz
 • UPR(2011-06-18 11:07) Zgłoś naruszenie 00

  Oglądam sobie właśnie skutki pożaru w Świętochłowicach.
  I coś Wam powiem, nie mam zamiaru spłonąć w swoim bloku, kiedy z/w na Wasze pomysły mieliby mnie ratować 65. letni starcy!
  Nie mam zamiaru zdychać w płomieniach, bo Wam się zachciało "egalitaryzmu" i 65. letni starzec nie dał rady przyjść mi i mojej rodzinie z pomocą i wynieść nas na zewnątrz!

  Odpowiedz
 • kapitan(2011-06-18 06:44) Zgłoś naruszenie 00

  Mam 33 lata i w przyszłym roku wyskakuję na zasłużoną emeryturkę, powinienem dostać ok. 1600 zł. Oczywiście pomyślimy o jakiejś dodatkowej pracy. Pozdrawiam wszystkich utopionych w ZUS

  Odpowiedz
 • POLAK(2011-06-17 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  real 1953 skąd u ciebie takie deb..ne pomysły???Piszesz takie dyrdymały że aż pawiować się chce. Masz rozumu chociaż deko to pomyśl, to naprawdę nie boli. Te dwie twoje szare komórki się nie rozbiją w twojej suściźnie.

  Odpowiedz
 • tsenre(2011-06-16 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  Te wszystkie przywileje emerytalne to kpina z reszty obywateli , cwaniactwo , lenistwo , wręcz okradanie tych co pracują do 65 roku życia. Najłatwiej podnieść wiek emerytalny dla ciężko pracujących budowlańców a dla mundurowych wazelinkę w prezencie . Mam nadzieję że znajdzie się w rządzie ktoś z jajami i zrobi porządek z wszystkimi przywilejami , we wszystkich sektorach zawodowych . Bo jak narazie to prym wiodą zwolennicy marszy przebierańców w W-wie.

  Odpowiedz
 • REAL 1953(2011-06-16 11:28) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby mundurowi uzyskali takie uprawnienie do świadczenia bez względu na wiek , to dlaczego np. wszyscy inni nie mogli by mieć również ściśle określonego stażu pracy , który uprawniałby do emerytury bez względu na wiek ( np. 35 lat ).
  Jak widać nadal nie potrafimy się wyzwolić ze starych chorych przyzwyczajeń do ochrony za wszelką cenę przywilejów , i ich zachowanie w możliwie jak największym zakresie .
  Dosyć tego , mundurowi powinni mieć normalny wiek emerytalny jak wszyscy inni ( 65 lat ) . Należałoby jedynie wdrożyć w życie szerokie organizacyjne możliwości bezpłatnego przekwalifikowywania się mundurowych do innej pracy ( w konkretnych przypadkach gdyby była taka potrzeba z uwagi na stan zdrowia mundurowego ).Wszyscy inni potrafią i muszą się wielokrotnie przekwalifikowywać w ciągu swego życia , dlaczego mundurowi nie mogliby ?

  Odpowiedz
 • PRZYWILEJOM NIE ! NIE!(2011-06-16 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  ELECTRON==Ty szukaleś wygodnego spokojnego życia w wojsku wymoszczonymi piernatami i z pięknym dziewicami.Wojsko jest dla twardzieli nie dla mami synków.Co ty oczekiwałeś idąc do wojska ,że napewno wojny nie będzie ,poligony skasują,służby przejmą wynajęci cywile a ty bedziesz sobie wypoczywał no i ta wczesna emeryturka.Człowieku szybko idz do cywila tam jest raj.Ty urodzony cywil.Wojsku trzeba bardzo dobrze płacić.bardzo dużo wymagać a jak przyjdzie potrzeba to mnie przeszkolisz i ramię w ramie będziemy walczyć za ojczyznę.

  Odpowiedz
 • emerytka od 2014 r.(2011-06-16 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  Do "miki" - wpis nr 7 JAK WSZYSCY BYLIBY W SŁUŻBACH to nie miałby kto tyrać na wasze przywileje. Przecież nie wypracowujecie żadnego dochodu narodowego i na wasze przywileje i na emeryturki po 15 latach pracy pracujemy my - ludzie ze stażem ponad 35 lat opłacanych składek na ZUS. Normalni ludzie aby przejść na emeryturę mają ponad 40 lat pracy w tym ponad 35 lat czystego opłacania składek ZUS a mundurówce wystarczy jedynie 15 lat i dostają minimum 45% ostatniej pensji liczonej wraz z dodatkami. Dla pozostałych głodowe "eksperymentalne emerytury" wypłacane od 2014 roku. Niech liczą emeryturę dla mundurówki po 25 latach od 25 do 30% ostatniego uposażenia lub 45% ale od średniej ze wszystkich 25 lat pracy (bez zwolnień lekarskich) To trochę zblilży ich emerytury do emerytur normalnych obywateli.

  Odpowiedz
 • electron(2011-06-16 06:10) Zgłoś naruszenie 00

  Wy pracujecie. Żołnierze - służą. Nikogo z was nie dotykają takie ograniczenia:

  Dla przykładu:
  a) żołnierzowi nie wolno zrzeszać się w związki zawodowe;
  b) żołnierzom nie wolno należeć do partii i stowarzyszeń mających w statucie cele polityczne;
  c) żołnierz objęty jest sankcjami karnymi za oddalenie się z miejsca służby;
  d) żołnierz podlega pełnej dyspozycyjności co do miejsca i czasu swojej służby (nie ma wobec niego zastosowania zasad obowiązujących w Kodeksie Pracy);
  e) żołnierz oprócz tego, że jak każdy obywatel ponosi odpowiedzialność za przestępstwa, podlega również pod odpowiedzialność wynikającą z części wojskowej Kodeksu Karnego;
  f) żołnierz może zostać zmuszony w trakcie trwania misji itp. do okaleczania, pozbawiania życia innych osób co nie jest sytuacją spotykaną w innych zawodach i powoduje różne konsekwencje psychiczne, ma też być gotowy do podjęcia takiego obciążenia przebywając w kraju;
  g) żołnierz podlega corocznej weryfikacji swojej sprawności fizycznej, w przypadku dwukrotnej negatywnej oceny jest zwalniany ze służby;
  h) żołnierz musi reprezentować nieskazitelną postawę w aspekcie przyznawania dostępu do informacji niejawnych, podlega w tym względzie szczególnej weryfikacji, w sytuacjach spornych tj. odmowy przyznania lub cofnięcia poświadczenia bezpieczeństwa jest zwalniany ze służby;
  i) żołnierz nie jest objęty stosunkiem pracy. Jest objęty stosunkiem służbowym. A zatem żołnierz nie pracuje, żołnierz służy;
  j) żołnierza obowiązuje rozkaz. Żołnierz dostaje rozkaz, żołnierz musi wykonać rozkaz. Cywil nie musi.
  k) żołnierzowi nie wolno strajkować;
  l) żołnierzowi zabrania się zasiadania w jakichkolwiek spółkach;
  m) żołnierzowi z zasady nie wolno dorabiać. Zgodę musi na to wydać dowódca Jednostki Wojskowej. W praktyce - rzadkością jest taka zgoda;
  n) żołnierz nie ma swobody wyjazdu za granicę. Musi o takim zamiarze zameldować dowódcy Jednostki Wojskowej, a dowódca może zabronić;
  o) żołnierz nie może zmienić miejsca służby. Może się jedynie o to starać;
  p) tylko żołnierze mają specjalnie dla ich zawodu dedykowaną policję - Żandarmerię Wojskową i Prokuraturę. Nie istnieje ani Prokuratura ani specjalna Policja dla hydraulik/ów, lekarzy, stolarzy, nauczycieli, kierowców TIR'ów, budowlańców, górników, ekonomistów, przedsiębiorców, etc.

  Odpowiedz
 • He he(2011-06-15 23:22) Zgłoś naruszenie 00

  He, he, 50-cio letni dziadek podpierający się laską w służbie mundurowej!!!??? z marną pensją !!!??? - obraz nędzy i rozpaczy państwa polskiego.

  Odpowiedz
 • Majk(2011-06-15 23:17) Zgłoś naruszenie 00

  Zwykli ludzie pracy oczekują ,że po wygranych wyborach PO przywróci elementarną sprawiedliwość i zrealizuje swoje zapowiedzi o prawdziwie radykalnej reformie emerytur mundurowych. A im bardziej będzie ona bolała tym większe będzie poparcie dla rządu.Tak trzymać panie ministrze Boni-czas skończyć ze ''świętymi krowami" co się patriotyzmem i ciężką służbą zasłaniają a tak naprawde myślą tylko ile z tego państwa wyrwać dla siebie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane