W spotkaniu udział wzięli m.in. projektanci łazików marsjańskich, którzy zwyciężyli w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

"To jest wielka rzecz, bo ona buduje też naszą dumę, dumę waszych rodziców, waszych dziadków, dumę tych wszystkich pokoleń, które czekały na takie chwile. Nie zawsze wierzyliśmy, że doczekamy takiego momentu, kiedy słowo Polska, kiedy Polacy będą budzić respekt na świecie nie tylko dlatego, że mają dramatyczną historię, ale dzisiaj głównie dlatego, że w wielu różnych najtrudniejszych konkurencjach potrafią być najlepsi na świecie" - powiedział Tusk.

"Młodzi Polacy mogą zdobywać świat w tych pokojowych konkurencjach, gdzie używa się swojego umysłu" - podkreślił premier.

Premier powiedział, że młodzi konstruktorzy swoim talentem i energią uzupełniają to, co zabrały Polakom ponure lata życia bez dostępu do najnowocześniejszych technologii. "To jest naprawdę bardzo fajnie być premierem polskiego rządu w czasach, kiedy Polska ma setki, tysiące tak świetnych ambasadorów, którzy nie biorą za to pensji, ale prezentują ojczyznę często lepiej niż politycy" - powiedział Tusk.

Podczas spotkania premier wręczył 46 licealistom z całej Polski Stypendium Prezesa Rady Ministrów. "Niech te stypendia pomogą wam choć trochę w tym co sami robicie najlepiej" - mówił szef rządu.

Magma 2, Scorpio i Copernicus to zwycięskie łaziki w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA. Magma 2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zajął pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki zajęły czwarte i szóste miejsce. Konstrukcje przygotowane przez polskich studentów były jedynymi pojazdami z Europy, które przeszły eliminacje. Zawody odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society.

Robota Scorpio zbudowała 12-osobowa grupa studentów z Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Copernicusa przygotowali studenci i absolwent z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Na spotkanie z premierem przyjechali też m.in. studenci ze Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE przy Politechnice Warszawskiej - konstruktorzy samolotu o największym udźwigu i zwycięzcy konkursu Aero Design East 2011 w USA.

Swoją maszynę prezentowali też studenci Politechniki Śląskiej, konstruktorzy pojazdu Bolid Silesian Greenpower SG 2011 i tegoroczni laureaci drugiego miejsca w konkursie The Greenpower Corporate Challenge w Wielkiej Brytanii.

Studenci i doktoranci z Politechniki Warszawskiej zaprezentowali projekt satelity PW-SAT. To niepozorne urządzenie waży niespełna kilogram i jest wielkości kostki Rubika. Na orbitę wyniesie go rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli do startu dojdzie jesienią, PW-SAT zostanie pierwszym polskim satelitą.

Gośćmi spotkania byli też studenci Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego, którzy zaprezentowali rakietę Amelia, oraz studenci Politechniki Rzeszowskiej, zdobywcy głównej nagrody podczas Aerodays w Madrycie za samolot bezzałogowy z autopilotem PR-5 Wiewiór".