Zaufany profil: od dziś sprawy urzędowe załatwimy z domu na ePUAP

autor: Łukasz Zalewski, Michalina Topolewska, Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk09.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 09.06.2011, 17:21

Elektroniczne kontakty z administracją publiczną stały się od 9 czerwca łatwiejsze. Wszystko dlatego że wolno już korzystać z bezpłatnego podpisu elektronicznego, nazywanego profilem zaufanym, na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – www.epuap.gov.pl. Jest to alternatywa dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za który należało zapłacić, a jego uzyskanie było skomplikowane.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • Ewelina(2012-09-12 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    mieszkam w Londynie obecnie , czy dane mogę potwierdzić w Posku ? w jakis punktach moge dokonac potwierdzenia danych osobowych ? prosze o odpowiedz

    Odpowiedz
  • maniuś(2011-06-11 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    ty :potwierdza się" tu nie strona wyborcza nie agituj, czy tobie płaca za chęć do pracy czy za pracę? Jest taka zasada jak się robi to robi sie dobrze a nie udaje kapujesz?
    Dlaczego zawiaduje tym jakaś nie wiadomo jaka spółka która narzuca mi swoje niczym nie potwierdzone regulaminy. Już w ubiegłym roku chciałem z tego skorzystać ale jak przeczytałem regulamin to zrezygnowałem. Moimi danymi dla nich powinien być potwierdzony PESEL i na moje a nie ich życzenie dane im przekazane powinny być anulowane.
    Wolę zatem załatwić sprawę w urzędzie gdzie można kontaktować się z nimi elektronicznie a jak będzie potrzebny podpis zawsze można wpaść do nich.

    Odpowiedz
  • Polak(2011-06-11 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Próbuję się zarejestrować i jest problem, bo albo przekroczyłeś limit czasu chociaż robię to dość prędko, albo niewłaściwy kod przepisany z obrazka. Wydaje mi się, że to jest zabawa w kotka i myszkę, a zarejestrowanie się to jest taka szansa jak wygrać "szóstkę w lotto. Przede wszystkim trzeba wydłużyć limit czasu na zarejestrowanie, oraz wprowadzić kody przepisywane z obrazka jako cyfry i litery drukowane. Proponowane obecnie "hieroglify" to niewypał, bo albo "h" jest podobne do "b". Występują tez inne podobne i nieczytelne litery. Na razie jest to porażka tych co chcieli a nie umieli.

    Odpowiedz
  • potwierdza się(2011-06-10 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    teoria tzw. "polskiego spisku" - niezadowolenie Polaka ze WSZYSTKIEGO, w tym rozwiązań, które są dobre; przecież nawet jeśli to nie działa jeszcze tak, jak powinno, to chyba inicjatywę trzeba pochwalić? Mogło nie być takich rozwiązań, a komu się nie podobają, to może nadal załatwiać wszystkie sprawy urzędowe osobiście. Nie ma takiego zakazu w związku z wprowadzeniem ePUAP.

    Odpowiedz
  • polska rzeczywistosc :P(2011-06-09 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Przejściowe opóźnienia w działaniu ePUAP
    wszedłem na ta stronkę epuap heh i zamiast poczuć powiew nowości to poczułem polski smrodek ...
    "09.06.2011

    W związku z dużym zainteresowaniem Profilem Zaufanym 9 czerwca br. mogą występować przejściowe opóźnienia w działaniu systemu ePUAP. Służby techniczne ePUAP monitorują sytuację i będą reagować w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niedogodności w korzystaniu z systemu."
    Polska rzeczywistosc

    Odpowiedz
  • niedobry urzędnik(2011-06-09 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Taaa, można potwierdzac...
    Tylko w urzędach skarbowych wszystko stoi. Podobno padły serwery w Ministerstwie. Chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle.

    Odpowiedz
  • Marcin(2011-06-09 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda, że juz platforma ePUAP padła :(

    Odpowiedz
  • ciekawa(2011-06-09 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    czy to oznacza, że jeden kwalifikowany podpis będzie ważny przed każdym urzędem?

    Odpowiedz
  • radca prawny Kt 1928(2011-06-09 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Porównanie procedury uzyskania podpisu elektronicznego i czasu niezbędnego na to z czasem jaki należy poświęcić na potwierdzenie profilu zaufanego i na studiowanie zawartości EPUAP ,przemawiają za tym aby jednak wydać parę złotych na prywatny kwalifikowany podpis elektroniczny.Polecam.Radca prawny Kt -1928.

    Odpowiedz