Niezagrożona wypłata emerytur - rząd sięgnie po pieniądze z FUS

autor: Paweł Jakubczak31.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 31.05.2011, 11:04

Zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na koniec 2012 roku wyniesie 17,7 mld zł. ZUS na wypłatę emerytur wykorzysta pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Rząd poprawiłby kondycję FUS, wydłużając wiek emerytalny i podwyższając składkę rentową.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

 • Marek(2013-03-06 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  Całe życie pracuą są potrącane składki i człowiek powinien mieć te pieniądze na swoim koncie i te konta należało procentować ZUS pobierałby część procent pozostała kwota dla składającego na jego koncie Gdzie są nasze pieniądze ?

  Odpowiedz
 • KCz(2011-06-05 02:40) Zgłoś naruszenie 00

  Po co wydłużać wszystkim wiek emerytalny. Trzeba sprawiedliwie wyrównać wiek emerytalny dla wszystkich grup społecznych oraz zmniejszyć bezrobocie wprowadzając ograniczenia w zatrudnianiu emerytów polegające na wyborze: albo emerytura albo płaca, a nie jedno i drugie. Także skończyć z wieloetatowością, która jest fikcją, bo doba ma 24 godziny, z których 1/2 trzeba przeznaczyć na sen, jedzenie, dojazd do miesca pracy.

  Odpowiedz
 • biedny Polak(2011-06-02 21:18) Zgłoś naruszenie 00

  Oj, nie łatwo jest rządzić - oj nie, ale kiedy się deklaruje przed wyborami spełniać oczekiwania wyborców to należy wywiązać się z obietnicy. Już nie wiadomo na kogo oddać swój głos - zawsze chodziłem na wybory a tym razem zastanawiam się czy wogóle pójdę, myślę, że gorzej już być nie może. Człowiek tyra nic z tego nie ma, na wypłatę czeka się cały miesiąc; jeszcze jej nie ma a już wydane i znowu się czeka a coraz bardziej w niepewności bo nie wiadomo czy jutra doczekam, taki los spotkał wielu znajomych każdego z nas i co z tego - żadnej przyszłości i po co to wszystko ? Nasi WYBRAŃCY myślą tylko o sobie dopadli do koryta i co im bieda zrobi ? lecz zapomniał wół jak cielęciem był. Powiem szczerze - za KOMUNY żyło mi się lżej, nie martwiłem się, że na chleb zabraknie, co mi dzisiaj z takiej wolności i swobody jak na nic mnie nie stać, zawsze na pierwszym miejscu opłaty i rachunki a gdzie treściwe i zdrowe posiłki ? a o kinie, wycieczkach i rozrywkach trzeba zapomnieć. wstyd mi, że taka bieda w tej naszej Polsce, że nie mamy godnie płatnej pracy a wielu nie ma jej wcale-zmuszeni są kraść i żebrać i są załamani i zdesperowani bo nie ma nadziei na lepsze jutro. Możnaby tu pisać i pisać ale czy to dociera do ludzi odpowiedzialnych za los narodu ? Czytelnikami tych komentarzy są ludzie bezradni, cierpiący,biedni, chorzy, bezrobotni dobici dniem codziennym - RZĄDZIE POLSKI WSŁUCHAJ SIĘ W GŁOS NARODU - TO WSKAZÓWKI DO DZIAŁANIA - ODPUŚĆ SOBIE I DAJ INNYM GODNIE ŻYĆ.

  Odpowiedz
 • xyz(2011-06-01 20:38) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie, dlaczego zabierają świadczenia pracującym emerytom gdy nie zwolnią się z pracy ?. Popieram - praw nabytych sie nie odbiera. A tak poza tym dlaczego pracującym emerytom potrąca się składkę rentową ? przecież Ci ludzie już nigdy nie skorzystają z renty, bo mają naliczoną emeryturę. Czy ktoś o tym pomyślał ? przecież to są nie małe pieniądze. Pozdrawiam wszystkich emerytów.

  Odpowiedz
 • Zychu(2011-06-01 07:46) Zgłoś naruszenie 00

  Najwygodniej byłoby dla nich gdyby osoby starsze pracowały do 100 lat za najniższą krajową a młodzi na zasiłki lub wynocha z kraju. Co za podły rząd !!!

  Odpowiedz
 • MP(2011-05-31 21:39) Zgłoś naruszenie 00

  Zwiększenie liczby pracujących ludzi - to stworzenie miejsc pracy ludziom młodym po studiach, aby pozostali w tym kraju i tutaj odprowadzali swoje składki a nie wydłużanie wieku emerytalnego. Mdli mnie już ta dyskusja nad wiekiem emerytalnym, który ma zwiększyć wpływy ZUS-u. Cały problem w tym że Polak żyje za długo. Najlepiej byłoby od razu tak zmienić kryteria aby nikt nie doczekał emerytury i zeszedł z tego świata a jego składki zostały na ZUS-owskie pałace i biednych rządzących.

  Odpowiedz
 • AB(2011-05-31 19:19) Zgłoś naruszenie 00

  TO KPINA W BIAŁY DZIEŃ O EMERYTURACH!!!
  a czemu mundurowi nie płacą składek (policja, wojsko itp.) rolnicy (KRUS)???
  to jest aż śmieszne. Rząd wszystko robi, aby wydłużyć wiek emerytalny dla zwykłych obywateli. A skąd ZUS wziął pieniądze na swoje GMACHY warte milionów???
  Najpierw niech RZĄD uporządkuje swoje "podwórko" - zlikwiduje dodatki służbowe, samochody służbowe i lokale.
  Chyba DOŚĆ już sięgania do kieszeni emeryta, który otrzymuje świadczenia z ZUS-u.

  Odpowiedz
 • Piotr(2011-05-31 17:20) Zgłoś naruszenie 00

  Zarządzanie i rządzenie bez wyobraźni i wiedzy opartej na potwierdzonej praktyce w sposób jednoznacznie oczywisty prowadzi do destrukcji systemu kierowania i zarządzania państwem

  Odpowiedz
 • daynefrytka(2011-05-31 16:40) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli autor artykułu twierdzi, że można zwiększyc liczbę pracujących ludzi poprzez wydłużenie wieku emerytalnego to gratuluje mu poziomu umysłowego. Zgodnie z obecnymi przepisami nikt nikomu nie zakazuje pracy ze wzgledu na wiek, jezeli pracodawcy wola mlodszych pracownikow to nadal beda woleli mlodszych a starszych beda sie pozbywac, na nic sie zda obowiazek dluzszej pracy - ludzie starsi beda poprostu bezrobotni i tyle.

  Odpowiedz
 • obywatel(2011-05-31 15:57) Zgłoś naruszenie 00

  SIEGA SIE PO REZERWY NA EMERYTURY DLA UPRZYWILEJOWANYCH A PO 45 LATACH PRACY WYSYLA SIE NA SWIADCZENIA PRZEDEMERYTALNE ,CZY 45 LAT PRACY NIE WYSTARCZY ABY OTRZYMAC EMERYTURE BEZ WZGLEDU NA WIEK

  Odpowiedz
 • Piotr, 42 lata pracy na świadczeniu przedemerytaln(2011-05-31 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  ja i moja rodzina też nie zagłosuje na PO

  Odpowiedz
 • lila(2011-05-31 14:31) Zgłoś naruszenie 00

  jak nie zagrożona? To dlaczego zabieraja emerytury pracującym emerytom jak nie zwolnią się z pracy. Praw nabytych sie nie zabiera. Złodziejskie państwo. Nigdy nie oddam głosu na PO.

  Odpowiedz
 • l(2011-05-31 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  Rząd Polski musi rzadzić sam być na tyle kompetentny żeby nie rządzili nami pseudoeksperci od likwidacji firm i obywateli. A może tak zacząć od darmowych samochodów służbowych ,horrendalnych premii bankowców,doradców a nie robić nędzarzy i niewolników z Polaków . Nie porównywac sie do Niemców tam jest zupełnie inny poziom życia.A bezrobocie gdzie te tysiace maja pracować jak pracy brak.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2011-05-31 11:55) Zgłoś naruszenie 00

  Wielcy eksperci! od napychania swoich kieszeni i wygadywania bzdur pod dyktando. Ich sugestie prowadzą tylko do jednego - zabrania ludziom wszystkiego - bez prawa do emerytur - bo prosto na cmentarz - a oni będą opływać w luksusach. Dla rządzących i tych wielkich ekonomicznych ekspertów zwykły człowiek nic nie znaczy. Gdzie nasze pieniądze ze składek odkładane przez ponad 30-40 lat??? To już nie jest kradzież - to jawne z...!!

  Odpowiedz
 • skywalker(2011-05-31 11:24) Zgłoś naruszenie 00

  Mamy zatem wybitnych espertów. Pewnie wiele lat pracy zajęło im dojście do wniosku, że jeżeli podniosą składkę to będzie więcej pieniędzy do rozdysponowania. Po prostu szok:) Nikt inny na to nie wpadłby:) to tylko eksperci:)

  Odpowiedz
 • Grazyna(2011-05-31 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  "To można osiągnąć tylko przez zwiększenie liczby pracujących ludzi. Co oznacza wydłużenie wieku emerytalnego."

  Co za bzdura!!!

  Można to osiagnąc przez zmniejszenie bezrobocia (zwłaszcza w grupie do 30 lat), podwyzszenie np. płacy minimalnej co da większe składki ZUS, oskładkowanie wynagrodzeń powyzej 250% itp.

  Odpowiedz
 • Dziad po 45 skladk.(2011-05-31 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  BĘDZIE GORZEJ. Po moim przykładzie - 45 lat skladkowych, 611zł netto (o 161 zł więcej od zasiłku dla wielokrotnego recydywisty) zasiłku dla bezrobotnych z perspektywą 870 brutto świadczenia przedemerytalnego trójka moich pełnoletnich dzieci i ich znajomi nie wierzą w w uczciwość systemu emerytalnego. Są sposoby takiego uzgodnienia placy aby nie przekazując pieniędzy ZUS-owi zarabiać na przyszłą emeryturę lokując pieniądze z pożytkiem. Polak potrafi. O cześć Wam Panowie magnaci.Zabraliście posiadany wcześniej przywilej (po 40 latach składkowych było 80% należnej emerytury)społeczeństwo zabierze Wam więcej nie wierząc w ciągłość praw obywatela tego kraju.tTo jest dalekowzroczność samowybrańców z list partyjnych. Jestem bezrobotnym inżynierem (8 lat po aakończonym dniu pracy wieczorowej nauki w technikum i na politechnice)+ umiarkowany stopień niepelnosprawności (po udarze mózgu). Z wypracowanego blisko 900tys, kapitału nie stać mnie na utrzymanie luksusu M4. TAK PROMUJE SIĘ DŁUGI STAŻ PRACY dla ludzi bez munduru. Sekretarka w kopalni to jest to.

  Odpowiedz
 • BB Johnson(2011-05-31 09:39) Zgłoś naruszenie 00

  Absurd: podnoszenie składki rentowej aby mieć z czego wypłacać emerytury. Co następne? Podniesienie składki zdrowotnej żeby sfinansować budowę autostrad? Czy może zwiększenie opłaty paliwowej żeby mieć za co zatrudniać nowych urzędników?
  Po co w ogóle te podatki mają różne nazwy skoro i tak trafiają do jednego worka? Niech mi ktoś to wyjaśni, bo ja nie rozumiem dlaczego nie ma jednego podatku dochodowego na poziomie 40% (tyle mniej więcej z wynagrodzenia oddajemy).

  Odpowiedz
 • dc(2011-05-31 08:55) Zgłoś naruszenie 00

  Jest kilkadziesiąt tysięcy cwaniaków , pobierających wysokie świadczenia , którzy w czasach PRL pracowali w aparacie bezpieczeństwa. To pieniadze tych ludzi mogłyby umożliwić spokojne przejście na emerytury np meżczyznom z I połowy lat 50-tych. Tendencja rządzących jest niezmienna - nie dopuścić do świadczeń emerytalnych osób ( mężczyzn ) z wyżu demograficznego z lat 50, 51, 52,...

  Odpowiedz
 • Oburzony(2011-05-31 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  Ten artykuł to jakaś kpina. Przywileje mundurowych, KRUS-y itp - nie wspomnę o wszelakich ulgach podatkowych np. dziennikarzy, - to są sprawy o których każdy wie, ludzie tu często o tym piszą - a redakcja GP - jest ślepa i głucha - wciąż tylko klepie jedno bez końca - jak tu zabrać i dowalić przyszłym emerytom. Już czytać się Was nie chce - to są totalne bzdury - pt. eksperci uważają... EKSPERCI!!! od czego pytam??? Od niesprawiedliwości społecznej???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane