Samorządy, które chcą skorzystać z rządowej pomocy w spłacie części zobowiązań przekształcanych szpitali, mogą składać wnioski w tej sprawie maksymalnie do 20 sierpnia.
Do połowy kwietnia z tzw. planu B skorzystało (łącznie od 27 kwietnia 2009 r., kiedy plan ruszył) 39 samorządów. Trafiło do nich z budżetu państwa 278 mln zł na spłatę części długów podległych im publicznych szpitali, które już działają w formie spółki albo są w trakcie przekształcania.
W związku z tym, że od 1 lipca wejdzie w życie ustawa o działalności leczniczej, plan B będzie stopniowo wygaszany. W efekcie przestanie obowiązywać wraz z końcem roku. W tej sprawie resort zdrowia przygotował projekt nowelizacji uchwały. Zgodnie z nią mogą one składać wnioski o pomoc do 20 sierpnia tego roku. Później nie będą przyjmowane.
Wnioski najpóźniej będą rozpatrzone do października. Środki na realizację programu są bowiem umieszczone w rezerwie celowej, która zgodnie ze sposobem gospodarowania środkami publicznymi musi zostać podzielona do 15 października. Do tego dnia do ministra finansów musi wpłynąć wniosek o uruchomienie środków na realizację umowy podpisanej przez samorząd z resortem zdrowia.
Wraz z wygaśnięciem planu B samorządy będą mogły skorzystać z pomocy w spłacie szpitalnych zobowiązań na podstawie ustawy o działalności leczniczej. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć 1,4 mld zł.