W 2007 roku, według ustawy budżetowej, wydatki Kancelarii Sejmu wynoszą 352,3 mln zł, a w projekcie budżetu na 2008 rok rosną do 420,4 mln zł, czyli o ponad 19 proc.

Drogie biura

Aż o 29 proc. mają zwiększyć się wydatki na biura poselskie. Obecnie każdy poseł otrzymuje miesięcznie 10 150 zł na wynajęcie pomieszczenia, opłaty eksploatacyjne (telefon, ogrzewanie, prąd), wynagrodzenia dla pracowników. W 2008 roku Kancelaria Sejmu planuje zwiększyć tę kwotę o 3 tys. zł.

Wanda Fidelus-Ninkiewicz, szef Kancelarii Sejmu, wyjaśnia, że podwyżka wynika z analiz i kontroli przeprowadzonych w biurach poleskich. Kancelaria wyliczyła, że ponad 36 posłów wydaje na biura więcej środków niż otrzymuje. Oznacza to, że parlamentarzyści dokładają do prowadzenia biur. Szefowa kancelarii dodaje, że wzrosły też koszty wynajmu lokali i mediów. Kancelaria otrzymała także sygnały o konieczności podwyższenia uposażeń pracowników biur. Takie sugestie zgłaszał Ludwik Dorn, marszałek Sejmu. Tuż po otrzymaniu laski marszałkowskiej tłumaczył, że ponad 9-proc. wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw zmusza posłów do zwiększenia pensji osobom zatrudnianym w ich biurach.

Marek Suski, PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, twierdzi, że doświadczeni pracownicy biur szukają sobie lepszej pracy, a na ich miejsce przychodzą stażyści, których trzeba wszystkiego uczyć.

Ewa Wolak z PO przyznaje, że zbyt mało płaci swoim pracownikom. Na wynagrodzenia osób obsługujących jej biura w 2006 roku wydała zaledwie 37 tys. zł.

Znacząca podwyżka wydatków na prowadzenie biur poselskich budzi jednak wątpliwości Rady Ministrów.

Wzrost wynagrodzeń

Kancelaria Sejmu chce także zwiększyć wydatki na wynagrodzenia swoich pracowników. Mają oni otrzymać 20 proc. podwyżki. O nie także zadbał Ludwik Dorn. Jego zdaniem, zbyt niskie sejmowe pensje utrudniają zatrudnianie fachowców.

Miesięczne wynagrodzenie dyrektora komórki organizacyjnej Kancelarii Sejmu wynosi od 2600 zł do 5590 zł brutto, a młodszego specjalisty od 1270 zł do 3630 zł brutto.

Agnieszka Wierzbicka z biura prasowego Sejmu informuje, że w 2007 roku nie było powszechnej podwyżki wynagrodzeń pracowników Kancelarii. Około 10 proc. podwyżki otrzymało jednak 26 spośród 1195 zatrudnionych. Wśród nich są osoby, które awansowały.

Marek Suski tłumaczy, że brak podwyżek powoduje ucieczkę najlepiej wykwalifikowanych pracowników, co obniża jakość obsługi Sejmu.

W 2008 roku ma także zostać zatrudnionych dodatkowo 30 osób. Obecnie etaty ma 1191 pracowników.

Wanda Fidelus-Ninkiewicz tłumaczy jednak, że jest to tylko projekt budżetu pozytywnie zaopiniowany w ostatniej kadencji Sejmu przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich.

W toku prac nad budżetem, które podejmie już nowy parlament, ten pierwotny projekt będzie zapewne znacznie zmodyfikowany. Kolejne komisje, zwłaszcza Komisja Finansów Publicznych, zazwyczaj znacznie tną wydatki.

78 mln zł ma wzrosnąć budżet Kancelarii Sejmu w 2008 roku

13 150 zł czyli o 3 tys. zł więcej niż obecnie, mają otrzymywać posłowie w 2008 roku na prowadzenie swoich biur

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl