Zaledwie 35 szpitali przekształciło się w spółki w ramach tzw. planu B. Otrzymały na spłatę długów prawie 250 mln zł. Rząd szacował, że takich szpitali będzie kilkaset.
Komercjalizacja szpitali w ramach tzw. planu B, który w 2009 roku ogłosiło Ministerstwo Zdrowia po wecie prezydenta do ustawy zdrowotnej nakazującej przekształcenia szpitali w spółki, zmierza do końca. BGK przyjmuje już ostatnie wnioski do zaopiniowania. To ostatni dzwonek dla samorządów, które chcą z tego planu skorzystać i umorzyć długi zarządzanych przez siebie szpitali w zamian za przekształcenie. BGK wylicza, że z planu B skorzystało dotychczas 35 szpitali. Otrzymały 249 mln zł na redukcję długów.
Plan B pozwolił samorządom dokończyć likwidację szpitali, przejąć ich zobowiązania i od razu pozbyć się długów. Tak było np. na Dolnym Śląsku, gdzie przekształciło się najwięcej szpitali (11). – Mieliśmy szczęście, bo byliśmy już przygotowani do restrukturyzacji, gdy pojawił się plan B. Wykorzystaliśmy więc okazję i pozbyliśmy się długów – mówi nam Zofia Przygoda z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.