Dzisiaj sejmowa komisja zdrowia przyjmie pierwszy projekt z tzw. pakietu zdrowotnego. Chodzi o ustawę o informacji w ochronie zdrowia. Jej uchwalenie będzie prawdziwą rewolucją dla pacjentów, lekarzy, aptekarzy i NFZ. Jednym z elementów projektu jest wprowadzenie e-recept.

Rusza pilotaż

O tym, czym jest e-recepta, już od marca przekona się ponad 50 tys. mieszkańców powiatu leszczyńskiego w województwie wielkopolskim. Będzie tam testowany prototyp systemu elektronicznych recept. Uwagi dotyczące stosowania zostaną wykorzystane przy budowie ogólnopolskiego programu pilotażowego. Ostatecznie z elektronicznych druków wszyscy pacjenci będą korzystać od 2014 roku. Rząd liczy na to, że rocznie przyniesie to nawet 600 mln zł oszczędności.

E-recepta ma doprowadzić do lepszej kontroli obiegu leków przepisywanych przez lekarzy, ma też pomóc przy odpowiednim ich doborze.

Pacjent z PIN-em

– Docelowo papierowe druki recept będą wyeliminowane. Zastąpią je e-recepty. Zanim to się stanie, pacjent będzie dostawał tradycyjną receptę i jednocześnie lekarz będzie miał jej elektroniczny odpowiednik – mówi Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacji w Ochronie Zdrowia (CSIOZ), odpowiedzialny za przygotowanie projektu ustawy oraz pilotażu.

Każdy pacjent odwiedzający gabinet lekarski otrzyma indywidualny PIN. Dzięki niemu lekarz będzie mógł rejestrować wszystkie dane dotyczące przepisanych leków i wypisać mu e-receptę. Ta zapisana w komputerze lekarza będzie dostępna online również dla aptekarza. W momencie realizacji recepty farmaceuta na podstawie numeru na niej umieszczonego będzie mógł pobrać do swojego komputera elektroniczną wersję recepty.