Ponad połowa pracujących Polaków zamierza w tym roku zmienić miejsce zatrudnienia – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną HAYS Poland. Takich planów nie ma tylko 16 proc. zatrudnionych, a 24 proc. wciąż rozważa taką możliwość.
Najczęściej zmianę posady rozważają specjaliści – 43 proc., menedżerowie – 36 proc. i kierownicy – 11 proc.
Jak uważa Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający HAYS Poland na Europę Środkowo-Wschodnią, jest to sygnał na to, że rynek pracy w kraju się odbija.
– W czasach dekoniunktury pracownicy bardzo ostrożnie podejmują decyzję o zmianie pracodawcy i stawiają przede wszystkim na stabilność zatrudnienia – dodaje Młynarczyk.
Najaktywniej nowej posady będą poszukiwać osoby zatrudnione w branży produkcyjnej. Blisko 16 proc. pracowników z tego segmentu chce zmienić pracę. Na drugim miejscu jest handel i sprzedaż – ok. 13 proc., a na trzecim IT – ok. 12 proc.
Najmniejsze rotacje będą natomiast w architekturze oraz transporcie i spedycji, gdzie tylko po 0,5 proc. osób będzie szukać nowej posady.
Pracę będą zmieniać głównie 30-latkowie – 49 proc. ankietowanych oraz osoby w wieku 25 – 30 lat – 27 proc. respondentów. Najbardziej są tym zainteresowani pracownicy z woj. małopolskiego, w którym aż 85 proc. ankietowanych wyraziło chęć znalezienia nowego zatrudnienia, oraz mieszkańcy woj. mazowieckiego, gdzie 76 proc. osób zamierza zmienić pracę.